cera zaskórnikowa
Rodzaj stosowanych kosmetyków również ma wpływ na stan skóry. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku kosmetyków kolorowych, gdyż wiele z nich zawiera substancje komedogenne, czyli zapychające pory | fot.: Fotolia

Zasady pielęgnacji skóry z zaskórnikami

Nieestetyczne czarne kropki lub wystające podskórne grudki, problem zaskórników dotyka nie tylko nastolatków, ale także dorosłe kobiety czy mężczyzn. Choć jest mniej uciążliwy niż ropne odmiany trądziku, tak warto podjąć działania, które choć w znacznym stopniu zmniejszą nasilenie zaskórników.

Jak walczyć z zaskórnikami?

Zaskórniki mają dwie główne przyczyny – jest nim nadmierna produkcja sebum oraz wzmożone rogowacenie naskórka. W obu przypadkach, zarówno więc nadmiar tłuszczu jak i martwego naskórka, przyczynia się do zablokowania porów. Dlatego też, warto zwalczać przyczyny powstawania zaskórników, a nie tylko doraźnie poprawiać wygląd skóry. Dwie podstawowe metody to dogłębne oczyszczanie oraz peeling skóry. Przy oczyszczaniu nie wystarczy mleczko czy płyn do demakijażu. Najlepiej myć twarz po całym dniu w sposób dwuetapowy. Pierwszy etap to użycie olejku myjącego, gdyż wbrew pozorom, to właśnie tłuszcz najlepiej czyści tłuszcz. Następnie twarz można przemyć żelem myjącym. Na końcu odpowiednia będzie tonizacja skóry, za pomocą ulubionego toniku czy hydrolatu. Z kolei aby zapobiegać nawarstwianiu się martwego naskórka, sięgnąć można po peeling skóry, który rozprawi się także z innymi zalegającymi zanieczyszczeniami. W tym przypadku, istnieje znaczna dowolność co do rodzaju peelingu. Może być on mechaniczny lub enzymatyczny. Ciekawym wyborem są także peelingi kwasowe, na przykład wykonane przy użyciu kwasu migdałowego czy glikolowego. Jeśli jednak nie jest się wprawionym w tej tematyce, lepiej taki zabieg wykonać u sprawdzonej kosmetyczki.

Makijaż przy cerze zaskórnikowej

Rodzaj stosowanych kosmetyków również ma wpływ na stan skóry. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku kosmetyków kolorowych, gdyż wiele z nich zawiera substancje komedogenne, czyli zapychające pory. Bezpieczniej jest więc sięgnąć po kosmetyki mineralne, o prostych i naturalnych składach. Do nabycia są całe serie tego rodzaju podkładów, pudrów czy nawet cieni do powiek. Zamiast klasycznego pudru, można sięgnąć również po naturalny puder ryżowy lub bambusowy. Oba są transparentne, jednak ich głównym zadaniem jest matowienie skóry i wchłanianie nadmiaru sebum. Użycie takiego pudru na podkład sprawia, że makijaż jest trwały i dobrze się prezentuje przez wiele godzin.

Zanieczyszczenie czy zaskórniki?

Niektórzy mogą mylić zaskórniki ze zwykłym zanieczyszczeniem porów. Warto pamiętać, że aby zaskórnik się rozwinęły, potrzeba nawet kilku tygodni. Dlatego nie ma szans, aby po stosowaniu przez kilka dni jakiegoś kosmetyku, dostać wysypu zaskórników. Pory u dorosłego człowieka nie są jednak idealnie zwężone, stąd łatwo o zalegające w nich zanieczyszczenia. Zazwyczaj jednak wystarczy dogłębne oczyszczenie skóry, aby zniwelować ten problem. Oczywiście jednak stale zanieczyszczona skóra, z czasem przerodzić może się w prawdziwe zaskórniki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie swojej pielęgnacji o oczyszczające glinki. Do wyboru są między innymi glinki zielone, czerwone, żółte i białe – każda z nich posiada nieco inne właściwości, więc można dobrać coś odpowiedniego dla swojej cery.

KFE

Sprawdź także

Kompletowanie wakacyjnej kosmetyczki w trzech krokach

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wyjazdy, koncerty i imprezy plenerowe. To …