zabawkowe samochody monety kalkulator
Zgodnie z polskim prawem właściciel samochodu koniecznie musi mieć aktualne OC – tej kwestii nie da się w żaden sposób obejść | fot.: stock.adobe.com

Najtańsze ubezpieczenie OC – sprawdź, jak je znaleźć

Każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę z tego, że poza komfortem i wieloma innymi korzyściami, jakie wypływają z posiadania pojazdu, ciążą na nas pewne obowiązki z tym związane. Należą do nich m.in. obowiązkowe ubezpieczenia, które powinny chronić nie tylko nas, ale także naszych pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Do najważniejszych formalności, jakich musimy dopełnić z chwilą nabycia auta, należy wykupienie ubezpieczenia OC. Jak znaleźć najtańsze i zarazem godne zaufania rozwiązanie?

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Zgodnie z polskim prawem właściciel samochodu koniecznie musi mieć aktualne OC – tej kwestii nie da się w żaden sposób obejść. Chociaż wiele ubezpieczeń może być wykupione dobrowolnie, w związku z czym ich brak nie naraża nas na prawne konsekwencje, o tyle polisa OC jest absolutnym wymogiem.

Jednocześnie warto też przypomnieć, że od października 2018 roku obowiązuje przepis, który wskazuje, że kierowca nie musi mieć przy sobie dokumentów potwierdzających aktywne ubezpieczenia. Wcześniej nieposiadanie odpowiednich papierów mogło skończyć się mandatem podczas rutynowej kontroli. Niemniej warto zawsze trzymać w samochodzie pełną dokumentację, która oszczędzi nam stresu podczas rozmowy z policją. Pamiętajmy też, że funkcjonariusze mogą się skontaktować bezpośrednio z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i w ten sposób zweryfikować, czy rzeczywiście wykupiliśmy ubezpieczenie.

Co wpływa na ostateczne koszty OC?

Ubezpieczenie OC to oczywiście nie tylko formalność, ale przede wszystkim wydatek. To, ile będą wynosić płacone przez nas składki, jest uzależnione od wielu czynników – dlatego dopytywanie znajomych i rodziny o konkretne kwoty nie przyniesie specjalnego rezultatu. W związku z tym umowy na daną polisę zawierane są indywidualnie, a sumy mogą się różnić, czasem w znacznym stopniu.

Cena OC jest uzależniona m.in. od:

  • wieku kierowcy – choć może się wydawać, że ten czynnik nie powinien mieć żadnego znaczenia dla ubezpieczyciela, to jednak zawsze brany jest pod uwagę. Wszystko dlatego, że statystyki jednoznacznie wskazują, że młodsi kierowcy powodują znacznie więcej kolizji i wypadków, głównie dlatego, że ich doświadczenie w prowadzeniu nie jest zbyt wielkie. Dlatego im starsi jesteśmy, tym większa szansa na tańsze OC;
  • miejsce zamieszkania – w dużych miastach ryzyko stłuczki znacznie wzrasta ze względu na większy ruch, wobec czego składki na OC również są odpowiednio wyższe;
  • samochodu – mowa tu oczywiście o jego parametrach technicznych, takich jak wielkość silnika, ale także o przebiegu, wieku, a nawet marce;
  • stan cywilny – kolejny czynnik, który jedynie pozornie nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem OC. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe są dużo bardziej skłonne zaoferować zniżkę osobie zamężnej, która na dodatek posiada dzieci, zakładając, że rodzic będzie prowadził uważniej.

Co zrobić, by wybrać najlepsze i zarazem tanie OC?

Musimy sobie uświadomić, że decyzji o wyborze ubezpieczyciela nie warto podejmować pochopnie. Ubezpieczenie OC to bardzo ważna kwestia, o którą musi zadbać każdy kierowca, dlatego też należy dokonywać wyboru z rozwagą. Na dodatek zachowanie rozsądku umożliwi nam znalezienie najtańszej opcji, która jednocześnie spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Doskonałym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą ofert od co najmniej kilku ubezpieczycieli, co pozwoli na wskazanie najlepszego dla nas rozwiązania. Zamiast jednak na własną rękę przeszukiwać wszystkie strony internetowe, by móc sprawdzić wszystkie informacje, warto skorzystać z Ocenapolis. Mamy tu do dyspozycji wygodny kalkulator – ubezpieczenie OC dla swojego samochodu. Możemy dzięki niemu przeliczyć OC w jednym miejscu w odniesieniu do najlepszych firm ubezpieczeniowych na rynku.

Ocenapolis to porównywarka niezwykle prosta w obsłudze – wystarczy jedynie wpisać kilka podstawowych danych, by uzyskać listę ofert ubezpieczycieli, co znacząco ułatwi nam podjęcie decyzji. Dzięki temu załatwienie ubezpieczenia OC stanie się znacznie prostsze, a my będziemy mogli jeździć bezpiecznie. Właściciele samochodów, często mylnie uważają, że zakup ubezpieczenia OC online może być niebezpieczny. W rzeczywistości jest to wielkie ułatwienie spełnienia obowiązku posiadania OC.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ubezpieczenie OC

Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Kierowcy, którzy go nie posiadają, muszą się …