Doprawdy trudno sobie wyobrazić współczesny przemysł bez maszyn. Te z kolei w większości przypadków nie byłyby skuteczne, gdyby nie różnego rodzaju pasy zębate. Stanowią one dość niepozorny detal, który jednak umożliwia ruch całej gospodarki. Warto więc poznać je trochę bliżej i zrozumieć ich rolę w naszym codziennym życiu.
Zastosowanie pasów zębatych
W gruncie rzeczy pasy zębate są wszechobecne. Lotniska, hale magazynowe na poczcie, lokalny zakład produkcji mięsa… Przestrzeń wokół nas jest zapełniona obiektami, które w mniejszym lub większym stopniu polegają na funkcjonalności pasa zębatego. Jest on integralną częścią systemów napędowych i transportowych. W zależności od rodzaju wykorzystuje się go na niemal wszystkich płaszczyznach produkcji przemysłowej i logistyki. W wielkich maszynach pas zębaty jest wręcz niezbędny w układach przeniesienia napędu. Za ich pomocą można kontrolować moment obrotowy, jak i prędkość pracy danej maszyny. Na halach natomiast taki sprzęt pozwala synchronizować i ułatwiać działania, które w innym wypadku wymagałyby większego wysiłku oraz czasu. Pasy zębate sprawdzają się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, gdzie trudno wjechać wózkiem widłowym. Są też nieodzowne w górnictwie. Inaczej mówiąc, bez nich przemysł nie działałby zbyt prężnie.
Rodzaje pasów przemysłowych
Pasy zębate możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Ich budowa ogólnie opiera się na tym, co najlepsze w pasach płaskich i klinowych, a także łańcuchach. Jako że mowa tu o elementach zębatych, należy pamiętać, iż świetnie współpracują one z kołami zębatymi wszelkiego typu. Na same pasy zębate natomiast składa się kord, czyli wzmocniony rdzeń, który jest oklejony warstwami okładzin. W dużej mierze to właśnie od nich zależy rodzaj pasa, a to z kolei podyktowane jest konkretnymi potrzebami przemysłu.
- Pasy zębate napędowe To ważny element układów napędu w większości urządzeń. Części zębate zapewniają bardzo stabilne działanie maszyny oraz możliwość przenoszenia dużych obciążeń. Pasy gumowe mogą być jedno lub dwustronne, a same zęby mogą mieć kształt ewolwentowy, trapezowy lub półokrągły. Poszczególny pas składa się zwykle z rdzenia z włókna szklanego, co mu daje niską rozciągliwość przy zachowaniu optymalnej elastyczności. Pasy z poliuretanu tymczasem są niesłychanie wytrzymałe. Dzięki nim każda maszyna będzie funkcjonować przez długi czas.
- Pasy transportowe One również powstają zwykle z gumy lub poliuretanu, ale w ich konstrukcji mogą występować również inne materiały. Wszystko, aby spełnić konkretne oczekiwania oraz wygania sanitarno-higieniczne, co jest istotne choćby w przemyśle spożywczym. W każdym razie wysokiej klasy pasy zębate transportowe także mogą być jednostronne lub dwu. Odporność na oleje, tłuszcze czy żrące substancje chemiczne jest ważną cechą wielu z nich. Oczywiście potwierdzają to stosowne atesty i certyfikaty.
- Pasy zębate specjalne Produkowane w Polsce pasy mogą być dostosowane do bardzo precyzyjnych potrzeb klienta. Możliwość przycięcia pozwala uzyskać niestandardowe wymiary. Chodzi także o uzbrojenie pasów zębatych, czyli wyposażenie ich w dodatkowe akcesoria. Urządzenie może być uzupełnione o zabieraki, dajmy na to, albo specjalne otwory. Takie pasy mogą mieć także unikalne pokrycie powierzchni, aby móc spełnić zadanie w niestandardowych sytuacjach.
Tym się najogólniej charakteryzują paski zębate napędowe i transportowe. Jak Państwo widzą, są to elementy o dużej rozpiętości zastosowań przemysłowych. Niezawodność i łatwość modyfikacji natomiast pozwala na dodatkowe wykorzystanie, dzięki czemu polskie pasy zębate są tak cenione na świecie.
Materiał partnera