Grecja, jakiej nie znasz – tajemnicza wyspa Korfu

Każdego roku pojawia się tu setki, jeśli nie tysiące turystów spragnionych wypoczynku, słońca, pięknych widoków i przygód. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przełom listopada i grudnia to czas, w którym niejeden zaczyna myśleć o przyszłorocznych wczasach, a w biurach podróży pojawiają się pierwsze oferty ‘first minute’. Im wcześniej zaczniemy poszukiwać miejsca na wymarzone wczasy, tym bardziej prawdopodobne jest, że znajdziemy ofertę idealnie trafiającą w nasze potrzeby w atrakcyjnej cenie.

Ze statystyk wynika, że jednym z najczęściej i najchętniej wybieranym miejscem jako cel urlopowy wśród Polaków jest Grecja oraz greckie wyspy, takie jak Zakhyntos, Korfu, Rodos, Kreta, Karpathos czy Kos. Każdego roku pojawia się tu setki, jeśli nie tysiące turystów spragnionych wypoczynku, słońca, pięknych widoków i przygód. Biura podróży oferują przy tym atrakcyjne wycieczki pozwalające zwiedzić najbardziej znane miejsca w Grecji (http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja lub http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/korfu). I choć Grecja to kraj dobrze znany ze swoich zabytków i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, istnieje też jej nieznana strona, której opisu nie znajdziemy w przewodnikach. Jeżeli więc zależy nam na wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju urlopie, warto za cel obrać sobie zobaczenie tych ukrytych dla ogółu, lecz zapierających dech w piersiach miejsc. Spróbujemy nieco ułatwić Wam to zadanie.

Grecja nieodkryta, czyli miejsca nieznane turystom

Na początek może kilka podstawowych informacji na temat Grecji: to kraj mieszczący się na południowo-wschodniej części Europy, konkretnie na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Ma dostęp aż do czterech mórz, co czyni ją regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Poza częścią kontynentalną, Grecja posiada też około 2500 wysp, z czego 165 jest zamieszkałych. Poza tym Grecja posiada bardzo bogatą i barwną spuściznę kulturową. Można powiedzieć, że stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej, tutaj też narodziła się filozofia, demokracja, czy Igrzyska Olimpijskie. To, co przyciąga turystów, to przede wszystkim wspaniałe plaże, ale też wyjątkowe zabytki zachowane w całkiem dobrym stanie. Ale czy przy takiej popularności tego kraju istnieją tu jeszcze jakieś nieodkryte zakątki, które mogą nas zachwycić? Oczywiście! Oto dwa z nich.

Mani

Mani – to półwysep znajdujący się w okolicach Peloponez, jest jednocześnie najbardziej wysuniętym na południe miejscem w Europie. Zdecydowanie różni się od znanych i często odwiedzanych regionów Grecji. Co charakteryzuje to miejsce? Przede wszystkim prawdziwie dziki pejzaż, skaliste zbocze, stosunkowo małe zaludnienie, a także tradycyjne domy stylizowane na średniowieczne zamki. Do dziś respektuje się tam dziedzictwo architekturalne i wszystkie nowe budynki tworzy się na wzór już tych istniejących. Dzięki temu, odwiedzając Półwysep Mani, mamy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilka wieków. Dla turystów lubiących zwiedzać prawdziwą gratką będą tu średniowieczne kościoły i kaplice bizantyjskie, w większości zachowane w bardzo dobrym stanie. Stolica Mani, Areopoli, położona 80 km od Kalamaty i 30 km od Gythio, posiada bogate dziedzictwo kulturowe w postaci dawnej zabudowy z niegdyś ufortyfikowanych kamieniczek.

Grecja - Korfu - areopolis small square
Stolica Mani, Areopoli, położona 80 km od Kalamaty i 30 km od Gythio, posiada bogate dziedzictwo kulturowe w postaci dawnej zabudowy z niegdyś ufortyfikowanych kamieniczek. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Centralnym miejscem jest plac z kościołem z XVIII w. o nazwie Taxiarski, udekorowany płaskorzeźbami, z wysoką dzwonnicą i fryzem ze znakami zodiaku. Wokół placu rozciągają się wąskie uliczki z knajpkami, restauracyjkami i kawiarniami. To idealne miejsce do zwiedzania bez licznego tłumu turystów.

Grecja - Korfu - areopoli agii taxiarchi
Centralnym miejscem jest plac z kościołem z XVIII w. o nazwie Taxiarski, udekorowany płaskorzeźbami, z wysoką dzwonnicą i fryzem ze znakami zodiaku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nekromanteion

Nekromanteion – to miejsce znane z mitologii greckiej, według której właśnie tutaj żywi mogli spotkać się z duszami zmarłych przebywającymi w piekielnych podziemiach Hadesa. Miasto mieści się zaledwie 5 km od Morza Jońskiego na wzgórzu i zachwyca rozległą panoramą na całą okolicę oraz zabytkami zachowane mimo pożaru, jaki spowodowali Rzymianie w 167 roku p.n.e. Można tu zwiedzić ruiny cyklopowych murów z bramą, dziedziniec, a także kryptę, do której można dostać się przez długi korytarz prowadzący do ciasnego labiryntu przed kryptą. Podziemna sala może wywołać naprawdę ogromne wrażenie na turystach, a to dzięki półokrągłemu sklepieniu na piętnastu kamiennych łukach.

Grecja - Korfu - Nekromanteion
Nekromanteion – to miejsce znane z mitologii greckiej, według której właśnie tutaj żywi mogli spotkać się z duszami zmarłych przebywającymi w piekielnych podziemiach Hadesa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Grecja - Korfu - Nekromanteion - tunel
Można tu zwiedzić kryptę, do której można dostać się przez długi korytarz prowadzący do ciasnego labiryntu przed kryptą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Korfu – wyspa marzeń, wyspa wrażeń…

Korfu to jedna z najczęściej odwiedzanych wysp greckich. Położona jest w północnej części Morza Jońskiego, u wybrzeży Albanii. Jej stolicą jest miasto również o nazwie Korfu, nazywane także Kerkirą. Wyspa należy do tych górzystych, a jej największym szczytem jest Pantokrator. To również najbardziej zielona z wszystkich greckich wysp. Korfu posiada szereg piaszczystych plaż, ale również kamieniste zatoczki czy też skały opadające wprost do morza, tworząc strome klify. Co roku plaże te są oblegane przez turystów z całej Europy. Czy można znaleźć tu zakątki, o których przewodniki milczą, a które na pewno warto odwiedzić? Sprawdźmy!

Peroulades

Peroulades – to niewielka, nadmorska miejscowość na wyspie Korfu, w jej północno-zachodniej części. Słynie z piaszczystej plaży Logas Beach oraz wspaniałych klifów, u której stóp położona jest plaża. Ponieważ plaża jest stosunkowo mała, często bywa zalewana wodą, gdy przepływają obok niej duże statki. Mimo to jest to miejsce idealna na spokojny wypoczynek z pięknymi widokami w pakiecie. Widokiem szczególnie wartym zobaczenia są strome klify o zachodzie słońca – widok wprost zapiera dech w piersiach. Z kolei na szczycie klifu znajduje się przytulny bar z tarasem widokowym. Istnieje tu też wiele tras spacerowych, idealnych na romantyczne przechadzki.

Grecja - Korfu - Peroluades
Peroulades słynie z piaszczystej plaży Logas Beach oraz wspaniałych klifów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Agios Matheos

Agios Matheos – to niewielka wioska górska znajdująca się około 25 km od stolicy wyspy, na południowy zachód. Chociaż nie ma ona dostępu do morza (plaża znajduje się kilka kilometrów od wioski), to jednak ogromnym atutem tego miejsca są piękne widoki, bujna, zielona roślinność i panujący tu spokój. Dla kogoś, kto niekoniecznie lubi wylegiwać się na plaży, będzie to doskonałe miejsce na wypoczynek. Aby jednak się tam dostać, najlepiej mieć własny lub wypożyczony samochód, gdyż trasa prowadząca w tę część wyspy Korfu jest nieco ”dzika”.

To zaledwie cztery spośród wielu wspaniałych miejsc, jakie kryje w sobie Grecja i jej wyspa Korfu. Planując wakacje, bez wątpienia warto zaczerpnąć jeszcze więcej informacji, a także poznać opinie osób, które miały już przyjemność tam być. Taka wyprawa z pewnością okaże się niezapomnianą przygodą!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kreta Balos

Malownicza Kreta – greckie spotkanie z historią w przepięknym plenerze

Kreta to najchętniej odwiedzana wyspa Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się ona wspaniałymi plażami, ciekawymi zabytkami, które …