Dron
Właściciele dronów nie mogą zapominać o ich ubezpieczaniu | Fot.: Fotolia

Pilocie drona, ubezpiecz swoją maszynę

Drony znajdują coraz większe zastosowanie w różnych branżach, np. kurierskiej czy ratowniczej. Niestety, im bardziej maszyny te stają się popularne, tym częściej wyrządzają szkody oraz są kradzione. Dlatego właściciele dronów nie mogą zapominać o ich ubezpieczaniu.

Zgodnie z polskimi przepisami każdy operator bezzałogowego statku powietrznego o maksymalnej masie startowej do 25 kg musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta zapewnia ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim.

Podlegają jej loty, które odbywają się w zasięgu wzroku operatora, ale jest możliwość rozszerzenia jej o wykonywane poza tym zasięgiem.

Ponadto każdy właściciel drona może wykupić ubezpieczenie dodatkowe:

Aerocasco chroni nas od uszkodzeń maszyny powstałych podczas lotów i na ziemi w czasie postoju oraz od kradzieży na skutek włamania – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Tomasz Dolata, specjalista ds. ubezpieczeń z Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia.

Jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zależy ona od liczby maszyn, którymi steruje operator. Przy jednym dronie koszt wynosi ok. kilkuset złotych. Z kolei w przypadku aerocasco wysokość składek liczona jest od wartości statku (zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu procent).

@infoWire

Sprawdź także

wyjazd w polskie góry

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w polskie góry?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Choć nikt nie wie, kiedy znowu będziemy …