Kiedy powinnaś zbadać wzrok u okulisty?

Im lepsza jakość sprzętu, tym większa pewność, że lekarz będzie w stanie zauważyć i zdiagnozować nawet trudne do wychwycenia problemy ze wzrokiem. | fot.: krak-optic.pl

Wbrew pozorom, wzrok można bardzo łatwo nadwerężyć, a nawet trwale uszkodzić. Chociaż u wielu osób zdolność widzenia niektórych obiektów osłabia się wraz z wiekiem, to nowym zagrożeniem dla oczu stały się wszechobecne ekrany smartfonów, tabletów i komputerów. Jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów, że z naszym wzrokiem jest coś nie tak, będzie pogorszenie ostrości widzenia.

Jednak istnieją również inne symptomy, na które powinnaś zwrócić uwagę. Wiele chorób oczu można skutecznie leczyć, jeżeli zostaną wykryte dostatecznie szybko. Dlatego nie warto zwlekać i czekać, aż problem sam zniknie. Zazwyczaj wady wzroku pogłębiają się latami, dlatego im szybciej zaczniemy im przeciwdziałać, tym lepiej. Pierwszym sygnałem, że coś nie gra, jest najczęściej mrużenie oczu podczas oglądania telewizji, pracy przy komputerze, lub czytania. Wówczas czujemy, że zobaczenie czegoś wyraźniej staje się dla nas pewnego rodzaju wysiłkiem. Innym powodem do niepokoju może być zbyt częste mruganie, a także powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek. W tym ostatnim przypadku warto wybrać się do specjalisty nawet wtedy, gdy zdarza się to po raz pierwszy.

Kolejne wyraźne symptomy to bóle głowy i zróżnicowane objawy konkretnych chorób wzroku. W przypadku samych chorób częstym podłożem są skłonności genetyczne. Dziedziczna może być przede wszystkim jaskra i zaćma. Jeżeli więc w naszej rodzinie znajdują się osoby cierpiące na te schorzenia, powinniśmy badać wzrok regularnie, czyli tak samo, jak krew – przynajmniej raz na rok. Wówczas zminimalizujemy ryzyko rozwoju choroby i zahamujemy postępujące problemy. Ostatnią poradą odnośnie chorób oczu, o której mówią specjaliści, jest regularne uczęszczanie do okulisty przez osoby po 40. roku życia. Z wiekiem mogą pogłębiać się zróżnicowane wady wzroku. Dlatego najlepiej dmuchać na zimne i dbać o profilaktykę.

Ekran okulistycznej stacji diagnostycznej
Najważniejszymi wyznacznikami powinny być: profesjonalizm, doświadczenie i wyposażenie gabinetu, które pozwoli na przeprowadzenie najbardziej szczegółowych badań. | fot.: krak-optic.pl

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybranie odpowiedniego lekarza. W tym przypadku warto zdać się na opinie znajomych lub fora internetowe. Jednak najważniejsze będzie dla nas doświadczenie specjalisty oraz sprzęt okulistyczny, którym dysponuje. Im lepsza jego jakość, tym większa pewność, że lekarz będzie w stanie zauważyć i zdiagnozować nawet trudne do wychwycenia problemy ze wzrokiem. Przy wyborze nie kierujmy się wyłącznie tym, czy lekarz jest miłą lub gadatliwą osobą. Nie to jest najważniejsze, choć oczywiście kontakt z takimi ludźmi jest dla nas przyjemniejszy. Mimo to najważniejszymi wyznacznikami powinny być: profesjonalizm, doświadczenie i wyposażenie gabinetu, które pozwoli na przeprowadzenie najbardziej szczegółowych badań.

Stacja diagnostyczna
Najpierw wykonuje się podstawowe sprawdzenie stanu wzroku, a później, gdy faktycznie coś jest nie tak, szereg innych badań. | fot.: krak-optic.pl

Jak wygląda wizyta u okulisty? Najpierw wykonuje się podstawowe sprawdzenie stanu wzroku, a później, gdy faktycznie coś jest nie tak, szereg innych badań. Zwykle mamy z tym do czynienia wtedy, gdy lekarz zauważy coś niepokojącego. Wówczas przeprowadza się np. badanie zaburzeń wzroku, ostrości, krzywizny gałki ocznej, pola widzenia, czy ogólnego stanu oczu. Po dokładnym określeniu problemu lekarz dobiera nam odpowiednie leki, okulary lub soczewki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup soczewek kontaktowych. W artykule dowiesz się, czym charakteryzują …