Volkswagen garbus
Volkswagen Garbus produkowany był aż przez 70 lat, w ciągu których sprzedano ponad 20 milionów jego sztuk | fot.: Fotolia

Kultowe samochody popularne w XX wieku

Każdego roku w salonach samochodowych pojawiają się nowe modele aut, które jednak dosyć szybko odchodzą w zapomnienie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kultowych samochodów, które na zawsze pozostają w pamięci, a kolekcjonerzy są skłonni zapłacić za nie niemałe pieniądze. Które jednak samochody można zaliczyć do niezwykłego grona?

Citroen Traction Avant i Volkswagen Garbus

Podczas swojej premiery pierwszy z samochodów  oczarował praktycznie wszystkich głównie z uwagi na posiadany przez niego przedni napęd, a także imponujący osiągami silnik. Największą jego zaletą było to, iż idealnie trzymał się drogi, a także miał na wyposażeniu hydrauliczne hamulce. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze starymi czarno-białymi filmami, jednak nie ma się czemu dziwić, ponieważ w filmach takimi pojazdami przemieszczali się gangsterzy lub bardzo wpływowi ludzie.

Z kolei Volkswagen Garbus produkowany był aż przez 70 lat, w ciągu których sprzedano ponad 20 milionów jego sztuk. Pomimo, że nie imponował wielkością, to jednak zawładnął sercami wielu osób. Silnik samochodu znajdował się na jego tylnej osi i chłodzony był przez powietrze, co stanowiło wówczas jego największą wadę, ponieważ w upalne dni bardzo często zawodził swojego właściciela. Swego czasu garbusy stały się nieodłącznym elementem wizerunku hippisów i całego ruchu flower-power.

Chrysler 300 letter series i Jaguar E-Type

Produkcja tego Chryslera rozpoczęła się w 1955 roku i w tym czasie był on uważany za jeden z najszybszych amerykańskich samochodów. W uwagi na swój masywny charakter samochód sprawiał wrażenie dosyć potężnej jednostki napędowej i patrząc na jego osiągi, nie ma się w zasadzie czemu dziwić. Chrysler brał udział w wielu wyścigach samochodowych, zdobywając wielokrotnie pierwsze miejsce, dlatego też jako jeden z nielicznych zasłużył całkowicie na miano kultowego samochodu.

Z kolei Jaguar E-Type z 1961 roku to prawdziwa klasyka i ikona stylu stanowiąca największe marzenie większości kolekcjonerów. Samochód ten to prawdziwa kwintesencja szybkości oraz prestiżu a przez jedną z najpopularniejszych wówczas gazet został uznany za jeden z najpiękniejszych samochodów wszech czasów.

Lamborghini Miura i Porsche 911

Lamborghini Miura nie bez powodu zasłużyło na miano super auta, ponieważ w 1966 roku po jego wyprodukowaniu samochód okazał się dopracowanym w najmniejszym szczególe idealnym autem wyczynowym. Warto przy tym podkreślić fakt, iż właściciel firmy, która wyprodukowała pierwszy model, był mu początkowo nieprzychylny, dlatego też auto powstawało w całkowitej tajemnicy.

Z kolei Porsche 911 z 1964 roku charakteryzował się zwinnością i szybkością, dlatego też przez wiele lat brał udział w licznych wyścigach samochodowych, osiągając przy tym bardzo dobre wyniki. Warto jednak wiedzieć o tym, iż początkowo samochód ten bazował na rozwiązaniach technicznych Garbusa, o czym z pewnością niewiele osób wiedziało. Tak czy inaczej, zarówno Lamborghini, jak i Porsche prezentowały się niezwykle stylowo w dawnych czasach, zyskując tym samym zasłużenie miano kultowych samochodów.

KPA

Sprawdź także

Bugatti Chiron

Bugatti – ciekawostki na temat najdroższych samochodów na świecie

Bugatti to jedna z najbardziej luksusowych i najdroższych marek samochodów na świecie. Veyron, Chiron to …