Rejestrator do kamer – czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

W obecnych czasach systemy zabezpieczeń to dość powszechne urządzenia, które używane są zarówno w dużych przedsiębiorstwach i firmach, jak i domach jednorodzinnych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Planujesz monitoring? Nie wiesz, jaki sprzęt wybrać? Dowiedz się, czym jest rejestrator do kamer, jaką rolę spełnia i dlaczego nazywany jest mózgiem całego systemu.

Planowanie systemu monitoringu

W obecnych czasach systemy zabezpieczeń to dość powszechne urządzenia, które używane są zarówno w dużych przedsiębiorstwach i firmach, jak i domach jednorodzinnych. Chronią przed włamaniem zarówno mienie, jak i osoby w nim przebywające. Jest to w pełni możliwe tylko wtedy, gdy poszczególne elementy systemu są właściwie dobrane i rozplanowane. Wybór systemu powinien być dostosowany przede wszystkim do potrzeb i specyfiki budynku. Należy zwrócić uwagę na wielkość budynku, by móc ocenić, ile urządzeń i niezbędnego okablowania będzie potrzebne. Ponadto należy zastanowić się, czy urządzenia spełniają wszelkie niezbędne dla użytkownika funkcje.

Rejestrator do kamery – główny element monitoringu

Podstawowym i najbardziej istotnym elementem monitoringu jest rejestrator do kamery. Nazywany jest mózgiem całego monitoringu, bo tylko on może w pełni wykorzystać cały potencjał urządzeń i nagrywanego nimi obrazu. Zarządza sprzętem, a w swojej pamięci zapisuje zarejestrowane obrazy. Urządzenie powinno być dopasowane do rodzaju monitoringu, a także liczby składających się na niego kamer. Należy zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak:

  • technologia,
  • oferowana rozdzielczość obrazu,
  • tryb pracy.

Na rynku dostępne są modele, które mogą współpracować z 4, 8, 16 bądź 32 kamerami analogowymi, a także kamerami internetowymi i hybrydowymi.

Rodzaje rejestratorów do kamer

Wyróżniamy kilka rodzajów rejestratorów do kamer:

  • cyfrowe DVR – urządzenia, które charakteryzują się niską ceną, ale także słabej jakości obrazem; są kompatybilne z kamerami analogowymi,
  • rejestratory NVR – wysokiej klasy rejestratory przeznaczone do pracy z kamerami internetowymi, ich zaletą jest wysokiej jakości obraz Full HD; do działania potrzebne jest połączenie z siecią internetową;
  • rejestratory hybrydowe – są połączeniem rejestratorów do kamer analogowych i rejestratorów do kamer internetowych.

Parametry rejestratorów do kamer IP

W przypadku kamer IP istnieją dwa sposoby rejestracji obrazu. Jednym z nich jest skorzystanie z wyżej wymienionego rejestratora cyfrowego, a drugim wybór dedykowanego oprogramowania, które instalowane jest na komputerach PC. Rozwiązanie należy dobrać zwracając uwagę na zaawansowanie technologiczne całego systemu, a także ilość kamer. W przypadku małej ilości obsługiwanych urządzeń doskonale sprawdzi się niewielki rejestrator. Przy bardziej rozbudowanych systemach może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalnego oprogramowania.

Nowoczesne rejestratory i ich funkcje

Na rynku spotkać można nowoczesne rejestratory, dzięki którym możliwy jest zdalny podgląd obrazu z dowolnego miejsca na świecie. Uzyskany obraz jest nagrywany w FULL HD i zapisywany w chmurze. Rejestratory mają także możliwość podłączania kamer w dowolnej technologii, co sprawia, że w łatwy i szybki sposób można zmodernizować istniejący już system monitoringu. Ponadto rejestratory mogą być wyposażone w inteligentną analizę obrazu IVS, która jest w stanie wykryć zdarzenia, takie jak na przykład wkroczenie intruza w monitorowaną strefę.

Materiał partnera zewnętrznego