Elegancko zastawiony stół na wesele
Podczas uroczystości, takiej jak wesele, menu dobrze dopasować do aktualnej pory roku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Udany przepis na wesele w lecie

Lato – za sprawą ładnej pogody oraz przyjemnych temperatur – to chętnie wybierana przez przyszłych nowożeńców pora roku na zorganizowanie przyjęcia weselnego. Czy istnieje niezawodny przepis, by impreza była udana? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przedstawiamy dwie perspektywy: nowożeńców oraz gości weselnych.

Wesele w lecie – o czym należy pamiętać?

Komfort gości i nowożeńców to jeden z priorytetów. W najgorętsze miesiące w roku nie zapomnij o klimatyzacji i – w miarę możliwości – cieniu. Jeżeli rozważasz modne od kilku sezonów namioty ślubne, to warto wybrać miejsce – przynajmniej częściowo – zacienione, a nie w pełnym słońcu. Poza miejscami siedzącymi w namiocie istotne są również krzesła lub ławki ulokowane na zewnątrz. Kolejna ważna rzecz to przewiewne i wygodne stroje z materiałów, które przepuszczają powietrze: bawełny, cienkiej wełny i lnu.

Podczas uroczystości, takiej jak wesele, menu dobrze dopasować do aktualnej pory roku. Lato to doskonały czas na świeże owoce i warzywa, lody, sorbety, chłodniki, kolorowe surówki oraz sałatki. W upalne dni nie można zapominać o nawadnianiu się – na stołach dla gości nie może zabraknąć regularnie uzupełnianych zapasów wody, soków, napojów gazowanych, a także lodu. Żadne przyjęcie weselne nie obejdzie się bez kwiatowych dekoracji i ozdoby w butonierce pana młodego – latem najlepiej wybierać gatunki roślin odporne na wysokie temperatury.

Udane wesele z perspektywy nowożeńców

By przyjęcie weselne było udane, nie ma miejsca na przypadkowość i pozostawienie rzeczy ślepemu losowi. Trzymanie ręki na pulsie i kontrola, by wszystko przebiegało zgodnie z planem, to konieczność, by ten dzień na długo zapadł w pamięć, a wspomnienia były wyłącznie pozytywne. Według skali stresu wg Holmesa i Rahe’a ślub jest wysoko na liście zdarzeń budzących wiele negatywnych emocji. W tabeli, w której największą liczbą punktów do zdobycia jest 100, zawarcie małżeństwa ma 50 punktów, dla porównania zmiana zawodu 36 punktów, a rozwód 73 punkty. Planowanie na wiele tygodni przed wielkim dniem pozwoli przyszłym nowożeńcom w dniu ślubu czuć się pewnie i bezpiecznie. Osobom, które nie dysponują wolnym czasem, polecamy oddanie zorganizowania przyjęcia wykwalifikowanym osobom, np. wedding plannerowi.

By wesele było udane, warto stworzyć kilka możliwych scenariuszy i w razie problemów uruchomić plan B. Nie dojechała jedna z atrakcji – np. fotobudka? Wówczas dobrze, by wodzirej lub zespół zorganizowali jedną czy dwie zabawy dla gości więcej. Nowe buty panny młodej wyglądają na niewygodne? Na przyjęcie warto spakować inną, sprawdzoną parę i w razie konieczności przebrać się w trakcie wesela. Dodatkowo koszula dla pana młodego to również bufor bezpieczeństwa, by – w razie plam – szybko przebrać się w świeżą. Dania i napoje należy starannie zaplanować – jeżeli wśród gości są alergicy, wegetarianie czy osoby uczulone na laktozę, to należy zgłosić to wcześniej do cateringu.

Równie istotne, choć dość kłopotliwe, jest rozsądne i przemyślane usadzenie gości, by – w miarę możliwości – siedzieli według tego, kto kogo zna, lubi i z kim się trzyma. Podczas wesela w lecie pod namiotem lub na świeżym powietrzu warto przygotować dla gości ciepłe koce na wieczór. W prognozie pogody zapowiadają opady? Dobrym pomysłem będzie kupienie lub wypożyczenie parasoli. Na upały doskonale sprawdzą się wachlarze – można zamówić je ze spersonalizowanym nadrukiem, będą doskonałą pamiątką z wydarzenia. Po przyjęciu w dobrym tonie jest, by osobiście pożegnać każdą wychodzącą osobę i obdarować ją drobnym upominkiem.

Udane wesele z perspektywy gości

Koszula z krótkim rękawem, skarpetki do mokasynów, kreacja w kolorze sukni panny młodej lub po prostu strój nieadekwatny do okazji – to przykłady, którymi nie warto się inspirować. Dla kobiety wskazany na letnie przyjęcie zestaw to żakiet i sukienka. Dopuszczalne kolory? Prawie wszystkie – poza czernia i bielą. Dla mężczyzn zawsze na miejscu jest po prostu garnitur – latem niekoniecznie czarny, a np. w kolorze stalowym lub granatowym, do tego biała koszula z długim rękawem.

Stosowne zachowanie to kolejny punkt, o którym nie można zapomnieć, by przyjęcie weselne było niezapomniane. Mimo, że brzmi to jak frazes, ale w tym dniu para młoda jest najważniejsza i nie można jej przyćmić – strojem czy zachowaniem. Nieumiarkowanie w jedzeniu i – szczególnie – piciu, marudzenie, krytykanctwo, wulgarne toasty – oto opis gościa weselnego z koszmarów. W dobrym tonie – przed opuszczeniem sali czy namiotu weselnego – jest pożegnanie się z uczestnikami i parą młodą, a nie wyjście bez słowa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

fotel reżysera i klaps filmowy

Wojciech Smarzowski wraca do Wesela

Owiany nimbem tajemnicy nowy film Wojciecha Smarzowskiego ma już datę oficjalnej premiery. Do kin ma …