kradzież tablic
Zagubienie tablicy rejestracyjnej nie jest niczym nowym, ani zaskakującym. Warto jednak zastanowić się czy jej utrata rzeczywiście jest związana z pechowym zagubieniem czy jednak z kradzieżą | fot.: stock.adobe.com

Zgubione tablice rejestracyjne – i co dalej?

Tablica rejestracyjna stanowi niezbędny element każdego samochodu. Zdarza się jednak niestety, że właściciel pojazdu może ją zagubić i zorientować się o tym po dłuższym czasie. Należy więc wiedzieć jak postępować w przypadku wystąpienia tego typu okoliczności i jakie działania najlepiej podjąć. Pozwoli nam to uniknąć nie tylko paniki, ale również innych nieprzyjemności związanych z utratą tablicy.  

Skutki braku tablicy rejestracyjnej

Tablica rejestracyjna jest elementem pojazdu zamocowanym na jego przodzie oraz tyle. Za jej pomocą można zidentyfikować dany pojazd oraz ustalić jego pochodzenie o czym informuje szereg liter oraz cyfr. Posiadanie jej jest wymogiem, którego niespełnienie może wiązać się z poniesieniem kary. Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może wynosić do 5000 zł dlatego powinno się szczególnie o nią zatroszczyć.

Zagubiona tablica rejestracyjna – jakie kroki podjąć?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej może mieć miejsce w rozmaitych okolicznościach. Bardzo często przyczyniają się do tego m.in. warunki atmosferyczne, lub wcześniejsze stłuczki, których doświadczył nasz pojazd. Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji warto na początek cofnąć się trasą, którą przejechaliśmy w celu zweryfikowania czy zguba gdzieś nie spoczywa i na nas nie czeka. Rozsądną opcją jest także skontaktowanie się z takimi instytucjami jak policja czy straż miejska, ponieważ niektórzy kierowcy właśnie tam kierują odnalezione przez siebie tablice. Być może to tam zostały odesłane. W momencie, w którym wyżej opisane działania nie przynoszą pożądanego efektu należy skierować się do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia tzw. wtórnika.

Wtórnik tablicy rejestracyjnej

Udając się do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia wtórnika należy zaopatrzyć się w kilka istotnych przedmiotów, a mianowicie: drugą tablicę rejestracyjną, dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o dokonaniu opłaty za wtórnik, a także oświadczenie o zagubieniu tablicy rejestracyjnej. Oczekiwanie na uzyskanie wtórnika najczęściej wynosi do 30 dni, więc jeżeli odczuwamy taką potrzebę można uzyskać tablice tymczasowe. O odbiorze zostaniemy poinformowani przez Wydział Komunikacji. Koszt duplikatu w przypadku standardowej tablicy wynosi 53 zł, natomiast dwóch – 93 zł. Jeżeli mamy do czynienia z tablicami zabytkowymi opłata będzie nieco większa – za jedną wyniesie 63 zł, natomiast za dwie – 113 zł. 

Zagubienie czy kradzież?

Zagubienie tablicy rejestracyjnej nie jest niczym nowym, ani zaskakującym. Warto jednak zastanowić się czy jej utrata rzeczywiście jest związana z pechowym zagubieniem czy jednak z kradzieżą. Na kradzież może wskazywać zwłaszcza utrata zarówno przedniej i tylnej tablicy. W takiej sytuacji należy udać się na komisariat i zgłosić zaistnienie takich okoliczności. Następnie należy podjąć decyzję o wyrobieniu wtórnika lub wyrobieniu nowych tablic rejestracyjnych. 

W sytuacji utraty tablicy należy przede wszystkim zachować trzeźwy umysł i nie popadać w panikę. Umożliwi to sprawne wykonanie wyżej wymienionych czynności, które uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, a im prędzej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa szansa na odzyskanie spokoju. 

AFA