Dawna Warszawa
Jedna z najważniejszych pozycji w polskiej literaturze powojennej – „Zły” Leopolda Tyrmanda to nie tylko intrygująca zagadka kryminalna, ale także ciekawy opis Warszawy lat 50. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Warszawa – spacer śladami „Złego” Tyrmanda

Jedna z najważniejszych pozycji w polskiej literaturze powojennej – „Zły” Leopolda Tyrmanda to nie tylko intrygująca zagadka kryminalna, ale także ciekawy opis Warszawy lat 50. Poszczególne punkty miasta, odbudowujące się ulice i place, ale także szemrane zaułki i obskurne bary mleczne – to wszystko czeka na Ciebie w powieści warszawskiego pisarza. Trasę nakreśloną w kryminale możesz też przejść we współczesnej stolicy. Sprawdź, od czego zacząć spacer po Warszawie szlakiem „Złego”.

Powieść Tyrmanda została wydana w 1955 r. przez spółdzielnię wydawniczą „Czytelnik”. Mówi się, że autor, pisząc kryminał w tamtych czasach, nie miał problemów z cenzurą. Po ukazaniu się książki Tyrmand dostał nawet talon na samochód i został zaproszony przez Komendę Główną MO do wygłoszenia cyklu wykładów o problemie przestępczości w mieście. Nie znaczy to jednak, że pisarz wystawił miastu laurkę. Razem z AccorHotels odkryj mroczne tajemnice, które skrywała w sobie powieściowa powojenna Warszawa, i sprawdź, czy ich ślady są widoczne do dziś.

Plac Trzech Krzyży – początek akcji powieści Tyrmanda

Wiele wydarzeń z powieści Leopold Tyrmand umieścił w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Dom pisarza znajdował się przy ul. Konopnickiej, dlatego też znajdujący się nieopodal, charakterystyczny Plac Trzech Krzyży często pojawiał się jako miejsce powieściowych wydarzeń. To tutaj, w aptece, w której Marta Majewska kupuje leki dla swojej matki, zaczyna się powieść. Przy placu mieści się także kiosk Juliusza Kalodonta, przyjaciela „Złego”.

Co dziś warto zwiedzić na Placu Trzech Krzyży? Poza poszukiwaniami kamienicy nr 10 warto obejrzeć klasycystyczny kościół św. Aleksandra i figurę św. Nepomucena pochodzącą z XVIII w. W pobliżu znajdują się także luksusowe butiki oraz wiele ciekawych knajp, np. Zorza Bistro. Pozostając przy kulinariach – na ulicy Foksal 16 mieściła się książkowa restauracja Kameralna, ulubione miejsce spotkań Filipa Merynosa i Olimpii Szuwar.

Wyprawa na warszawski „Dziki Zachód”, czyli spacer po Woli

Jeśli już zwiedziłeś Śródmieście i dworzec, z którego Zły odjeżdżał do Anina, oraz hotel Polonia odwiedzany przez Moryca i byłego boksera Kruszynę, możesz kierować się w stronę mrocznej części miasta.

Warszawska Wola – to tam Filip Merynos i jego banda załatwiała swoje ciemne interesy. Siedziba spółdzielni „Woreczek” mieściła się przy ulicy Próżnej, natomiast magazyny Merynosa zlokalizowane zostały przy ulicy Bagno. W sądach na ul. Solidarności odbywała rozprawa, w którą zamieszany był Mechciński, a przy Żelaznej Kuba Wirus poznał urodziwą Hawajkę.

Co zobaczyć na Woli współcześnie? Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i ruszyć śladami dawnych murów getta. Polecamy także wycieczkę na ul. Kasprzaka 25, gdzie można podziwiać klimatyczne budynki dawnej gazowni warszawskiej.

Po drugiej stronie Wisły – warszawska Praga na kartach Tyrmanda

Na koniec wycieczki śladami „Złego” warto przenieść się na drugi brzeg rzeki i odkryć atrakcje Warszawy – Pragi. (Po drodze zajrzyj jednak jeszcze na Mariensztat, gdzie na rynku książkowa Marta Majewska spotykała się z Jerzym Meteorem). W powieści przy ulicy Brzeskiej grasował chuligan Meto, przy Kawęczyńskiej Merynos zawarł sojusz z Mechcińskim, który to zginął pod kołami pociągu na Dworcu Wschodnim.

Warszawska Praga ma obecnie do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Od warszawskiego zoo przez Stadion Narodowy po klimatyczne parki np. park Skaryszewski. Jeśli szukasz hotelu w Warszawie i chcesz zatrzymać się w pobliżu tych punktów turystycznych, możesz zdecydować się na ibis Warszawa Ostrobramska, mieszczący się w doskonałym punkcie komunikacyjnym, a jednocześnie w bardzo cichej okolicy. Wystarczy zarezerwować nocleg online i przygotowywać się do wyjazdu.

Do niedawna w Muzeum Literatury w Warszawie można było prześledzić na fotografiach historię stolicy utrwaloną na kartach „Złego”. Teraz, po zamknięciu wystawy można to zrobić na własną rękę – z książką (i naszym poradnikiem) w dłoni. Czy to nie jest jeszcze bardziej ekscytujące?

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

2 linia metra

Budowa metra w Warszawie – na jakim etapie są teraz prace?

Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma linię metra. W 1903 r. powstały pierwsze szkice …