Strona główna / Technologia / Gadżety / Pilocie drona, ubezpiecz swoją maszynę
Dron
Właściciele dronów nie mogą zapominać o ich ubezpieczaniu | Fot.: Fotolia

Pilocie drona, ubezpiecz swoją maszynę

Drony znajdują coraz większe zastosowanie w różnych branżach, np. kurierskiej czy ratowniczej. Niestety, im bardziej maszyny te stają się popularne, tym częściej wyrządzają szkody oraz są kradzione. Dlatego właściciele dronów nie mogą zapominać o ich ubezpieczaniu.

Zgodnie z polskimi przepisami każdy operator bezzałogowego statku powietrznego o maksymalnej masie startowej do 25 kg musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta zapewnia ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim.

Podlegają jej loty, które odbywają się w zasięgu wzroku operatora, ale jest możliwość rozszerzenia jej o wykonywane poza tym zasięgiem.

Ponadto każdy właściciel drona może wykupić ubezpieczenie dodatkowe:

Aerocasco chroni nas od uszkodzeń maszyny powstałych podczas lotów i na ziemi w czasie postoju oraz od kradzieży na skutek włamania – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Tomasz Dolata, specjalista ds. ubezpieczeń z Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia.

Jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zależy ona od liczby maszyn, którymi steruje operator. Przy jednym dronie koszt wynosi ok. kilkuset złotych. Z kolei w przypadku aerocasco wysokość składek liczona jest od wartości statku (zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu procent).

@infoWire

Sprawdź także

Rodzic pracownik

Firma przyjazna rodzinie, czyli jak ze szczęśliwego rodzica uczynić szczęśliwego pracownika

Facebook wypłaca swoim pracownikom wysokie „becikowe” oraz oferuje cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego. Sieć restauracji …