bezpieczeństwo biometryczne siatkówka oka
Bezpieczeństwo biometryczne wykorzystuje nasze własne unikalne cechy biologiczne lub behawioralne w celu stworzenia unikalnego kodu bezpieczeństwa, który może być używany tylko przez właściciela tego kodu | fot.: stock.adobe.com

Czym jest bezpieczeństwo biometryczne? Wszystko o bezpieczeństwie 2.0!

Wraz z pojawieniem się technologii i bankowości internetowej coraz bardziej konieczne staje się posiadanie silnych środków bezpieczeństwa, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do naszych kont bankowych. Biometria, technologia bezpieczeństwa, która wykorzystuje unikalne i indywidualne cechy ludzkie, takie jak odciski palców i wzory tęczówki, jest lepszą alternatywą dla bezpieczeństwa naszych transakcji i kont. Służy też w wielu innych celach. Ale czy rzeczywiście wiemy wszystko bezpieczeństwie biometrycznym? W tym wpisie staramy się zebrać i podsumować wszystkie najważniejsze informacje.

Czym jest zabezpieczenie biometryczne

Systemy bezpieczeństwa biometrycznego są opracowywane, aby pomóc nam chronić nasze dane osobowe i urządzenia. Bezpieczeństwo biometryczne wykorzystuje nasze własne unikalne cechy biologiczne lub behawioralne w celu stworzenia unikalnego kodu bezpieczeństwa, który może być używany tylko przez właściciela tego kodu.

Biometria odnosi się do wykorzystania cech biologicznych osoby do identyfikacji personalnej. Wykorzystuje dane biologiczne, w celu identyfikacji lub weryfikacji osoby, takie jak:

  • odciski palców
  • skan tęczówki
  • rozpoznawanie głosu

Bezpieczeństwo biometryczne odnosi się do wykorzystywania danych biometrycznych do celów bezpieczeństwa. Dane biometryczne są pozyskiwane za pomocą urządzenia czujnikowego, takiego jak skaner linii papilarnych, aparat do rozpoznawania twarzy i innych. 

Systemy bezpieczeństwa biometrycznego są wykorzystywane w codziennym świecie na wiele sposobów. W branży finansowej biometria jest wykorzystywana w transakcjach bankomatowych, smartfonach i kartach bezpieczeństwa. W branży medycznej biometria jest wykorzystywana do identyfikacji pacjentów i śledzenia personelu medycznego. Biometria została wykorzystana w branży detalicznej jako dodatkowe zabezpieczenie transakcji kartami kredytowymi i terminali w punktach sprzedaży. Bezpieczeństwo biometryczne jest też wykorzystywane w zastosowaniach wojskowych. Bezpieczeństwo biometryczne jest zintegrowane z wieloma urządzeniami, które są wykorzystywane w naszym codziennym życiu. Zabezpieczenie biometryczne może być również narzędziem identyfikacji osób do kontroli dostępu do budynków lub innych obiektów.

bezpieczeństwo biometryczne odcisk palca
Technologia biometryczna istnieje od dziesięcioleci, ale staje się coraz bardziej popularna, ponieważ jest bezpieczniejsza niż tradycyjne systemy oparte na hasłach i może służyć do identyfikacji osób bez wykonywania wielu skomplikowanych czynności | fot.: stock.adobe.com

Jak działa system kontroli dostępu

System kontroli dostępu bazuje głównie jedynie na identyfikacji biometrycznej, choć bezpieczeństwo biometryczne jest często używane w połączeniu z innymi rodzajami systemów bezpieczeństwa, takimi jak hasła.

Technologia biometryczna istnieje od dziesięcioleci, ale staje się coraz bardziej popularna, ponieważ jest bezpieczniejsza niż tradycyjne systemy oparte na hasłach i może służyć do identyfikacji osób bez wykonywania wielu skomplikowanych czynności. Skanery biometryczne są również tańsze niż kiedyś.

Do uwierzytelniania stosuje się kilka różnych rodzajów danych biometrycznych.

  • Czujniki odcisków palców skanują fałdy na palcach, aby Cię zidentyfikować.
  • Skanery siatkówki wykorzystują światło podczerwone do wykrywania naczyń krwionośnych w tylnej części oka.
  • System kontroli dostępu do rozpoznawania głosu analizuje fale dźwiękowe Twojego głosu, aby dopasować je do istniejącej biblioteki nagrań znanych osób.

Idea biometrii jest prosta. Bazuje ona na wyeliminowaniu zagrożenia które istnieje w przypadku kradzieży Twoich danych osobowych, gdzie przestępca może z łatwością podszywać się pod Ciebie. Używając biometrycznych systemów bezpieczeństwa zamiast tradycyjnych haseł lub numerów PIN, możesz jednak zapobiec kradzieży tożsamości i oszustwom, upewniając się, że tylko ty uzyskasz dostęp do Twoich plików, dokumentów lub innych przechowywanych danych.

Ciekawostka: Biometria to nauka o mierzeniu i analizowaniu danych biologicznych.

Podsumowanie

Technologia biometryczna jest używana do identyfikacji i kontroli dostępu w zastosowaniach, od organów ścigania, przez kontrolę imigracyjną, po identyfikację osobistą w transakcjach bankowych lub płatnościach elektronicznych. Obecnie wiele organizacji używa biometrii do zabezpieczeń danych dostępu do swoich systemów i informatycznych. Jest to zdecydowanie najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób identyfikacji, który z pewnością będzie służył nam jeszcze przez wiele lat.

OLI