speakeasy
W niektórych krajach spożywanie alkoholu było kiedyś zakazane, co dotyczy np. czasów prohibicji. Wykorzystać dreszczyk z tym związany próbują speakeasy | fot.: stock.adobe.com

Ciekawostki na temat słynnych pubów i knajp

Wieczorne przesiadywanie w pubach i knajpach nie jest domeną jedynie Polaków. Kultura picia alkoholu jest też wysoko rozwinięta za granicą, co dotyczy właściwie wszystkich kontynentów świata. Puby angielskie znacznie różnią się od japońskich, w których możemy spróbować zupełnie innych alkoholi czy podziwiać oryginalny wystrój. Oba formaty są jednak fascynujące na swój sposób. Jakie ciekawostki na temat polskich i zagranicznych knajp wydają się najciekawsze? 

Tajemnicze warszawskie speakeasy 

W niektórych krajach spożywanie alkoholu było kiedyś zakazane, co dotyczy np. czasów prohibicji. Wykorzystać dreszczyk z tym związany próbują speakeasy, czyli „nielegalne puby„. Spotkać je można w Warszawie, dla przykładu popularny jest bar Gabinet. Wejście do takiego miejsca nie jest proste, bo nie jest w żaden sposób oznaczone. Można je wręcz pominąć, gdzie wiedzę na ich temat posiadają jedynie najbardziej wtajemniczeni. Ukryte drzwi w głównym holu prowadzą do pokoju sekretarki. Można się tutaj poczuć jak prezes ważnej firmy, który próbuje nielegalnie napić się alkoholu. Dużym atutem takich miejsc są drinki, których nie otrzyma się w standardowych lokalach. 

Lokale odwiedzane przez najsławniejszych artystów i polityków

Wiele europejskich pubów i knajp chwali się tym, że ich przybytek odwiedzali najsławniejsi ludzie swoich czasów. W czeskiej Pradze ma się czym pochwalić „Złoty Tygrys„, gdzie na piwie spotkali się kiedyś Bill Clinton oraz Vaclav Havel. Słynny jest też bar w WenecjiU Harry’ego„, gdzie przebywali najwięksi artyści poprzedniego stulecia: Ernest Hemingway, Woody Allen albo Alfred Hitchcock. W mediach ciągle wspomina o nim modelka Naomi Campbell, przy barze ciągle stał tam kiedyś Winston Churchill. Trochę mniej powodów do chwalenia ma monachijska knajpa Hofrbauhaus am Platzl, gdzie regularnie gościł Adolf Hitler, a jeszcze wcześniej Ludwik I Wittelsbach. 

Najbardziej nietypowe drinki 

Wiele pubów i knajp jest znanych z tego, że serwują najbardziej nietypowe drinki. Turyści przychodzą tam tylko po to, że spróbować połączenia alkoholu z kawą, lodami albo ostrymi papryczkami. Słynne przepisy na drinki znaleźć można w słynnym hiszpańskim barze Txepetxa, które znajduje się w San Sebastian. Da się tu spróbować tak nietypowych połączeń jak anchois z ikrą z jeżozwierza albo krem na bazie morskiego pająka. W połączeniu z alkoholem jest to wyzwanie jedynie dla najodważniejszych. Ciekawe drinki można znaleźć również w Polsce – sławne jest np. „Drzewo Życia„, gdzie alkohol podaje się razem z korą drzewną i pokrzywką. 

Bary na podstawie znanych seriali 

Niektóre knajpy starają się odwzorować miejsca, które kojarzą fani seriali. W Warszawie można spotkać wnętrza inspirowane „Przyjaciółmi” i słynnym „Central Perk„. W Stanach Zjednoczonych wiele miejsc stara się odwzorować klimat „Jak Poznałem Waszą Matkę„. W największym stopniu inspirowanie się serialami dotyczy jednak Azji, a konkretnie Japonii. Bary tematyczne bardzo często opierają się na anime, gdzie swoje własne knajpy ma „Dragon Ball„, „JoJo” albo „One Piece„. Popularne są też knajpy w stylu „Maid„, gdzie wszystkich obsługują dziewczyny w strojach pokojówek.  

MMI

Sprawdź także

Otwock z lotu ptaka

Nie tylko świdermajer, czyli dlaczego warto wybrać się na wypad do Otwocka?

Przepiękne, zabytkowe i drewniane wille w stylu nadświdrzańskim, które cofają nas w czasie, 200 lat …