Uprawa roślin w skrzyniach – jakie kwiaty?

Pelargonia, przez niektórych nazywana królową balkonów, jest popularną rośliną uprawianą w skrzyniach. | fot.: materiał partnera

Uprawa roślin w skrzyniach najczęściej prowadzona jest na balkonach i tarasach. Popularnymi kwiatami sadzonymi w skrzyniach balkonowych są pelargonie i bratki. Ważne, aby w dnie pojemnika były otwory umożliwiające usuwanie nadmiaru wody.

W skrzyniach balkonowych można uprawiać różne kwiaty, m.in. wrzosy, pelargonie, bratki. Wybór rośliny zależy od warunków panujących na balkonie lub tarasie. Na kwitnienie roślin balkonowych największy wpływ ma odpowiednio dobrana doniczka, dostateczna ilość wody oraz właściwa lokalizacja.

Uprawa roślin w skrzyniach – pelargonia

Pelargonia, przez niektórych nazywana królową balkonów, jest popularną rośliną uprawianą w skrzyniach. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i nie wymaga czasochłonnych zabiegów. Skrzynia balkonowa, w której sadzi się pelargonie nie powinna być zbyt mała. Rośliny te do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują przestrzeni i dużej ilości ziemi. Między kwiatami sadzonymi w skrzyni należy zachować przynajmniej 20 cm odstępu. Pelargonie preferują stanowiska ciepłe i nasłonecznione, tolerują także miejsca znajdujące się częściowo w półcieniu. Wymagają regularnego i obfitego podlewania. W upalne dni konieczne jest dwukrotne podlewanie pelargonii w ciągu dnia – rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni rośliny. W uprawie pelargonii pomocne mogą być skrzynie wyposażone w system samonawadniający (można go znaleźć np. na stronie zielonyogrodek.pl). Pelargonie powinny być systematycznie nawożone za pomocą specjalnego nawozu lub przeznaczonego do roślin kwitnących.

Uprawa roślin w skrzyniach – wrzosy

W skrzyniach balkonowych można z powodzeniem uprawiać wrzosy, które odznaczają się zróżnicowaną kolorystyką i oryginalnym wyglądem. Wrzosy doskonale prezentują się posadzone w drewnianych skrzyniach. Pojemniki, w których są uprawiane, powinny mieć na dnie otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. W uprawie wrzosów w skrzyniach balkonowych należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie rośliny. Podłoże powinno być przez cały czas umiarkowanie wilgotne. Wrzosy wystarczy nawozić jednorazowo w okresie wiosny za pomocą nawozu o spowolnionym działaniu. Kwiaty uprawiane na balkonie w skrzyniach są znacznie bardziej narażone na przemarzanie niż wrzosy w ogrodzie, co spowodowane jest ograniczoną ilością podłoża. Wrzosy na balkonie należy więc zabezpieczyć przed mrozem, stawiając skrzynię na grubym styropianie lub okrywając roślinę słomą.

Uprawa roślin w skrzyniach – bratki

Bratki, obok pelargonii, należą do najpopularniejszych kwiatów balkonowych, które można uprawiać w skrzyniach. Preferują słoneczne stanowisko, a najlepiej rosną na balkonie zachodnim lub wschodnim. Bratków nie należy uprawiać w cieniu, gdyż prowadzi to do nadmiernego wyciągnięcia się pędów. W uprawie bratków w skrzyniach zastosowanie ma uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych. W dnie pojemnika powinny być otwory zapewniające drenaż. Podłoże w skrzyni powinno być stale wilgotne. Kwiaty te nie wymagają nawożenia.

Artykuł partnera

Sprawdź także

Bugenwilla

Brazylijka w polskim ogrodzie – Bugenwilla

Bugenwilla to kochające ciepło i słońce pnącze pochodzące z Brazylii. Swą egzotyczną urodą przyćmiewa wszystkie …