Kreta Balos
Miejscem, które z pewnością warto zobaczyć, jest Balos, który pojawia się na wielu pocztówkach. Jest to najbardziej znana plaża na Krecie | fot.: StockAdobe.com

Malownicza Kreta – greckie spotkanie z historią w przepięknym plenerze

Kreta to najchętniej odwiedzana wyspa Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się ona wspaniałymi plażami, ciekawymi zabytkami, które mają znaczenie historyczne, także pięknymi widokami. Z pewnością jest to bardzo dobre miejsce, na spędzenie wakacje. Jednak przed podróżą, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami. 

Kreta – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim, aby dostać się na Kretę nie trzeba się zbytnio wysilać. Praktycznie z każdego miasta, możliwe są wyloty bezpośrednio na wyspę. W zależności od konkretnego miejsca, lot może trwać mniej więcej 3, 5 godziny. Językiem urzędowym na wyspie jest grecki, jednak w wielu miejscach można się swobodnie porozumieć po angielsku lub niemiecku. Walutą jest euro.

Co warto zobaczyć będąc na Krecie?

Kreta jest dość duża. Na jej powierzchni znajduje się wiele niezwykle atrakcyjnych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć. Wybierając się tam pierwszy raz, trudno określić, które atrakcje powinno się zobaczyć, a z których można na razie zrezygnować, zatem możemy albo odhaczać kolejne atrakcje, albo spontanicznie podróżować po wyspie odwiedzając mniejsze bądź większe atrakcje. Co zobaczyć na Krecie?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że na wyspie oprócz mnóstwa zabytków, znajdują się bardzo ciekawe piesze szlaki, które można wykorzystać do wędrówek i aktywnych wycieczek. Spora część szlaków jest łatwa i można się na nie wybrać z małymi dziećmi, istnieją także bardziej wymagające ścieżki, które są trudniejsze i niebezpieczne. Bez wątpienia, wybierając którykolwiek szlak, można liczyć na bardzo atrakcyjne i zapierające dech w piersi widoki.

Miejscem, które z pewnością warto zobaczyć, jest Balos, który pojawia się na wielu pocztówkach. Jest to najbardziej znana plaża na Krecie. Kolejnym, interesującym miejscem jest wenecki port Chania. Co roku przyjeżdża do niego mnóstwo zagranicznych turystów. W sezonie letnim, jest tam bardzo tłoczno, właściwie o każdej porze.

Malowniczy port Chania, Kreta
Malowniczy port Chania, Kreta | fot.: StockAdobe.com

Będąc na Krecie, warto też zahaczyć o archeologiczne stanowiska Fajstos i Gortyna, które znajdują się bardzo blisko siebie. Są to ruiny pałaców, które niegdyś były bardzo imponujące. Ciekawym miejscem, jest także Klasztor Moni Arkadiou. Ma on bardzo duże znaczenie, dla mieszkańców wyspy. Jest to swojego rodzaju synonim walki o wolność.

Kreta, zrekonstruowany pałac Knossos
Kreta, zrekonstruowany pałac Knossos | fot.: StockAdobe.com

Najsłynniejszym pałacem na Krecie, jest Knossos. Jest to miejsce zarazem bardzo kontrowersyjne i często odwiedzane przez turystów. Fragmenty starożytnej budowy zostały poddane rekonstrukcji, co nie wszyscy przyjęci ze zrozumieniem. Można powiedzieć, że być na Krecie i nie zobaczyć Knossos to tak samo, jak być w Egipcie i nie zobaczyć piramid. Teren jest bardzo rozległy i zatłoczony, dlatego dobrze jest wybrać się tam późniejszą porą.

Rethymno
Rethymno – trzecie co do wielkości na wyspie, a zarazem zdecydowanie najpiękniejsze | fot.: StockAdobe.com

Kolejnym miejscem, wartym uwagi jest miasto Rethymno. Jest ono trzecie co do wielkości na wyspie, a zarazem zdecydowanie najpiękniejsze. Znajduje się tam stary port, wiele kamieniczek i widoczne znaki przeszłości wenecko – osmańskiej.

AKU

Sprawdź także

Monastyr Rusanu

Najbardziej nietypowe kierunki turystyczne

Podróżowanie jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie świata i odkrycie nowych miejsc, kultur i …