Otwock z lotu ptaka
Otwock leży w dawnej ziemi czerskiej historycznego Mazowsza[2], w Dolinie Środkowej Wisły, nad rzeką Świder | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko świdermajer, czyli dlaczego warto wybrać się na wypad do Otwocka?

Przepiękne, zabytkowe i drewniane wille w stylu nadświdrzańskim, które cofają nas w czasie, 200 lat do tyłu,  do XIX w, to tylko drobna część walorów turystycznych powiatu otwockiego. Miasto Otwock odkrywa przed nami kawał naprawdę dobrej historii. Gościły tutaj, tak ważne w naszej kulturze osobistości jak Władysław Reymont, czy Józef Piłsudski. Jest to także miejsce, okryte malowniczymi krajobrazami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Połączenie barwnej kultury, interesującej historii i pięknej przyrody tworzy idealne miejsce, do którego warto wybrać się chociażby na krótką wycieczkę.

Region Otwocka

Warto wspomnieć, że miasto leży tylko 23 km od Warszawy, co daje nam naprawdę duże możliwości logistyczne. Powiat otwocki ma w swojej okolicy kilka ciekawych krajobrazowo i faunistyczne miejsc. Są to m.in.: Rezerwat przyrody Wyspy Swiderskie, czy rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego. Dobra okazja, aby pospacerować, albo podjąć się dłuższych wędrówek pieszych w otoczeniu przyjaciół lub rodziny.

Historia miasta

Najbardziej znanym atutem miasta są około 200-letnie budowle w stylu świdermajer, którego twórcą był Michał Elwiro Andriolli. Wystawnie zdobione drewniane domki o delikatnej konstrukcji, wzbogacone o przytulne werandy i przedsionki, na stałe wpisały się w klimat miasta Otwock, oraz innych w rejonie.

Lata temu miasto było znane, jako prekursorska miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa. Rozsławiona przez wyżej wspomnianego twórcę nadświdrzańskich domków. Natomiast sam status uzdrowiska został nadany Otwockowi dzięki doktorowi Józefowi Marianowi Geislerowi. Otworzył on pierwsze w Polsce uzdrowisko, skupione na leczeniu chorób płuc.

Pałac w Otwocku Wielkim
Pałac w Otwocku Wielkim | fot.: stock.adobe.com

Niestety, Otwock posiada też nieco mroczniejszą cześć historii, związaną z II Wojną Światową. Jeszcze przed rokiem 1939 większą część otwockiego społeczeństwa stanowili Żydzi. Po roku 1940 z rozkazu niemieckich władz w mieście zostało utworzone getto mające na celu odseparowanie żydowskiej części mieszkańców. Niedługo później, bo 19 sierpnia 1942 roku otwockie getto zostało zlikwidowane, a wszyscy znajdujący się w nim ludzie wywiezieni do obozu śmierci w Treblince. Liczba ludności Otwocka w tamtym czasie spadło o około 8 tys. mieszkańców.

Zdewastowany cmentarz żydowski w Otwocku
Żydzi mieszkający na stałe w Otwocku chowani byli zazwyczaj na kirkucie w Karczewie, a ci będący pacjentami otwockich szpitali i sanatoriów – na cmentarzu w Karczewie-Anielinie | fot.: stock.adobe.com

Co warto zobaczyć w Otwocku?

Oprócz wspomnianych już wcześniej willi, warto również zajrzeć do Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego. Na naszym szlaku powinny znaleźć się takie budynki jak: Ratusz, Kościół św. Wincentego a Paulo i zjawiskowe kasyno z lat 30 XX w. (obecnie Liceum Ogólnokształcące).

Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to budynek dawnego Domu Zdrojowego w Otwocku
Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to budynek dawnego Domu Zdrojowego w Otwocku | fot.: stock.adobe.com

Ciekawym punktem jest też “Czarna Dziura”- robiący wrażenie spory krater, w środku miasta, wypełniony wodą. Dla uczczenia historycznej pamięci, koniecznym punktem będzie również Cmentarz Żydowski.

Pamiętajcie, aby zajrzeć na Otwocką Plażę Miejską i posiedzieć nad brzegiem rzeki Świder.

Jak widać, tak niepozorne na pierwszy rzut oka miasteczko jak Otwock, ma do zaoferowania kilka interesujących propozycji. Miłośnicy historii, szukający wytchnienia i nowych szlaków wędrowcy oraz po prostu ciekawi świata odkrywcy – wszyscy w Otwocku są miłe widziani. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

SKI

Sprawdź także

2 linia metra

Budowa metra w Warszawie – na jakim etapie są teraz prace?

Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma linię metra. W 1903 r. powstały pierwsze szkice …