Kobiety marzą o tym, aby mieć piękne włosy. I to bez względu na porę dnia, roku czy pogodę. To dlatego tak bardzo o nie dbamy, koloryzujemy, całymi godzinami układamy wymyślne fryzury. By osiągnąć naprawdę satysfakcjonujący efekt powinnyśmy dopasować sposób pielęgnacji do tego, co widzimy w kalendarzu i za oknem. Nasze włosy czego innego potrzebują latem, a czego innego zimą. Wiosna i jesień też mają swoje wymagania. Co zatem zrobić, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami przez 365 dni w roku? Poznajmy pielęgnacyjne wytyczne na cztery pory roku.
Jesienne zmiany temperatur
Ponieważ w tej chwili mamy jesień, to właśnie od tej pory roku zaczniemy nasz poradnik. Jesienne dni charakteryzują się obniżeniem temperatur (czasem gwałtownym), brakiem słońca oraz opadami deszczu. Nasz organizm może przez to ulec ogólnemu osłabieniu, co odbije się niekorzystnie przede wszystkim na naszej odporności, a także na stanie naszych paznokci i włosów. Bardzo często to właśnie jesienią ludzie skarżą się na nadmierne wypadanie włosów.
Dlatego naszą pielęgnację najlepiej jest zacząć od wewnątrz. Musimy wzmocnić nasz organizm. Dobrym rozwiązaniem jest, aby na początek dostarczyć mu więcej witamin i mikroelementów. Szczególnie ważne są witaminy A, E oraz B. Najskuteczniej dostarczymy ich organizmowi, spożywając suplementy diety, ponieważ o tej porze roku nie mamy już dostępu do wielu świeżych owoców i warzyw. Jednak starajmy się jak najczęściej sięgać po to, co naturalne. Nawilżajmy włosy nawet po każdym umyciu głowy, szczególnie jeżeli jesteśmy narażeni na częste zmiany temperatury, kiedy pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu czy przebywamy dużo na świeżym powietrzu. Najlepiej sprawdzą się do tego maseczki i odżywki.
W drogeriach możemy przebierać w produktach nawilżających. Aby łatwo je porównać możemy najpierw przeszukać drogerie internetowe. Szczególnie pożyteczne są produkty do stosowania sucho, jednak musimy uważnie obserwować włosy, by nie popaść ze skrajności w skrajność i nie doprowadzić do tego, że nasze włosy zaczną się nadmiernie przetłuszczać.Możemy również sięgnąć do rad naszych babć i aplikować domowe maseczki, łącząc na przykład żółtko z piwem. Aczkolwiek przy dorobku dzisiejszej kosmetologii spokojnie możemy zaufać odżywkom z drogerii. Nie zapominajmy również o noszeniu czapki.
Zimowy chłód
Zima to kolejna pora roku, która wymaga od nas bardziej intensywnej pielęgnacji włosów. Oprócz zabiegów, które stosujemy jesienią, warto dodać olejowanie – jeżeli nie całych włosów, to chociaż końcówek. O ile zabieg ten możemy sobie odpuścić w wakacje, o tyle zimą jest niemal bezwzględnie konieczny.
Są różne olejki dostępne w drogeriach – od takich, które wcieramy tylko w końcówki mokrych włosów (zapobiegają rozdwajaniu się końcówek), po takie, które wymagają nałożenia na całe włosy i pozostawienia pod przykryciem z foliowego czepka i ręcznika.Ze względu na to, że zimą przebywamy głównie w ogrzewanych pomieszczeniach nasze włosy mogą stać się suche i łamliwe. Nie niszczmy ich bardziej, stosując suszarkę. Myjmy głowę najlepiej wieczorem i postaramy się, aby włosy wyschły same, zanim pójdziemy spać. Przy okazji pozbędziemy się efektu nadmiernego i niekontrolowanego push-up. Także ze względu na nasze zdrowie odradzamy mycie włosów rano, ponieważ często jest to powodem bólu zatok (zwłaszcza u osób szczególnie narażonych na tę przypadłość). Do naszej diety dodajmy kiełki i orzechy.
Wiosenna odnowa
Po zimie, kiedy już przestajemy nosić czapki, nasze czupryny mogą trochę odbiegać od wymarzonego wyglądu. Często bowiem włosy po chłodnych miesiącach są słabsze i pozbawione blasku. Jeżeli końcówki są poniszczone, to nie zostaje nam nic innego, jak się ich pozbyć u fryzjera. Postrzępione końcówki nie dodają nam uroku.
Wiosną możemy odpuścić codzienne mycie głowy – włosy nie przetłuszczają się już tak szybko jak zimą. Jeżeli jednak po całym dniu nasze włosy się świecą, to warto zafundować im mycie bardzo łagodnymi szamponami – najlepiej z rzepą czy pokrzywą. Jeżeli użyjemy czegoś mocnego i obciążającego to kłopot może tylko narastać. Dla osób, których włosy często się przesuszają w ciągu dnia, polecamy specjalne spraye do suchych włosów. Są one lekkie, nie obciążają włosów, a dobrze nawilżają i warto mieć je pod ręką.Letnie słońce
Lato – któż z nas nie kocha tej pory roku! Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest nam bardzo potrzebna do życia, jednak ich nadmiar może być już problemem. Często zauważamy, że podczas gdy nasze ciało się opala, włosy się rozjaśniają. Zadbajmy więc, aby nasze kosmetyki miały filtr UV – zarówno szampon, jak i odżywka. Pomogą one stworzyć warstwę ochronną na włosach.
Wybierając się na plażę, zabierajmy ze sobą mgiełkę ochronną, którą co jakiś czas spryskamy włosy. Szczególnie przed i po kąpieli w morzu. Oczywiście bez kapelusza czy czapki z daszkiem nigdzie się nie ruszamy. Lato to wyzwanie dla naszych włosów i trzeba im pomóc. Dwa lub trzy razy w tygodniu warto spędzić pół godziny z regenerującą maską na włosach i z ciekawą książką w ręku.Włosy mogą wyglądać olśniewająco o każdej porze roku. Czasem tylko musimy im w tym pomóc – teraz już wiemy, jak. Włosy wymagają nieustannej uwagi. Warto o nie dbać przez cały rok, by uwaga innych skierowana była właśnie na nas.
Autorem artykułu jest drogeria internetowa Ekosmetyk
www.ekosmetyk.com
e-mail: sklep@ekosmetyk.com
tel.: 509 488 708