pielęgnacja skóry suchej
W przypadku pielęgnacji skóry suchej sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej | fot.: stock.adobe.com

Pielęgnacja cery suchej – niezbędnik kosmetyczny na lato

Wiosną cera sucha sprawia swoim właścicielkom zdecydowanie mniej problemów niż zimą. Ani niska temperaturę, ani centralne ogrzewanie nie powodują już przesuszenia naskórka, a samo utrzymanie nawilżenia jest łatwiejsze. Kiedy wiosną cera nieco uspokaja się, wiele kobiet zaczyna nieco zaniedbywać rutynę pielęgnacyjną. To oczywisty błąd, bo nadchodzące lato znowu stanowić będzie wyzwanie dla suchej skóry. Oprócz suchego powietrza, klimatyzacji czy wiatru olbrzymim obciążeniem dla tego typu cery jest także promieniowanie UV i stres oksydacyjny. O czym zatem warto pamiętać w lecie?

Delikatne oczyszczenie i tonizowanie

Skóra sucha, jak z resztą każda cera wymaga nie tylko odpowiednich, przeznaczonych do swoich potrzeb, kremów, ser czy masek, ale i odpowiednio przeprowadzonej procedury pielęgnacyjnej. Zdecydowanie warto postawić na skuteczne i delikatne oczyszczanie. Kosmetyk używany do tego celu na co dzień powinien być wyjątkowo delikatny, aby mycie skóry nie spowodowało dodatkowego przesuszenia. Nie powinien także zawierać silnych detergentów, takich jak SLS i SLeS. Dobrze wybierać takie żele i emulsje, które mają stosunkowo proste składy. 

Latem nie zapominajmy także o tonizowaniu skóry. Doskonale w tym celu sprawdzą się mgiełki i odpowiednie wody o wysokiej zawartości minerałów. Z powodzeniem możemy stosować je także w ciągu dnia.

Wieczorem: czyszczenie dwuetapowe

Wieczorem korzystne jest zmycie makijażu, sebum i brudu, które nagromadziły się na powierzchni skóry, za pomocą oczyszczania dwuetapowego. Jedynie taki rodzaj oczyszczania skóry gwarantuje dokładne zmycie filtrów UV ze skóry.

W tym celu najpierw należy rozprowadzić po skórze olejek do demakijażu i wmasować go, omijając okolice oczu. Następnie spłukujemy olej ciepłą wodą, a następnie myjemy twarz żelem do mycia twarzy. 

Cera sucha – jaki peeling wybrać?

Raz na tydzień lub dwa tygodnie należy głęboko oczyścić skórę za pomocą peelingu. Dla posiadaczek skóry suchej polecane są szczególnie peelingi enzymatyczne. Ich działanie nie powoduje uszkodzeń mechanicznych, a przy tym jest delikatniejsze niż działanie peeling mechanicznego. Peeling należy nakładać wieczorem, po dokładnym umyciu twarzy. Efektem stosowania peelingu enzymatycznego powinna być gładka i promienna cera. 

Odpowiednie nawilżenie to klucz

Niezależnie od pory roku kluczem w pielęgnacji służącym utrzymaniu dobrej kondycji skóry suchej jest odpowiednie nawilżenie. Dlatego podstawą porannego i wieczornego rytuału pielęgnacyjnego powinien być oczywiście krem nawilżający. Ten na lato powinien być bogaty w składniki odżywcze, ale może mieć lżejszą konsystencję niż kremy na zimę. Nie musi on również tworzyć warstwy natłuszczającej naskórek. Krem na dzień może być więc lekki (sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju emulsje nawilżające), choć niepozbawiony korzystnie działających składników aktywnych, jak: kwas hialuronowy, betaina, witaminy A, C, E, B3 i prowitamina B5. Krem nawilżający na dzień może być używany zarówno rano, jak i w ciągu dnia – zależnie od potrzeb naszej skóry. Z pewnością warto go mieć pod ręką na przykład w samolocie podczas podróży na wakacje.

Wieczorem zaś warto używać produktów o nieco bogatszej konsystencji. Krem na noc do cery suchej powinien kompleksowo nawilżać i regenerować skórę przeciwdziałać utracie wilgoci. Tego typu produkty mogą zawierać na przykład oleje przeznaczone do cery suchej czy kwas hialuronowy. Sprawdzą się także składniki o działaniu antyoksydacyjnym, jak na przykład witaminy C, E i beta-karoten.

Przy szczególnie wymagającej pogodzie warto zastosować także serum pod krem, które zagwarantuje dodatkową porcję nawilżenia. Dobrze sprawdzą się sera z ceramidami, które mają działanie odbudowujące barierę hydrolipidową. 

 Latem pamiętajmy także o kremie pod oczy.

Nie tylko kremy, czyli kompleksowa pielęgnacja

Poszukując idealnego produktu sprawdźmy nie tylko jego cenę, ale i listę składników aktywnych. Warto uważnie przeczytać skład produktu tak, aby nie zawierał parabenów, silikonów, olejów mineralnych. Składniki do pielęgnacji skóry suchej muszą być maksymalnie łagodne, aby nie podrażniać skóry i tak wystawionej na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Oprócz kremu do twarzy dwa razy w tygodniu (lub w zależności od potrzeb) warto stosować także nawilżającą maseczkę na noc. Idealny produkt będzie w sobie zawierał aloes, kwas hialuronowy czy koenzym Q-10. 

Osoby, które mają bardzo przesuszoną skórę, mogą po zmyciu maseczki i nałożeniu kremu nałożyć dodatkową warstwę oleju, który dodatkowo odżywi i nawilży skórę oraz utworzy dodatkową warstwę zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka. Idealnie w tym celu sprawdzi się olejek z pestek malin, olejek różany lub skwalan. Można także wykorzystać olej kokosowy. Ten ostatni może jednak zapychać pory, dlatego przy jego stosowaniu warto zachować uważność.

Oprócz nawilżenia – filtr UV

Kolejnym bardzo ważnym elementem letniej pielęgnacji skóry suchej jest nakładanie rano na serum i krem wysokiego filtra UV. Kosmetyk ten zapewnia ochronę delikatnej skóry przed oparzeniem słonecznym i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. 

Wybór kremu z filtrem to bardzo indywidualna kwestia. Każda kobieta musi znaleźć idealny krem dla siebie. Jego najbardziej pożądane cechy to:

  • nie zapycha porów;
  • nie roluje się pod makijażem;
  • nie świeci się;
  • nie bieli się;
  • ma wysoki stopień ochrony (idealnie SPF50).

Pielęgnacja cery suchej latem – jakich błędów unikać?

Największym błędem, jaki może popełnić posiadaczka skóry suchej, jest stosowanie w słoneczne dni produktów zawierających różnego rodzaju kwasy. Nawet zastosowanie tego typu serum czy kremu i nienałożenie rano kremu z filtrem UV może skutkować poparzeniem lub podrażnieniem skóry. Czytajmy dokładnie etykiety – niektóre kwasy zawarte w kremach nie podrażniają skóry, niemniej warto dodatkowo używać fotoprotekcji. Generalnie przy produktach z kwasami należy zachować jednak wysoką ostrożność.

Dużym błędem w pielęgnacji skóry suchej jest również stosowanie zbyt dużej ilości nowych kosmetyków na raz. W takim przypadku, jeżeli dojdzie do podrażnienia czy reakcji alergicznej, nie wiadomo który z kosmetyków zawiera w sobie potencjalnie drażniący składnik. 

W przypadku pielęgnacji skóry suchej sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej. Warto używać kosmetyków o lekkiej konsystencji, ale bogatym składzie. Istotą wszelkich działań powinno być dopasowanie do indywidualnych potrzeb oraz reagowanie na sytuacje niestandardowe: przesuszenie, zwiększona ekspozycja słoneczna czy kąpiele w wodzie morskiej.

OLI

Sprawdź także

meso serum

Koncentracja wyjątkowych składników aktywnych w codziennej pielęgnacji z serum od mesoestetic®

Pielęgnuje skórę, kiedy śpisz, a przy regularnym stosowaniu przynosi efekty, jakie kiedyś można było osiągnąć …