Feng shui w twoim ogrodzie

Podstawą urządzania ogrodu w duchu feng shui jest stworzenie całkowicie harmonijnej aranżacji. | fot.: fotolia.com, 144747924 | autor: encierro

Podstawą urządzania ogrodu w duchu feng shui jest stworzenie całkowicie harmonijnej aranżacji. Jeżeli marzy nam się miejsce zorganizowane zgodnie z tymi zasadami, musimy postarać się o dobry przepływ energii chi – w tym celu powinniśmy współdziałać z otaczającą nas naturą. Wierzy się, że poza wprowadzeniem harmonii, urządzenie ogrodu w taki sposób pozwala zapewnić pomyślność mieszkańcom danego domu.

Niewątpliwe jest, że do zaprojektowania takiego miejsca potrzeba rozległej wiedzy. Zasady feng shui gromadzono od tysięcy lat, zaś ogrom dostępnej na ten temat literatury to wyzwanie dla największych miłośników sztuki. Z takim zadaniem poradzi sobie tylko zapalony pasjonat, doświadczony architekt krajobrazu, albo ekspert feng shui. Dlatego postaramy się przedstawić najważniejsze, charakterystyczne cechy ogrodu stworzonego wedle starożytnej, chińskiej sztuki. Być może staną się one inspiracją to zgłębienia tej tematyki.

Feng shui to starodawne zasady urządzania przestrzeni w taki sposób, aby zapewnić człowiekowi stały przepływ dobrej energii. Planując ogród w stylu feng shui, musimy wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki: harmonię i energię. Powinniśmy więc zaaranżować całość tak, aby nasze otoczenie było przemyślane i zorganizowane z ogromną świadomością. Przykładowo, wybierając rodzaje roślin, które będą obecne w naszym ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę ich charakter: ważne, aby zapewniały równowagę pomiędzy jin i jang.

Woda, kamień i pozytywna energia

Charakterystycznym elementem feng shui są zawiłe, kamienne ścieżki, które w przemyślany sposób łączą poszczególne obszary działki. Innym istotną i niezbędną cechą każdego ogrodu jest odpowiednio ustawione wyposażenie. Meble ogrodowe również powinniśmy układać zgodnie z zasadami feng shui. Według starożytnych chińskich zasad nie tylko ich wygoda i jakość, ale również sposób ustawienia wpływa na nasze samopoczucie. Co więcej, niczego nie powinniśmy umieszczać w liniach prostych, ponieważ prostymi liniami porusza się zła energia. Dlatego nawet podjazd do naszego domu i wszystkie ścieżki powinny przebiegać po łuku. Bardzo ważne jest także zapewnienie stałego przepływu wody – to jedna z najważniejszych zasad feng shui, która zapewni nam dobrobyt i bogactwo.

Możesz zamontować w tym celu fontannę, niewielki wodospad, mały strumyk, albo sadzawkę wypełnioną małymi rybkami. Ważne, aby woda znajdowała się tuż przed domem, oraz żeby nie była niczym przesłoniona. Ustawienie samego terenu również ma znaczenie. Całość powinna mieć kształt prostokąta. Dobrze, gdy jest on ukształtowany faliście, lub gdy posiada delikatne pagórki. Bardzo ważnym elementem w ogrodzie feng shui jest kamień, dlatego zaleca się stworzenie ogródka skalnego. Co ciekawe, w czasie układania kamieni nie liczy się to, w jakiej konfiguracji je postawimy. Większe znaczenie ma harmonijny dobór, stosownie do ich wielkości. Jak widać, feng shui to zbiór wielu skomplikowanych zasad, które w dużym stopniu mogą pomóc nam w zorganizowaniu przestrzeni.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

bakterie w wodzie

Jak ustrzec się przed bakteriami w wodzie ?

Bakterie to mikroskopijne, jednokomórkowe organizmy. Występują na całym świecie i w wielu różnych środowiskach – …