Jak we współczesnym świecie radzić sobie ze stresem
Jeżeli chcemy zmniejszyć ilość stresu w naszym życiu, będziemy zmuszeni do znaczącej zmiany naszego trybu życia, zmiany która musi uwzględniać takie elementy, jak odpowiednia dieta, wystarczająca ilość snu a także pracę zarówno nad naszym wnętrzem, jak i nad naszym najbliższym otoczeniem | fot.: Fotolia

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres wydaje się być nieodłącznie związany ze współczesnym trybem życia, który utrzymuje naszą psychikę w ciągłym napięciu. Istnieje jednak kilka efektywnych, sprawdzonych sposób, które pozwalają na znaczące zredukowanie stresu a także zniwelowanie jego negatywnych dla organizmu skutków.

Stres to jeden z poważniejszych problemów, jakie dotykają współczesnego człowieka. Czasami bywa nawet nazywany chorobą cywilizacyjną. Chociaż niektórym osobom to określenie może wydawać się przesadzone, to jednak warto mieć na uwadze, że skutki jakie w naszym organizmie wywołuje długotrwała ekspozycja na silny stres mogą być naprawdę dewastujące, łącznie z osłabieniem układu odpornościowego a nawet zwiększonym ryzykiem występowania chorób nowotworowych(badania naukowe dowodzą, że długotrwałe występowanie w organizmie kortyzolu, czyli hormonu, który jest uwalniany na skutek stresu, znacząco sprzyja rozwijaniu się procesów o charakterze nowotworowym w komórkach).

Jak poradzić sobie ze stresem?

Odpowiadając na pytanie zawarte w powyższym śródtytule, należy w pierwszej kolejności pamiętać, że ludzki organizm jest złożonym systemem, którego różne sfery są ze sobą nierozłącznie związane. Oznacza to, że nie można traktować stresu jako zjawiska występującego tylko i wyłącznie na płaszczyźnie psychologicznej, ponieważ jest to również problem natury somatycznej. Badania dowodzą, że podatność na stres jest uzależniona nie tylko od naszego trybu życia, ale także od naszej diety. W zredukowaniu problemów ze stresem pomogą dobrej jakości suplementy zawierające magnez, potas, cynk a także kwas foliowy. Najlepiej jeżeli dany preparat posiada status leku, a nie suplementu diety(wtedy mamy całkowitą gwarancję co do jego skuteczności). Ostatecznie, można zdecydować się na suplementy pochodzące od renomowanych producentów (w przypadku magnezu oraz cynku dobrym rozwiązaniem może się okazać na przykład ZMA, czyli popularny suplement stosowany przez kulturystów). Warto uzupełnić naszą codzienną dietę również o owoce, produkty pełnoziarniste oraz tłuste, morskie ryby, będące bogatym źródłem zarówno kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz Omega-6, jak witaminy D(można również korzystać z suplementów zawierających te składniki odżywcze). Banałem jest stwierdzenie, że zwiększona podatność na stres jest również silnie uwarunkowana chronicznym niedoborem snu: jeżeli tylko jest to możliwe, powinniśmy więc starać się przesypiać co najmniej 7 godzin w ciągu doby.

Stres od strony psychologicznej

Jak wspominano, stres jest zjawiskiem, które ma swoje korzenie i występuje równocześnie na dwóch płaszczyznach: somatycznej oraz psychologicznej. Wymienione powyżej sposoby niwelowania stresu (dieta, suplementacja, odpowiednia ilość snu) warto więc uzupełnić o określony zabiegi nakierowane na naszą psychikę. Co pomaga w niwelowaniu stresu na płaszczyźnie psychologicznej? Na pewno muzyka relaksacyjna. Badania naukowe dowodzą również, że kojący, regulujący wpływ na naszą psychikę ma kontakt z naturą. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie tego kontaktu na przykład poprzez regularne wyjazdy poza miasto, warto umieścić naturę w naszym otoczeniu, czyli po prostu wyposażyć nasze mieszkanie w dużą ilość zielonych roślin doniczkowych(niektóre z nich mają właściwości filtrujące powietrze, co stanowi kolejną niezwykle istotną zaletę). Możemy również udać się do kompetentnego psychologa, który zapozna nas z kilkoma sposobami na uzyskanie wewnętrznego spokoju, czyli redukcję stresu.

Czy istnieje jeden sposób na pozbycie się stresu? Niestety, odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli chcemy zmniejszyć ilość stresu w naszym życiu, będziemy zmuszeni do znaczącej zmiany naszego trybu życia, zmiany która musi uwzględniać takie elementy, jak odpowiednia dieta, wystarczająca ilość snu a także pracę zarówno nad naszym wnętrzem, jak i nad naszym najbliższym otoczeniem.

RŁO

Sprawdź także

realizacja postanowień noworocznych

Jak wyznaczać sobie realne cele?

Wyznaczanie nierealistycznych celów może być pułapką, w którą wpadamy na początku każdego nowego roku. Zbyt …