Volkswagen garbus
Volkswagen Garbus produkowany był aż przez 70 lat, w ciągu których sprzedano ponad 20 milionów jego sztuk | fot.: Fotolia
Strona główna / Technologia / Motoryzacja / Kultowe samochody popularne w XX wieku

Kultowe samochody popularne w XX wieku

Każdego roku w salonach samochodowych pojawiają się nowe modele aut, które jednak dosyć szybko odchodzą w zapomnienie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kultowych samochodów, które na zawsze pozostają w pamięci, a kolekcjonerzy są skłonni zapłacić za nie niemałe pieniądze. Które jednak samochody można zaliczyć do niezwykłego grona?

Citroen Traction Avant i Volkswagen Garbus

Podczas swojej premiery pierwszy z samochodów  oczarował praktycznie wszystkich głównie z uwagi na posiadany przez niego przedni napęd, a także imponujący osiągami silnik. Największą jego zaletą było to, iż idealnie trzymał się drogi, a także miał na wyposażeniu hydrauliczne hamulce. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze starymi czarno-białymi filmami, jednak nie ma się czemu dziwić, ponieważ w filmach takimi pojazdami przemieszczali się gangsterzy lub bardzo wpływowi ludzie.

Z kolei Volkswagen Garbus produkowany był aż przez 70 lat, w ciągu których sprzedano ponad 20 milionów jego sztuk. Pomimo, że nie imponował wielkością, to jednak zawładnął sercami wielu osób. Silnik samochodu znajdował się na jego tylnej osi i chłodzony był przez powietrze, co stanowiło wówczas jego największą wadę, ponieważ w upalne dni bardzo często zawodził swojego właściciela. Swego czasu garbusy stały się nieodłącznym elementem wizerunku hippisów i całego ruchu flower-power.

Chrysler 300 letter series i Jaguar E-Type

Produkcja tego Chryslera rozpoczęła się w 1955 roku i w tym czasie był on uważany za jeden z najszybszych amerykańskich samochodów. W uwagi na swój masywny charakter samochód sprawiał wrażenie dosyć potężnej jednostki napędowej i patrząc na jego osiągi, nie ma się w zasadzie czemu dziwić. Chrysler brał udział w wielu wyścigach samochodowych, zdobywając wielokrotnie pierwsze miejsce, dlatego też jako jeden z nielicznych zasłużył całkowicie na miano kultowego samochodu.

Z kolei Jaguar E-Type z 1961 roku to prawdziwa klasyka i ikona stylu stanowiąca największe marzenie większości kolekcjonerów. Samochód ten to prawdziwa kwintesencja szybkości oraz prestiżu a przez jedną z najpopularniejszych wówczas gazet został uznany za jeden z najpiękniejszych samochodów wszech czasów.

Lamborghini Miura i Porsche 911

Lamborghini Miura nie bez powodu zasłużyło na miano super auta, ponieważ w 1966 roku po jego wyprodukowaniu samochód okazał się dopracowanym w najmniejszym szczególe idealnym autem wyczynowym. Warto przy tym podkreślić fakt, iż właściciel firmy, która wyprodukowała pierwszy model, był mu początkowo nieprzychylny, dlatego też auto powstawało w całkowitej tajemnicy.

Z kolei Porsche 911 z 1964 roku charakteryzował się zwinnością i szybkością, dlatego też przez wiele lat brał udział w licznych wyścigach samochodowych, osiągając przy tym bardzo dobre wyniki. Warto jednak wiedzieć o tym, iż początkowo samochód ten bazował na rozwiązaniach technicznych Garbusa, o czym z pewnością niewiele osób wiedziało. Tak czy inaczej, zarówno Lamborghini, jak i Porsche prezentowały się niezwykle stylowo w dawnych czasach, zyskując tym samym zasłużenie miano kultowych samochodów.

KPA

Sprawdź także

Ford Mustang 1966

Kultowe amerykańskie samochody

Amerykańskie samochody znane są praktycznie na całym świecie przede wszystkim za sprawą filmów, ponieważ niewiele …