Naprawa pralki
Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci skutecznie usunąć kamień i inne zabrudzenia z Twojej pralki. | fot.: Fotolia

Kamień w pralce – jak się go pozbyć?

Jedno z haseł popularnej marki specjalizującej się w produktach do usuwania kamienia w pralkach głosi, że kamień jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za jej krótsze życie. W stwierdzeniu tym jest sporo racji – kamień może bowiem prowadzić do wielu usterek urządzenia. Niektóre z nich mogą skutkować przymusem zakupu nowej pralki. Jak skutecznie usunąć kamień, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnie działającą pralką i pięknym zapachem prania?

Po czym poznać, że mam kamień w pralce?

Najbardziej oczywistym objawem kamienia jest tworzący się na grzałce osad. Niesprawnie działająca grzałka nie tylko znacząco obniża temperaturę wody, ale też przyczynia się do wyższych rachunków za prąd, ponieważ pralka musi pobierać więcej energii. Z czasem może prowadzić to do konieczności wymiany pralki na nową.

Innym objawem, który często wskazuje na nadmierne odkładanie się kamienia w pralce, jest niedrożność jej poszczególnych elementów. Coraz częściej widzisz, że Twoje ubrania po wyciągnięciu z prania nie są tak czyste, jak oczekiwałeś? Spora szansa, że spowodowane jest to niesprawnym układem hydrostatycznym, na którym osadziła się nadmierna ilość kamienia. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na wizytę hydraulika lub, jeśli pralka jest już bardzo leciwa, pomyśleć nad nowym modelem, który możesz znaleźć na przykład na: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html.

Zauważyłeś, że Twoja pralka zmaga się ostatnio z wieloma usterkami? Być może problem jest banalny i odpowiada za nią właśnie kamień. Im szybciej go usuniesz, tym lepiej – kolejne awarie przyczyniają się do kłopotów z innymi elementami pralki.

Ostatnim i najłatwiej dostrzegalnym objawem osadzającego się kamienia jest głośniejsza niż zazwyczaj praca urządzenia. To właśnie ona, obok nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z pralki, najczęściej mobilizuje nas do dokładnego wyczyszczenia jej wnętrza. Jak zrobić to szybko i skutecznie?

Szybkie usuwanie kamienia z pralki domowymi sposobami

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci skutecznie usunąć kamień i inne zabrudzenia z Twojej pralki, nie obciążąjąc Twojego portfela i nie zanieczyszczając środowiska. Jednym z nich jest zastosowanie do czyszczenia produktów, które można znaleźć w każdej kuchni, czyli octu, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.

Zanim jednak przystąpisz do wyczyszczenia całej pralki, usuń zalegające osady z uszczelki oraz pojemnika na proszek i płyn do płukania – niedoczyszczone części pralki są często jednym z głównych winowajców jej brzydkiego zapachu.

Następnym krokiem jest właściwe czyszczenie. Wlej do przegródki na płyn do płukania butelkę octu, a następnie włącz pranie na maksymalną temperaturę. Jeśli po jego zakończeniu ciągle widzisz sporo zalegających osadów i kamień, zastosuj nieco silniejsze rozwiązanie – do pralki wsyp pół litra sody oczyszczonej lub roztwór 2-litrowego octu i 2 torebek kwasku cytrynowego. Ponownie włącz tryb prania w najwyższej temperaturze.

Ostatnim, co musisz zrobić, aby cieszyć się wolną od kamienia pralką, jest wykonanie ponownego prania w programie 60°C – tym razem na pustym bębnie. Oczyści ono bęben ze wszystkich zalegających resztek sody i octu.

Przyjemność czystej pralki

Mimo że pranie – zwłaszcza w sytuacji, gdy pralka jest zakamieniona – nie należy do ulubionych obowiązków wielu osób, warto regularnie ją regularnie czyścić i usuwać wszelkie pojawiające się usterki – zadbana pralka odwdzięczy Ci się pięknie wypranymi ubraniami i rzadkimi wizytami hydraulika.

Jeśli jednak czujesz, że naturalne metody czyszczenia okażą się w przypadku Twojej pralki niewystarczające, zajrzyj na stronę https://www.neonet.pl/ – na pewno znajdziesz tam środki odpowiednie dla Twojego urządzenia.

Materiał partnera zewnętrznego