Amman stolica Jordanii
Stolicą Jordanii jest Amman - z pewnością może być jednym z najstarszych miast na ziemi. Badania archeologiczne wskazują na to, że najstarsza odnotowana działalność człowieka sięga tam aż XIII wieku przed nasza erą | fot.: StockAdobe.com

Jordania – wyjątkowa nie tylko ze względu na Petrę i przygody Indiany Jonesa

Każdy fan kina, nawet nie do końca świadomie, widział kawałek Jordanii – być może oglądając filmy z przygodami Indiany Jonesa, za których scenerię posłużyła antyczna Petra. Mimo wszystko, nie jest to kraj często odwiedzany przez turystów w porównaniu do innych miejsc. Czy skrywa jednak więcej tajemnic? Z pewnością więcej, niż mogłoby się wydawać – przekonajmy się sami.

Najstarsze miejsca na Ziemi

Stolicą Jordanii jest Amman – z pewnością może być jednym z najstarszych miast na ziemi. Badania archeologiczne wskazują na to, że najstarsza odnotowana działalność człowieka sięga tam aż XIII wieku przed nasza erą. Miasto to było wzniesione i funkcjonowało tak wcześnie, że jest o nim mowa w Biblii. Dodatkowo można tam zobaczyć antyczny rzymski amfiteatr, będący również siedzibą dwóch muzeów, których eksponaty wiekiem sięgają aż ośmiu tysiącleci przed naszą erą. Niedaleko amfiteatru dumnie stoją ruiny świątyni Herkulesa, a tuż obok niego pałac Umajjadów – ówczesnych władców. Te i wiele innych starożytnych atrakcji oferuje skromna Jordania (a właściwie tylko jej stolica) dla każdego, kto choć odrobinę zafascynowany jest historią antyczną.

Petra – czyli miasto w skale

Petra – najbardziej charakterystyczne miejsce w Jordanii to ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych (III w. p.n.e. do I w. n.e).  Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród wysokich skał i jest to wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach.

Wśród licznych budowli antycznej Petry na uwagę zasługuje wykuta w skale piętrowa budowla Al-Chazna – zwana „Skarbcem Faraona”. Stała się ona scenerią do filmu Indiana Jones i ostatnia krucjata jako świątynia chroniąca Świętego Graala.

Petra Al-Chazna
Al-Chazna – zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona” | fot.: StockAdobe.com

Sposób na aktywne wakacje

Całe państwo (które, swoją drogą, jest dość niewielkich rozmiarów) można przejść pieszo, wzdłuż – z północy na południe.Taką przygodę oferuje Szlak Jordański. To ciekawa opcja na urlop lub wakacje dla aktywnych… i mających nieco więcej wolnego czasu, ponieważ przejście całego szlaku wynoszącego ponad 600 km trwa około 40 dni. Nie jest to krótko, jednak dla doświadczonych spacerowiczów to czysta przyjemność. Trasa rozpoczyna się w mieście Umm Qais, prawie przy granicy z Izraelem i dzieli na osiem sekcji. Po drodze można podziwiać krajobrazy malowniczej pustyni Wadi Rum, zobaczyć ruiny Gadary czy też zamek krzyżowców w mieście Al-Karak. Trasa zaczepia również o ruiny Petry, a kończy się nad Morzem Czerwonym, ofiarując niezapomniane przeżycia.

Umm Qays, Jordania
Umm Qais – stanowisko archeologiczne w północnej Jordanii | fot.: StockAdobe.com

Nie tylko ciekawe miejsca

Mało kto wie, że Jordania słynna jest z uprzejmości i gościnności mieszkańców. To również wbrew pozorom jedno z najbezpieczniejszych miejsc Bliskiego Wschodu. Słynni z gościnności są Beduini, lecz nie trzeba odwiedzać pustyni, by się o tym przekonać. Gdy otrzyma się tzw. jordańskie zaproszenie, oznacza to, że gospodarz oferuje posiłek i nie oczekuje, że coś mu się przyniesie w zamian. Bardzo ważnym elementem gościnności Jordańczyków jest też kawa – nie jest ona traktowana jak zwyczajny popołudniowy napój. W beduińskich domach zawsze oferuje się gościom trzy kubki kawy na znak wygody. Nie należy odmawiać kawy czy posiłku – może to urazić gospodarza. Mieszkańcy są również bardzo liberalni. Mimo tego, że Jordania jest krajem arabskim, kobiety coraz częściej noszą modę zachodnią.

pustynia Wadi Rum Jordania
Pustynia Wadi Rum jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Jordanii, zwłaszcza wśród zagranicznych turystów spragnionuch biwaków pod gołym niebem i zwiedzania pustyni na pojazdach z napędem 4×4 | fot.: StockAdobe.com

To tylko część tajemnic, które skrywa ten czarujący, choć mało popularny i nieco pominięty przez turystów kraj. By w pełni przekonać się o urokach Jordanii, warto wybrać się tam osobiście i przez jakiś czas przebywać wśród zwyczajnych ludzi, obserwować ich życie codzienne lub nawet stać się jego częścią.

WBE

Sprawdź także

Zamek w Niedzicy, Polska

Najbardziej malownicze zamki w Polsce

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile perełek architektonicznych znajduje się w Polsce. Kraj nad …