regranulat LDPE
Granulat plastikowy z LDPE to recyklat, a więc produkt recyklingu, który powstaje w wyniku przetworzenia polietylenu niskiej gęstości, tj. LDPE | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym jest regranulat LDPE i jak wygląda jego produkcja?

Regranulaty tworzyw sztucznych stają się coraz bardziej popularne i w wielu krajach europejskich zaczynają poważnie konkurować z surowcami pierwotnymi w produkcji dóbr. Nowoczesne technologie, dzięki którym powstaje dziś regranulat LDPE, zapewniają recyklatom z tego popularnego tworzywa doskonałą jakość i atrakcyjną dla wytwórców cenę. Granulat plastikowy jest też w 100% proekologicznym rozwiązaniem. Czym właściwie jest regranulat LDPE i jak powstaje?

Regranulat LDPE – czym jest i co wyróżnia ten recyklat?

Granulat plastikowy z LDPE to recyklat, a więc produkt recyklingu, który powstaje w wyniku przetworzenia polietylenu niskiej gęstości, tj. LDPE. Regranulat LDPE powstaje z plastikowych odpadów, np. foli opakowaniowej czy worków i jest pełnowartościowym surowcem wtórnym, który bez przeszkód może zastąpić LDPE wytwarzany z ropy w tradycyjny sposób. Regranulat tworzyw sztucznych ma przy tym walory, których plastik produkowany z naturalnych zasobów nie ma – jest przyjazny środowisku, łatwiej dostępny i zwykle znacznie tańszy. Wiele mówi się dziś o zamykaniu obiegu surowców i gospodarce cyrkularnej, która dąży do ograniczenia zużycia pierwotnych zasobów. W tę koncepcję idealnie wpisuje się właśnie powstający na drodze recyklingu odpadów regranulat LDPE. Cena, jaką środowisko i w konsekwencji my wszyscy płacimy za ogromny przyrost plastikowych odpadów, jest niewątpliwie zbyt wygórowana. To powinno skłaniać firmy produkujące plastikowe wyroby do zmiany w podejściu do metod produkcji i źródeł pozyskiwania surowców. W wielu przypadkach na szczęście tak już się dzieje.

Jak powstaje granulat tworzyw sztucznych?

Wysokiej jakości regranulaty tworzyw sztucznych są w ofercie wielu firm. Jedną z nich jest Stena Recycling – skandynawska firma zarządzająca odpadami, której nowoczesne zakłady przetwarzania prowadzą odzysk surowców wtórnych z odpadów różnych frakcji, a także produkują na masową skalę regranulat LDPE z folii polietylenowej i opakowań. Granulat plastikowy wytwarzany przez Stena Recycling powstaje z odpadów LDPE pozyskanych od europejskich przedsiębiorców. Jego wytwarzanie obejmuje trzy główne fazy – przygotowanie odpadów LDPE do przetworzenia, wytłaczanie i formowanie granulatu oraz kontrolę jakości, dzięki której Stena Recycling może zagwarantować, że dostarczany firmom produkcyjnym recyklat z LDPE ma dobre właściwości, jest czysty i nie ustępuje w niczym pierwotnym surowcom. Kluczową rolę dla jego jakości ma duża staranność, z jaką odpady foliowe są przygotowywane przez pracowników Stena Recycling do recyklingu, a także specjalne technologie produkcji, które pozwalają zapewnić pożądany skład granulkom, pozbyć się z nich zanieczyszczeń, wilgoci i powietrza.

Dlaczego powinniśmy postawić na granulat tworzyw sztucznych w produkcji?

Proekologiczne produkty dają nam szansę dalszego korzystania z tworzyw sztucznych bez szkód dla środowiska. Plastik jest nam potrzebny i nie dysponujemy na ten moment żadnym zamiennikiem, który miałby tak liczne walory i szerokie zastosowanie jak popularne polimery. Granulat plastikowy produkowany z odpadów jest jednak lepszą alternatywą niż plastik pierwotny, którego produkcja w szybkim tempie przybliża nas do katastrofy środowiskowej. Regranulat LDPE jest przy tym łatwy do zastosowania, transportu, przechowywania i dozowania. Dobrej jakości granulat tworzyw sztucznych ma wszystkie pożądane właściwości pierwotnego plastiku, może być również barwiony, a to wszystko sprawia, że możliwości jego użycia są w zasadzie nieograniczone. Dla wytwórców korzystających z tworzyw sztucznych nie bez znaczenia powinno być również to, że materiał pierwotny jest droższy niż regranulat LDPE. Cena i coraz większa dostępność granulatów plastikowych pochodzących z procesów recyklingu odpadów  są z pewnością dobrą zachętą do optymalizacji i unowocześnienia procesów produkcji oraz dostosowania ich do wymogów, które niosą: zrównoważony rozwój, oczekiwania konsumentów, troska o ochronę środowiska i społeczna odpowiedzialność biznesu.

Materiał partnera zewnętrznego