rezerwat Długogóry
W województwie zachodniopomorskim (na południu) w dorzeczu rzeki Myśli został wyodrębniony teren i utworzony rezerwat. Miejsce to nosi nazwę rezerwatu "Długogóry" | fot.: Fotolia

Ciekawe miejsce na spacer – rezerwat Długogóry

Obecnie większość z nas żyje w niewyobrażalnym tempie. Żyjemy szybko, prowadzimy własne działalności, staramy się łączyć kilka zajęć jednocześnie. To wszystko czasami bywa trudne. Czasami konieczny jest odpoczynek, chwila relaksu, odprężenie i potoczne „naładowanie akumulatorów” na nowe wyzwania dnia codziennego. Nie od dziś wiadomo, że las to idealne miejsce na wyciszenie.

Ciekawe miejsce na Pojezierzu Myśliborskim (Pomorze Zachodnie)

W województwie zachodniopomorskim (na południu) w dorzeczu rzeki Myśli został wyodrębniony teren i utworzony rezerwat. Miejsce to nosi nazwę rezerwatu „Długogóry”. Jest to z pewnością miejsce specyficzne oraz warte uwagi. Pomimo tego, iż znajduje się na terenach nizinnych Pomorza Zachodniego tuż przy zachodniej granicy Polski, to swoim ukształtowaniem powierzchni terenu przypomina wręcz góry. Niespotykany pod względem geologicznym teren znajduje się w otulinie lasów nadleśnictwa Dębno oraz nadleśnictwa Witnica. Dojazd jest jednak skomplikowany, bowiem należy kierować się z Myśliborza w stronę Różańska. Dalsze oznaczenie trasy znajdziemy wzdłuż drogi, ponieważ zostały postawione stosowne tabliczki wskazujące drogę do celu.

Nieodkryty rezerwat

Jest to miejsce niezbyt często odwiedzane, ponieważ znajduje się w odległości około dwudziestu kilometrów z każdej strony od jakiegokolwiek miasta (Dębno, Myślibórz, Trzcińsko – Zdrój). Pomimo tego, iż można bez problemu dojechać tam samochodem osobowym, to jednak droga jest skomplikowana. O rezerwacie powstało już bardzo wiele publikacji przyrodniczych opisujących jego ukształtowanie powierzchni terenu.

Moreny czołowe, oczka wodne i wąwozy

Poruszając się po rezerwacie Długogóry możemy odnieść wrażenie, że tak było tam od zawsze, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. Pomimo faktu, iż rezerwat znajduje się jednak pod stałą opieką ze strony nadleśnictwa, to jest to w dalszym ciągu las jeszcze niewyeksploatowany przez człowieka. W rezerwacie możemy wybrać trasy. Są one oznaczone odpowiednimi kolorami na drzewach. Jednak z nich jest krótsza, a druga dłuższa. W ten sposób możemy przejść cały rezerwat. Na każdej z tras postawione są duże tablice z informacjami o roślinności, uwarunkowaniach geologicznych terenu czy o zwierzętach. Możemy spotkać licznie występujące moreny czołowe. Niesamowite są również oczka wodne, które z kolei są ulokowane niemal w samym centrum rezerwatu. Liczne wąwozy oraz pagórki mogą powodować mylne wrażenie, że nie znajdujemy się na terenach stricte nizinnych. Na trasie w rezerwacie znajdują się również ławeczki, gdzie można usiąść oraz chwilę odpocząć. Przed wejściem do rezerwatu znajduje się wiata, w której można bezpiecznie zostawić swój rower.

W związku z powyższym, jeżeli tylko mieszkacie na Pomorzu Zachodnim, bądź też jesteście tam przejazdem, warto odwiedzić rezerwat Długogóry. Miejsce z niesamowitym klimatem, ulokowane z dala od miejskiego zgiełku, a jeszcze niecałkowicie wyeksploatowane przez turystów i zwiedzających. Warto tam przyjechać!

ATR

Sprawdź także

Las o wschodzie słońca

Ściółka w lasach sucha jak pieprz

W wielu polskich lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jest bardzo sucho, dlatego leśnicy …