Naturalne składniki kosmetyków
Skład kosmetyku wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale także skuteczność działania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kosmetyki syntetyczne a naturalne – czym się różnią?

Ekorewolucja w kosmetyce stała się faktem. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków występujących pod szyldem „naturalne”. Na czym polega różnica między produktami posiadającymi certyfikat naturalności a syntetycznymi kosmetykami? Sprawdź, czy potrafisz je odróżnić!

Syntetyczne kontra naturalne

  • Skład

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem kosmetyków, które na pierwszy rzut oka różnią się między sobą wyłącznie opakowaniem. Gdy jednak przyjrzymy im się z bliska, zobaczymy, że, tak jak u ludzi, liczy się przede wszystkim wnętrze…

Czy kosmetyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Do produkcji kosmetyków syntetycznych wykorzystywane są substancje, które mogą wywoływać groźne reakcje alergiczne. Jednym z najczęściej stosowanych konserwantów w tego typu preparatach jest formaldehyd. To substancja, która nie tylko powoduje podrażnienia i przyspiesza proces starzenia się skóry, ale, jak się okazuje, może mieć także działanie rakotwórcze. Formaldehyd można spotkać także pod takimi nazwami jak: Benzylhemiformal czy Bronidox.

W kosmetykach posiadających certyfikat naturalności występują wyłącznie naturalne konserwanty takie jak: Dehydroacetic Acid, czyli kwas dehydrooctowy czy Potassium Sorbate, czyli sól potasowa kwasu sorbowego.

Kosmetyki naturalne nie zawierają sztucznych „ulepszaczy” wyglądu i zapachu. Niestety trzeba mieć na uwadze to, że większość szkodliwych substancji występuje pod wieloma, zazwyczaj trudnymi do zapamiętania, nazwami. Warto więc wybierać kosmetyki posiadające certyfikat naturalności, który daje gwarancję, że produkt jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia.

  • Skuteczność

Skład kosmetyku wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale także skuteczność działania. Syntetyczne kosmetyki zawierające oleje pochodzenia petrochemicznego działają jedynie powierzchniowo – nie docierają do głębokich warstw skóry i blokują jej prawidłowy metabolizm. Ich działanie można porównać do działania niektórych leków: nie walczą z prawdziwym problemem, lecz likwidują jedynie objawy.

  • Uniwersalność

Kosmetyki naturalne mogą być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ zawierają wyłącznie składniki pochodzenia mineralnego, roślinnego oraz zwierzęcego (takie jak: lanolina, wosk czy miód).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Od lewej: dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz, Ewa Kozak, Magdalena Kaźmierczak, Patricia Szalak, lek. med. Marek Pitucha

Anti-aging przyszłości zamknięty w kosmetykach! Za nami polska premiera najnowszej linii age element od mesoestetic

W czwartek 22 września w Restauracji Belvedere na warszawskiej Agrykoli odbyła się polska oficjalna premiera …