Jak wybrać dobre przedszkole?

Wybierając przedszkole dla naszych dzieci pamiętajmy, że nauczyciele spędzają z nimi kilka godzin dziennie i to oni, tuż po rodzicach, mają największy wpływ na kształtowanie się i rozwój naszych pociech | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zaskakujące – i dla wielu rodziców rzeczywiście takie jest – wybór odpowiedniego przedszkola może mieć większe znaczenie niż wybór szkoły. To, do jakiej placówki poślemy nasze dziecko, może później rzutować nie tylko na jego funkcjonowanie w szkolnej strukturze, ale i na późniejszym dorosłym życiu. Banał? Nie, jeśli spojrzymy na wyniki badań. Pokazują one jasno, że początkowy okres w życiu dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju. Trzeba więc dobrze rozważyć, komu powierzymy opiekę nad 3-, 4- czy 5-latkiem.

Wszyscy oczywiście doskonale znamy argumenty na rzecz takiego lub innego wyboru placówki przedszkolnej. Dużo mówi się o uspołecznianiu i edukowaniu, ale jest jeszcze coś, o czym większość rodziców nie wie lub nie przywiązuje do tego należytej wagi. Co to takiego, wyjaśnia Agnieszka Białecka-Rutkowska – właścicielka warszawskiego Niepublicznego Przedszkola Akademia Maluchów, trenerka kompetencji miękkich i praktyk Analizy Transakcyjnej.

– Od chwili urodzenia do 3 roku życia powstają wzorce myślenia i strategie działania, a mniej więcej ok. 3-4 roku mamy już ukształtowany główny trzon skryptu, czyli czegoś w rodzaju naszej osobistej matrycy zawierającej wzorce myślenia i postępowania w różnych sytuacjach, a także przekonania na temat samych siebie i innych oraz system wartości – tłumaczy Białecka-Rutkowska.

Wskazuje ponadto, że według Analizy Transakcyjnej[1] owe wczesnodziecięce wzorce powielamy w życiu dorosłym. Przyjmuje się, że 10-letnie dziecko to już w zasadzie w pełni ukształtowany dorosły. Ma to – jak wyjaśnia dalej ekspertka – związek z plastycznością mózgu. Im dziecko jest starsze, tym trudniej zmienia się jego utrwalone nawyki oraz przekonania o sobie samym czy otoczeniu. Badania neurologów wyraźnie potwierdzają, że nasz mózg jest najbardziej wrażliwy na zmiany do ok. 7 roku życia[2].

Jakie przedszkole wobec tego należy wybrać?

Agnieszka Białecka-Rutkowska przekonuje, że przede wszystkim należy uwzględniać placówki pracujące w oparciu o filozofię Pozytywnej Dyscypliny, Komunikacji bez Przemocy lub stosujące coraz popularniejszą również u nas pedagogikę Montessori, Waldorfską czy plan Daltoński. Poza tym cały czas powstają nowe koncepcje oparte na szacunku wobec dziecka.[3]

– Rolą nauczyciela w tych koncepcjach jest stworzenie dziecku różnych sytuacji, które pomogą mu opanować umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu – wyjaśnia specjalistka. Dodaje też, że o ile tradycyjne wychowanie opiera się na hierarchii, zależności dziecka względem dorosłego, o tyle tutaj główny nacisk kładzie się na wzajemny szacunek i niezależność.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na wartości i zasady, jakimi wstępnie wybrane przez nas przedszkole się kieruje. Przy tej okazji warto też zachować czujność w odniesieniu do dyrektora. Jeśli bowiem osoba przeprowadzająca rekrutację dziecka godzi się na każdą naszą prośbę, może to być jasny sygnał, że wizja czy misja tej placówki to fikcja i zwykły chwyt marketingowy.

Wybierając przedszkole dla naszych dzieci pamiętajmy, że nauczyciele spędzają z nimi kilka godzin dziennie i to oni, tuż po rodzicach, mają największy wpływ na kształtowanie się i rozwój naszych pociech.

  • [1] Ian Stewart, Vann Joines – Analiza Transakcyjna Dzisiaj – Dom Wydawniczy REBIS, 2016
  • [2] David Eagleman – Mózg, opowieści o nas – Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2015
  • [3] Thomas A. Harris – ja jestem OK – ty jesteś OK – Dom Wydawniczy REBIS, 2016

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczynka czytająca książkę

Rekrutacja do przedszkoli – co powinni wiedzieć rodzice, by zapisać dziecko do placówki?

 Jeśli zależy nam na tym, by nasza pociecha, bez względu na to, czy w wieku …