Kolej transsyberyjska
Z pewnością jedną z takich niezapomnianych, a jednocześnie widowiskowych wojaży może okazać się podróż koleją transsyberyjską. Na zdjęciu: kolej transsyberyjsca na trasie Pekin (Chiny) - Ułan Bator (Mongolia) | fot.: StockAdobe

Przeprawa przez kilka stref czasowych – podróż koleją transsyberyjską

Szukając pomysłu na ciekawe wakacje, często przyglądamy się typowym kierunkom turystycznym. Naszą uwagę najczęściej przyciągają wycieczki nad morze, w góry oraz przeróżne oferty dotyczące wypoczynku wśród palm. Nie każdy jednak ma ochotę doświadczać, co roku podobnych atrakcji, dlatego też chcąc przeżyć coś bardziej wyszukanego, trzeba rozejrzeć się za czymś nowym. Z pewnością jedną z takich niezapomnianych, a jednocześnie widowiskowych wojaży może okazać się podróż koleją transsyberyjską. Ile kosztuje taka wyprawa? W jaki sposób sobie to rozplanować, aby było najbardziej atrakcyjnie? Jakie warunki panują w pociągu?

Hen hen z Moskwy do Pekinu lub Władywostoku

Decydując się na podróż koleją transsyberyjską mamy do wyboru kilka tras, a także kilka klas naszej wycieczki. Każda trasa podzielona jest na odcinki, dzięki czemu możemy zdecydować, jak będzie ona przebiegała i czy będziemy robili sobie przystanki na zwiedzanie większych miast, czy też najbardziej interesuje nas jak najdłuższy przejazd koleją. W ofercie dla pasażerów znajdują się 3 klasy oraz do wyboru podróże: do Pekinu, oraz do Władywostoku. Oczywiście można również dosiąść się na różnych etapach, a także pojechać z Moskwy lub do niej. Na stronach biur turystycznych dostępne są wszystkie potrzebne pasażerom informacje, również te dotyczące niezbędnych wiz oraz voucherów do Rosji. Wyszczególnione są dokładne ceny oraz opcje tras. Rezerwacji można zwykle dokonać poprzez dostępny na stronie formularz. Ceny podróży w 3 klasie zaczynają się od około 155 € za trasę z Moskwy do Irkucka. Czasami nawet taniej, ale trzeba dobrze poszukać. Przejazd bezpośredni z Moskwy do Pekinu przez Ułan Bator możliwy jest tylko w klasie 2 i 1, gdyż jest to podróż międzynarodowa. Na trasie Moskwa-Władywostok dostępne są wszystkie trzy klasy. Całość w najtańszej z nich to koszt od około 210 € do 300 €, w zależności od tego, czy przemierzamy trasę bezpośrednio do celu, czy dzielimy ją na odcinki. Jak widać, opcji jest wiele i wszystko zależy od tego, gdzie i za ile chcemy wyruszyć.

Władywostok
W ofercie dla pasażerów znajdują się 3 klasy oraz do wyboru podróże: do Pekinu, oraz do Władywostoku. Na zdjęciu Władywostok | fot.: StockAdobe.com

Miejscówki, jedzenie i kolejowe atrakcje

Kiedy decyzja o trasie zostanie już podjęta, warto dowiedzieć się, czego można spodziewać się w takiej podróży. Czy trzeba zabierać ze sobą jedzenie na cały tydzień wyprawy? Każdy wagon ma swój własny samowar, dzięki czemu dostępny jest wrzątek, a to daje wiele możliwości zarówno żywieniowych, jak i opcji ciepłych napoi. Oprócz tego, co weźmiemy ze sobą do pociągu jako prowiant, jedzenie można również zakupić od lokalnych babuszek, które chętnie sprzedadzą nam swoje wyroby i pamiątki, gdy tylko pociąg zatrzyma się na stacji. Można również skorzystać z wagonu restauracyjnego, choć ceny w nim nie są niskie. Kolejną opcją żywieniową jest zakup jedzenia od tzw. opiekunki wagonu, która często ma przy sobie coś na ząb. Co ciekawe kolej wprowadziła także przy zakupie biletu możliwość zakupu pożywienia. Istnieje wiele wariantów takich posiłków. Można zakupić dania wegetariańskie, koszerne, kuchni muzułmańskiej, mięsne, a także mniejsze porcje dla dzieci.

Suszone ryby na trasie kolei transsyberyjskiej
Suszone rybki popularne na trasie przejazdy kolei transsyberyjskiej Moskwa-Władywostok | fot.: StockAdobe.com

Jak wyglądają przedziały w kolei transsyberyjskiej? Największą przygodę można przeżyć, podróżując trzecią klasą, gdyż wagon sypialny w tej opcji jest „otwarty”, czyli nie ma w nim zamykanych przedziałów. Zdecydowanie sprzyja to zawieraniu znajomości i integracji, a co za tym idzie, panuje tam wesoła atmosfera. Nieco bardziej intymne wagony z przedziałami dostępne są w 2 klasie, każdy z nich jest czteroosobowy. Natomiast najbardziej ekskluzywne są w pierwszej klasie, bo są tylko dwuosobowe. Są droższe, ale to większy komfort, a także ciepłe posiłki. Cena biletu w każdej klasie obejmuje miejsce sypialne oraz pościel.

Co można zobaczyć po drodze? Podróż obejmuje kilka tysięcy kilometrów, więc oprócz zawierania nowych znajomości i cieszenia się kolejowym podróżniczym życiem, warto spojrzeć również przez okno. Tam na podróżującego czekają liczne krajobrazy, wioski, rzeki i cudowna natura. Atrakcyjną opcją jest podzielenie swojej podróży na kilka etapów i dzięki temu zwiedzenie tego, co jest po drodze, a jest, co zwiedzać. Mongolia, Chiny czy też sam Irkuck to miejsca, w których można nasycić się nie tylko przepiękną naturą, ale także miejscami historycznymi.

Krasnojarsk stacja kolei transsyberyjskiej
Podróż obejmuje kilka tysięcy kilometrów, więc oprócz zawierania nowych znajomości i cieszenia się kolejowym podróżniczym życiem, warto spojrzeć również przez okno. Na zdjęciu Krasnojarsk | fot.: StockAdobe.com

Fascynująca podróż – czy dla każdego?

Podróż koleją transsyberyjską należy dobrze zaplanować. Opcji jest bardzo wiele, zarówno dla podróżnika na budżecie, jak i tego, który chce przeżyć taką przygodę w nieco bardziej ekskluzywnych warunkach. Taka wyprawa jednak dobrego przygotowania zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i tego, aby się na nią nastawić psychicznie. Zdecydowanie jest to inny wyjazd niż ten do kilkugwiazdkowego hotelu i na plażę, choć oczywiście i w trasie transsyberyjskiej z hoteli można korzystać. Taka wyprawa jest godna uwagi przez tych, którzy szukają czegoś ekscytującego i nieco szalonego.

KJA

Sprawdź także

Woodstock Anna Czerwińska

Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat

Zmarła Anna Czerwińska – wybitna himalaistka, która jako druga Polka zdobyła Mount Everest, kompletując tym …