jak dbać o storczyki
Najbardziej popularnymi w naszych domach storczykami są falenopsisy | fot.: Fotolia

Kwiatowe porady: jak pielęgnować storczyki?

Storczyki, a dokładniej storczykowate (ordichea), to rodzina kwiatów obejmująca ponad 20 000 gatunków. Nie bez powodu są uznawane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Najbardziej popularnymi w naszych domach storczykami są falenopsisy, dostępne dziś już nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i także w osiedlowych marketach. Są stosunkowo łatwe w uprawie i utrzymaniu. O ile będziemy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, będą cieszyć oko przez długi czas.

Gdzie ulokować storczyka?

Może nie być to rada stricte odnosząca się do uprawy storczyków, ale warto przed zakupem przyjrzeć się roślince, którą chcemy wybrać. Starsze osobniki, które posiadają więcej odrostów będą bardziej wytrzymałe. Niemniej jednak, każdego storczyka, któego przyniesiemy do domu warto odpowiednio ulokować. Na dobry stan nowego domownika składa się bowiem nie tylko odpowiednie podlewanie i nawożenie, ale i też miejsce jego pobytu. Storczyki lubią rozproszone światło, zatem najlepiej sprawdzą się okna wychodzące na wschód oraz zachód. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, a okna wychodzą np. na południe, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia (słońce może poważnie uszkodzić liście) i postawić doniczkę w nieco zacienionym miejscu. Należy jednak pamiętać, że zbyt mała ilość światła będzie spowalniała wzrost roślinki.

Storczyki są również w głównej mierze wilgotnolubne. Warto zatem zadbać o nawilżenie otoczenia, lecz nie chodzi tu o spryskanie bezpośrednio rośliny (może to doprowadzić do powstania plam na listkach). Storczykom najlepiej żyje się w specjalnie przeznaczonym dla nich podłożu, które jest bardzo przepuszczalne, przewiewne i lekkie. Odnosi się to do miejsc ich pierwotnego występowania, gdyż większość storczyków to epifity, czyli żyją na innych roślinach, głównie drzewach.

Podlewanie, czyli połowa sukcesu w hodowli storczyka

To jak podlewamy storczyka uzależnione jest od tego gdzie stoi, jaka jest wilgotność powietrza, podłoże, doniczka, jednak główna prawidłowa zasada mówi: rzadko, ale obficie. Co to znaczy? Dokładnie tyle, że podlewamy kwiatka kiedy zauważymy, że podłoże, w którym się znajduje jest suche. Wówczas najlepiej wsadzić doniczkę do większego pojemnika lub wanny i podlać go dużą ilością wody o temperaturze pokojowej, a następnie poczekać aż całe podłoże nasiąknie wodą. Ważnym jest, aby nie pozostawiać rośliny w nadmiarze wody, czyli kiedy nadmiar wody spłynie do spodka. Taką wodę należy wylać, inaczej doprowadzimy do zgnicia korzeni. Storczyki lubią kiedy ich korzenie oddychają. Czyli: nawodniony, ale nie zalany!

Kiedy nawozimy i przesadzamy storczyki?

Przede wszystkim nie należy zaniedbywać nawożenia storczyków. Należy je zacząć nawozić tuż po opadnięciu przekwitłych kwiatów, ponieważ wtedy rozpoczyna się ich okres wzrostu. Wtedy też należy przyciąć gałązkę, na której był kwiatek, najlepiej w okolicy trzeciego oczka. Najlepsze będą preparaty o dużej zawartości azotu, jednak warto wybrać specjalne nawozy przeznaczone do storczyków, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że ogólny nawóz dla wszystkich rodzajów kwiatów może naszego kwiatka uszkodzić. Nawozi się zwykle co 3-4 tygodnie, ale można też nawozić po każdym podlaniu – wówczas podaje się mniej stężone porcje preparatu.

Kwiatka przesadzamy kiedy jego dolna część nie mieści się w doniczce – czyli w zasadzie rzadko. Wówczas przenosimy go do nieco większego pojemnika z tego samego materiału, w którym był poprzednio. Przy przesadzaniu można go rozmnożyć poprzez oddzielenie odrostu, który ma korzonek i liście. Niekiedy po okresie kwitnienia storczyków przypada ich okres spoczynku, który jest potrzebny do wykształcenia nowych pąków i trwa to około 6 tygodni. Wtedy roślina potrzebuje obniżonej temperatury, więcej cienia i zdecydowanie jeszcze rzadszego podlewania. Okres ten jednak zależy o konkretnego gatunku storczyka, np. najpopularniejszy falenopsis nie potrzebuje odczuwalnego odosobnienia, kwitnąć może cały rok.

Storczyki są powszechnie uważane za trudne w uprawie, jeśli jednak zaznajomimy się z powyższymi kilkoma radami będziemy z radością patrzeć, jak roślinka odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie rośliny, przy jednoczesnym nie przelewaniu jej oraz wybór miejsca docelowego doniczki i podłoża. Pamiętajmy, że mimo iż storczyki to kwiaty światłolubne, to nie tolerują ostrego południowego światła, a delikatne i rozproszone. Jeśli zapewnimy kwiatu odpowiednie warunki, to nie będą im szkodziły ani choroby, ani nieproszeni goście. Warto zwrócić uwagę szczególną uwagę przy zakupie storczyka – jaki jest jego konkretny gatunek i jakie informacje znajdują się na dołączonej etykiecie. To wówczas pozwoli na uniknięcie błędów w jego hodowli.

AWA

Sprawdź także

begonia

Jakie kwiaty i rośliny domowe mogą… utrudniać nam codzienne życie?

Większość z nas lubi kwiaty i chętnie się nimi otacza. Z przyjemnością hodujemy rośliny nie …