przygotowanie do depilacji laserowej
Jak przed każdym zabiegiem, tak i przed pozornie łatwą depilacją laserową trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach | fot.: materiał partnera

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa, inaczej nazywa epilacją laserową, to zabieg kosmetyczny mający na celu trwałe pozbycie się owłosienia z dowolnej partii ciała. Depilacja laserowa to na ogół zabieg bezbolesny, przynoszący dobre rezultaty, ale, dla uzyskania zadowalających rezultatów, wymagający zastosowania serii zabiegów. Kto może wykonać zabieg? Jakie urządzenie jest najlepsze i jak się przygotować do zabiegu?

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg z użyciem lasera, który emituje wiązkę odpowiedniej długości wychwytywanej przez melaninę, wraz z którą dociera do mieszka włosowego, aby poprzez podgrzanie doprowadzić do jego zniszczenia. Cały proces jest możliwy przy współudziale melaniny, dlatego im jest jej we włosie więcej, tym działanie lasera będzie bardziej efektywne. Skutkiem tego procesu jest trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia. Ważną i kluczową informacją jest to, że laser działa na włosy w aktywnej fazie, czyli w anagenie, które są jeszcze połączone z mieszkiem włosowym. Wszystkie włoski, które są w innej fazie (katagen, telogen), nie będą poddane skutecznej epilacji laserowej. Ponieważ włosy z różnych partii ciała posiadają różną liczbę włosów w aktywnej fazie, dlatego trudno jest jednoznacznie ocenić, ile faktycznie włosów już po pierwszej depilacji laserowej zostanie trwale usunięte. Ogólnie przyjmuje się, że już pierwszy zabieg depilacji laserowej pozwala usunąć do 30% owłosienia. Częstotliwość zabiegów dobiera kosmetolog po konsultacji. Przyjmuje się, że aby zachować największą skuteczność, konieczne jest wykonanie zabiegów depilujących w odstępach 4-8 tygodniowych. Dlatego najlepszym momentem do jej rozpoczęcia będzie okres jesienny, w trakcie którego nie występuje duże nasłonecznie, a większość ciała pozostaje zakryta. Nie oznacza to, że na wiosnę, czy lato nie można wykonać depilacji laserowej, ale okres jesienno-zimowy pozwala zastosować maksymalną ilość zabiegów w serii, która jest niezbędna, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Dlaczego depilacja laserowa jest popularna?

Na popularność depilacji laserowej wpływają głównie czynniki estetyczne, które można osiągnąć po wykonaniu pełnej serii zabiegów. Gładkie, pozbawione włosów ciało, to widok, który widzimy na zdjęciach w kolorach magazynach i w Internecie. Wraz z rosnącą popularnością i pojawieniem się kolejnych salonów oferujących depilację laserową, stała się ona coraz łatwiej dostępna, a cena pojedynczego zabiegu przystępniejsza. Jednym z powodów, dla którego kobiety i mężczyźni poddają się zabiegom epilacji, jest również wygoda i zmniejszenie ilości podrażnień w stosunku do depilacji maszynką do golenia. Zapalenie mieszków włosowych towarzyszące tradycyjnym metodom pozbywania się owłosienia już na zawsze zniknie.

depilacja laserowa
Częstotliwość zabiegów dobiera kosmetolog po konsultacji | fot.: materiał partnera

Jak się przygotować do zabiegu depilacji laserowej?

Jak przed każdym zabiegiem, tak i przed pozornie łatwą depilacją laserową trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Do zabiegu przystępujemy z nieopaloną i świeżo ogoloną skórą. Im większy kontrast między skórą a włosem, tym efekt będzie lepszy. Dodatkowo, jeśli skóra jest opalona, to może dojść do poparzenia. Światło lasera jest wyłapywane przez melaninę, więc skóra musi być jasna, aby wiązki lasera mogły zostać przechwycone przez barwnik znajdujący się we włoskach. To samo tyczy się samoopalacza. Zaprzestań stosowania go przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem. Zrezygnuj całkowicie z innych metod depilacji (wosk, depilator, pęseta) niż maszynka do golenia. Wszystko po to, aby włosy miały niezaburzony wzrost i znajdowały się w podobnej fazie. Skóra poddawana zabiegowi depilacji musi być czysta i sucha, ale jednocześnie nie sucha, dlatego dzień wcześniej zadbaj o odpowiednią porcję nawilżenia, ale w dniu wykonania zabiegu depilacji laserowej nie stosuj żadnych kosmetyków (pielęgnacyjnych i kolorowych). Przed każdym zabiegiem z użyciem lasera konieczne jest zaprzestanie stosowania zabiegów i krem z kwasami, retinoidami, czy też izotretinoinę. To dotyczy oczywiście miejsc, które będą poddawane zabiegowi depilacji laserowej. Uważaj na antybiotyki i zioła mające działanie fotouczulające. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia i bezpieczeństwa zabiegu, warto wybrać się do salonu kosmetycznego na konsultację i osobiście dopytać o każdy szczegół. Bezpieczeństwo zabiegu, pozornie tak błahego, jest najważniejsze.

Depilacja laserowa to zabieg, który jeszcze przez wiele laty będzie w czołówce popularności w salonach kosmetycznych. Wygoda, estetyczny wygląd skóry i brak podrażnień po tradycyjnym goleniu to czynniki decydujące o tak dużym zainteresowaniu. Dodając do tego trwałość zabiegu, dostajemy przepis na gładką i wolną od niechcianego owłosienia skórę. Wybierając salon oraz specjalistę warto dopytać tylko o urządzenie, którym przeprowadza się epilację. Efekt, o którym marzy większość z nas, jest możliwy do osiągnięcia tylko przy użyciu lasera, a nie światła IPL. Taki drobny szczegół może wpłynąć na zadowolenie po serii zabiegów lub jego brak.     

Materiał partnera

Sprawdź także

epilacja laserowa

Epilacja laserowa – podstawowe informacje o zabiegu

Gładka i miła w dotyku skóra to efekt, który chcemy utrzymywać na swoim ciele przez …