Kobieta na plaży w słońcu
Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego i bierze udział w funkcjach życiowych prawie wszystkich narządów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kolagen – właściwości i zastosowanie kolagenu

Kolagen to główne białko tkanki łącznej. W ciele człowieka występuje wszędzie, gdyż jest to substancja spajająca komórki. Kolagen ma bardzo wysoką odporność na rozciąganie i jest głównym składnikiem ścięgien. Dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna, zachowuje młody wygląd.

Niestety z wiekiem nasz organizm traci zdolność odbudowy utraconego kolagenu i w efekcie zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, skóra traci jędrność i gęstość. Skóra pozbawiona kolagenu starzeje się szybciej. Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego i bierze udział w funkcjach życiowych prawie wszystkich narządów, układów i tkanek. Jak zatem opóźnić procesy starzenia, w jaki sposób dostarczyć skórze kolagenu i czy to jest w ogóle możliwe? O tym poniżej.

Kolagen naturalny

Niedobór kolagenu w organizmie możemy uzupełniać kolagenem wytworzonym poza ustrojem człowieka. Taki kolagen pochodzi np. z ryb słodkowodnych. Najbardziej wartościowy kolagen rybi pozyskiwany jest ze skóry tołpygi. Tołpyga zawiera szereg polipeptydów i aminokwasów, które podnoszą efektywność kolagenu. W kosmetologii to kolagen morski jest znany jako najskuteczniejsza substancja powstrzymująca procesy starzenia.

Kolagen naturalny pomaga:

 • eliminować zmarszczki
 • usuwać rozstępy i blizny
 • wygładzać skórę
 • rozjaśniać przebarwienia
 • pomagać w walce z trądzikiem
 • zwalczać cellulit
 • wspomagać walkę z łupieżem
 • eliminować alergie
 • w schorzeniach układu kostnego
 • w złamaniach
 • w kontuzjach
 • wzmocnić skórę i paznokcie
 • opóźnić procesy starzenia

Kolagen na stawy

Stawy są ruchomymi połączeniami kości w szkielecie i mają za zadanie zapewnić sprawność ruchową całemu ciału. Z wiekiem stawy ulegają „ścieraniu”, zmniejsza się ilość płynu stawowego, stawy zwyczajnie zużywają się. Zaczynają się problemy z bolesnością, sztywnością, ból może pojawiać się przy każdym kroku. Stosowanie kolagenu na stawy pomaga rozwiązać ten problem.

W jakiej postaci można przyjmować kolagen?

W zależności od preferencji możemy zakupić kolagen w proszku lub kolagen w tabletkach. Zwykle kolagen w proszku posiada większą dawkę substancji aktywnej, co może przekładać się na większą skuteczność działania. Kolagen w proszku nie posiada smaku, można go więc z powodzeniem mieszać z wodą, napojem czy koktajlem. Często dla zwiększenia efektywności działania można przyjmować taki kolagen w preparatach z wysoką zawartością witaminy C. Alternatywą dla przyjmowania kolagenu w postaci płynnej jest kolagen w kapsułkach i tabletkach. W tabletkach również znajdziemy aktywne białko rybie, które jest bardzo zbliżone składem do białka ludzkiego. Niezależnie od postaci, kolagen wykorzystywany jest do budowy nowych komórek. Uzupełnienie diety kolagenem w tabletkach lub proszku pomoże zadbać o zdrową, piękną skórę i mocne paznokcie. Dzięki takiej kuracji nasza skóra w wyraźny sposób stanie się bardziej elastyczna, jędrna i młodsza.

Dlaczego kolagen jest taki ważny?

Pamiętajmy, że bez kolagenu nasz organizm po prostu nie istnieje. To kolagen utrzymuje nas w dobrej kondycji. Mocny i gęsty kolagen chroni nasze komórki przed patogenami. To dzięki kolagenowi nasza cera jest sprężysta i elastyczna, a kości i stawy w dobrej formie. Utrzymanie prawidłowego stanu kolagenu to sposób na zdrowie i urodę. To niezwykle ważne, by dostarczać organizmowi tego, czego najbardziej potrzebuje, a z produkcją czego sam już sobie nie radzi. Na szczęście mamy już tę możliwość.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kolagen naturalny

Kolagen naturalny – czym jest i kiedy warto go stosować?

Piękny wygląd to marzenie każdego człowieka, dlatego nie powinno być zaskoczenia, że szuka się rozwoju …