przeglądanie smartfona przy kawie
Sieć 5G w Polsce będzie działać na pierwszej z nowych częstotliwości (3,6 GHz) najprawdopodobniej już w 2021 | fot.: pixabay

Technologia 5G – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Sieć 5G w Polsce już działa, a dostęp do niej oferują wszyscy najważniejsi operatorzy. Internet 5G ciągle jednak ma ograniczony zasięg, a pełnię możliwości, które oferuje, będzie można wykorzystać dopiero za kilka lat. Mimo to różnica jest odczuwalna już dziś. Sprawdź, co to jest 5G, jak działa ta technologia i co umożliwia oraz czego potrzebujesz, by ją wypróbować.

Co to jest 5G i jak działa?

5G oznacza sieć komórkową piątej generacji, która podobnie jak jej poprzedniczki działa dzięki falom radiowym wysyłanym ze stacji bazowych i odbieranym przez sprzęt elektroniczny. Technologia 5G zapewnia jednak znacznie szybszy transfer, zdecydowanie zmniejsza opóźnienia w przesyłaniu danych i gwarantuje większą stabilność połączeń niż 4G LTE. Pozwala też korzystać z internetu mobilnego dużej liczbie urządzeń jednocześnie.

Jest to możliwe między innymi dzięki takim rozwiązaniom, jak:

 • Gęstsze rozmieszczenie nadajników sieci 5G;
 • Wykorzystanie wielu anten w stacjach bazowych oraz w urządzeniach, które obierają sygnał;

 • Kierowanie sygnału dokładnie w kierunku urządzeń (sterowanie wiązką).
 • Kluczową zmianą, dzięki której internet 5G będzie rewolucją, jest jednak wykorzystanie potencjału nowych częstotliwości. Będą to kolejno 3,6 GHz, 700 MHz i 26 GHz. Ta pierwsza nawet 10-krotnie zwiększy prędkość pobierania i wysyłania danych, a druga sprawi, że sygnał dotrze nawet do najsłabiej zaludnionych miejsc. Z kolei, dzięki falom 26 GHz, przepustowość, szybkość i stabilność połączeń bezprzewodowych nie będą się różnić od tego, co oferują najlepsze łącza światłowodowe. Więcej o częstotliwościach 5G dowiesz się z artykułu na stronie: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/czestotliwosci-5g-co-warto-o-nich-wiedziec/.

Co da nam internet 5G dziś i w przyszłości?

Sieć 5G w Polsce będzie działać na pierwszej z nowych częstotliwości (3,6 GHz) najprawdopodobniej już w 2021, bo władze planują ją udostępnić operatorom jeszcze w pierwszej połowie roku. Nawet obecnie, gdy internet 5G działa tylko na wykorzystywanych już wcześniej częstotliwościach, może być nawet do kilku razy szybszy niż 4G LTE. Gdy infrastruktura dla wszystkich trzech częstotliwości będzie już w pełni rozwinięta, za kilka lat zbliżmy się do standardów dla 5G określonych przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, czyli:

 • Prędkość pobierania (download) do 20 Gb/s;
 • Prędkość wysyłania (upload) do 10 Gb/s;
 • Opóźnienie 1 ms.

Parametry te wydają się zaskakujące w porównaniu do 4G LTE (download do 225 Mb/s, upload do 45 Mb/s). Sieć 5G będzie musiała jednak sprostać wielokrotnie większej liczbie urządzeń podłączonych do internetu, więc będzie silniej obciążona niż 4G. Nie chodzi przy tym jedynie o zwykłych użytkowników sieci, którzy będą mogli jeszcze wygodniej niż obecnie streamować video coraz lepszej jakości, prowadzić wideorozmowy, grać online, czy korzystać z zaawansowanych usług chmurowych.

Internet 5G umożliwi też gwałtowny rozwój internetu rzeczy (IoT), w tym takich rozwiązań jak na przykład:

 • Inteligentne domy i inne budynki;
 • Inteligentne miasta z sygnalizacją świetlną dopasowaną do aktualnych warunków;
 • Autonomiczne samochody;
 • Zaawansowane, jeszcze bardziej zautomatyzowane fabryki;
 • Optymalizację w innych dziedzinach, między innymi w medycynie (np. zdalne operacje).

Rozwój sieci 5G w Polsce i dostępność technologii 5G

Technologię 5G testowano w naszym kraju poza laboratorium już od 2018 roku. Rozwój sieci 5G w Polsce spowolniła jednak pandemia koronawirusa, przez którą aukcję nowej częstotliwości 3,6 GHz dla dostawców przełożono na 2021 rok. Mimo to już w zeszłym roku najważniejsi operatorzy wprowadzili internet 5G w wybranych ofertach, na przyznanych już wcześniej częstotliwościach, głównie 2100 MHz.

Żeby móc z niego korzystać, potrzebujesz odpowiedniego smartfona z kartą SIM 4 LTE (USIM) albo cyfrową kartą eSIM. Musisz też znajdować się w miejscu, do którego dociera sygnał z przystosowanej stacji bazowej. Obecnie największy w Polsce zasięg sieci 5G ma Orange. Obejmuje on ponad 6 milionów mieszkańców w kilkudziesięciu miastach (więcej informacji na https://www.orange.pl/view/5g).

Orange: 5G możesz teraz wypróbować w każdym Planie i pakiecie

Do niedawna 5G od Orange, podobnie jak u innych operatorów, było dostępne tylko w wybranych, droższych ofertach, czyli:

 • Planie Mobilnym 75;
 • Planie komórkowym 80 GB w Orange Flex;
 • Pakietach Orange Love Extra i Premium.

Obecnie jednak w ramach promocji, do końca kwietnia 2021 roku z sieci 5G w Orange możesz skorzystać we wszystkich Planach Mobilnych, Planach komórkowych w Orange Flex oraz pakietach Orange Love. Wszystkie szczegóły promocji znajdziesz na stronie https://www.orange.pl/lp/wyprobuj5g.

Materiał partnera