The Rock Zanzibar kultowy bar
The Rock to bar znajdujący się przy plaży na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru dawny dom rybacki wybudowany na wystającej z oceanu skale | fot.: stock.adobe.com

Kultowe puby i kawiarnie w różnych zakątkach świata

Zarówno kawa jak i przekąski z pewnością będą smakować wyjątkowo, jeśli spożyjemy je w niebanalnym miejscu. Właściciele kawiarni i lokali gastronomicznych na całym świecie wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu i proponują swoim gościom posiłki w nietypowych miejscach. Oto niektóre z nich.

W zgodzie z naturą

Jedną z ciekawszych opcji jakie oferują nam puby i kawiarnie jest możliwość spożywania posiłków blisko natury. Właśnie taką propozycję ma dla nas Sea at Anantara na Malediwach. Jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Znajdujący się pod wodą lokal zapewnia niezapomniane wrażenia. Możemy podglądać tu pływające wokół rekiny, żółwie i ryby tropikalne, delektując się jednocześnie wyśmienitą kawą. Sea at Anantara znajduje się na wyspie Kihavah i jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Nic w tym dziwnego, bowiem któż z nas nie chciałby podziwiać prawdziwego podwodnego spektaklu podczas posiłku?

Kolejnym niesamowitym miejscem jest Grotta Palazzese mieszcząca się we włoskiej Apulii. Zbudowany na klifach lokal coraz częściej przyciąga turystów ze względu na swoje oryginalne usytuowanie, a także smaczne przekąski charakterystyczne dla lokalnej kuchni. Goście mogą korzystać również z tarasu z widokiem na Morze Adriatyckie. Zapierający dech w piersiach widok i smaczna włoska kawa – czego można chcieć więcej?

Plaże Zanzibaru słyną z białych piasków i krystalicznie czystej wody, a także z jednego z najbardziej wyjątkowych barów na świecie. The Rock to bar znajdujący się przy plaży na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru dawny dom rybacki wybudowany na wystającej z oceanu skale. W 2010 roku został przekształcony w lokal gastronomiczny i udostępniony gościom. W menu znajdują się głównie potrawy z ryb i owoców morza. Rozkosz dla podniebienia i oczu gwarantowana!

Kolejnym niebanalnym miejscem na poranną kawę lub lunch jest znajdujący się w Nairobi Giraffe Manor. Ekskluzywny lokal gastronomiczny jest częścią kompleksu hotelowego. Giraffe Manor zostało zaprojektowane po to, by człowiek miał jak najbliższy kontakt z naturą i aby mógł stać się jej częścią. To właśnie tutaj możemy zjeść śniadanie w towarzystwie żyraf i poczuć się jak w bajce. Brzmi zachęcająco!

Giraffe Manor Nairobi
To właśnie tutaj możemy zjeść śniadanie w towarzystwie żyraf | Fot.: By Push the button – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7435278

Lokale nadgryzione zębem czasu

Swoją oryginalnością kuszą także kawiarnie znajdujące się w zabytkowych, pięknych budynkach. Jedną z nich znajdziemy w Porto, w Portugalii. Café Majestic dzięki swemu wyrafinowanemu i – jak sama nazwa wskazuje – majestatycznemu wnętrzu, stała się jednym z największych symboli kultury w portugalskim mieście. Zainaugurowana w 1921 roku kawiarnia Majestic była kiedyś uważana za szóstą najpiękniejszą kawiarnię na świecie. Jeśli szukasz miejsca na podziwianie historycznego widoku przy pysznej kawie, nie możesz przegapić tego wspaniałego lokalu.

Porto, Portugalia Cafe Majestic at Rua Santa Catarina Street in Porto
Zainaugurowana w 1921 roku kawiarnia Majestic była kiedyś uważana za szóstą najpiękniejszą kawiarnię na świecie | fot.: stock.adobe.com

W kwestii kawiarni nadgryzionych zębem czasu, również Argentyna ma się czym pochwalić. Jeśli szukasz historycznego i symbolicznego miejsca, musisz poznać La Biela w Buenos Aires. Powstała ponad 150 lat temu przestrzeń wciąż zachowuje oryginalną architekturę z czasów jej inauguracji. I na tym się nie kończy. Lokal dąży również do zachowania stylu, wystroju i mebli używanych w dawnych czasach. Elegancka i wyrafinowana kawiarnia La Biela jest jednym z obowiązkowych punktów dla osób odwiedzających Buenos Aires.

Kolejną niesamowitą kawiarnią jest wiedeńska Cafe Central. Otwarta w 1876 roku była niegdyś ważnym miejscem spotkań intelektualistów, takich jak Zygmunt Freud i Lew Trocki. Jeśli szukasz miejsca, gdzie spotkasz się oko w oko z kulturą wiedeńską przy filiżance kawy, powinien to być Twój główny wybór! Kawiarnia mieści się w ekstrawaganckim pałacu w stylu neorenesansowym. Jego wspaniała konstrukcja zawiera charakterystyczne sklepienia, dzięki którym odwiedzający mają wrażenie, że przebywają w katedrze. Niektórzy twierdzą nawet, że wizyta w Cafe Central to prawdziwa epokowa podróż.

Cafe Central Wiedeń
Jeśli szukasz miejsca, gdzie spotkasz się oko w oko z kulturą wiedeńską przy filiżance kawy, Cafe Central powinna być twoim głównym wyborem! | fot.: stock.adobe.com

Wróćmy do Portugalii. Café A Brasileira w Lizbonie istnieje od 1905 roku i znajduje się w najbardziej artystycznej dzielnicy miasta, Chiado, w otoczeniu galerii sztuki. Kawiarnia została założona przez portugalską rodzinę, która pomogła rozsławić kawę w Portugalii, Brazylii i eksportować ją później na cały świat. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa, przepełniona kulturą i sztuką. Przed drzwiami kawiarni znajduje się ławka z rzeźbą wielkiego poety portugalskiego, Fernando Pessoy, który był częstym gościem A Brasileiry.

Café A Brasileira w Lizbonie
Café A Brasileira w Lizbonie istnieje od 1905 roku i znajduje się w najbardziej artystycznej dzielnicy miasta, Chiado | fot.: By DIMSFIKAS – Own work; transferred from el.wikipedia; transferred to Commons by User:MARKELLOS using CommonsHelper, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10075734

Café de la Paix mieszcząca się w Paryżu również zasługuje na wyróżnienie. Założona w 1862 roku kawiarnia gości turystów z całego świata. Jej elegancka architektura i wystrój są niesamowite, a goście mogą poczuć się, jakby byli na planie filmowym. Nic dziwnego, że miejsce to zostało w 1975 roku wpisane na listę dziedzictwa historycznego Francji.

Café de la Paix, Paryż
Założona w 1862 roku kawiarnia gości turystów z całego świata | fot.: By User: (WT-shared) Riggwelter at wts wikivoyage, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22603312

Istnieje wiele wspaniałych miejsc do odkrycia, które zachwycają nie tylko wyrafinowanym menu i aromatyczną kawą, ale również otoczeniem, w którym się znajdują. Warto wyruszyć w podróż pełną smaków i niebanalnych wnętrz, które oczarują niejednego miłośnika wędrówek i kulinariów.

DGŁ

Sprawdź także

Grand canal, Wenecja, Włochy

Najpiękniejsze włoskie zakątki

Włochy to jedno z najpiękniejszych europejskich krajów, do którego każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów. Piaszczyste …