dieta sirt
Niezależnie od tego, na którą z diet się zdecydujemy, niezwykle ważny jest deficyt kaloryczny, unikanie wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy czy alkoholu | fot.: stock.adobe.com

Diety gwiazd. Jak odchudzają się celebrytki?

Gwiazdy i celebrytki to postaci o specjalnym statusie w dzisiejszym świecie: wyznaczają trendy w modzie, sugerują gdzie pojechać na letnie wakacje, czy polecają lekturę wartą przeczytania. Każdego dnia miliony ludzi śledzą ich życie w różnorodnych mediach społecznościowych i starają się choć w części żyć tak, jak one. Największe zainteresowanie wzbudzają w sposób oczywisty te gwiazdy, którym udało się znacznie zredukować masę ciała lub stale pozostają w nienagannej formie. Nie wszystkie diety są jednak warte naśladowania. Co warto wiedzieć o najskuteczniejszych z nich?

Poszukując sposobu na idealny wygląd z wielką ciekawością obserwujemy zwłaszcza te postaci, które przeszły spektakularną metamorfozę. Za każdym razem więc, gdy Internet po raz kolejny obiega informacja o diecie zapewniającej spadek masy ciała lub utrzymanie wysokiej kondycji ciała, próbujemy odnaleźć złoty środek do realizacji celu. Dieta cud ma jednak to do siebie, że niejednokrotnie zapewnia efekt jo-jo, a utrzymanie pierwotnego efektu staje się niemal niemożliwe. Od lat dietetycy zwracają uwagę na fakt, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i nie wiązać się ze zbyt dużym szokiem dla organizmu, który w wyniku znacznych niedoborów zmieni procesy metaboliczne tak, aby odchudzanie przestało być efektywne. Poszukując zatem skutecznych diet stosowanych przez gwizdy wielkiego formatu skupmy się przede wszystkim na tych, które dają długotrwały efekt. Przedstawiamy zatem te, które są nie tylko interesujące i popularne, ale i skuteczne. Jakie diety zastosowały: Adele, Anna Lewandowska czy Cheryl Cole? Zachęcamy do lektury. 

Dieta sirtfood (Adele)

Dieta sirtfood stosowana przez Adele pozwoliła celebrytce zredukować masę ciała aż o 40 kg. Polega ona na jedzeniu produktów bogatych w antyoksydanty. Te zaś aktywują sirtuiny, czyli białka naprawcze organizmu. Produktów tego typu jest kilkanaście (około 20) i należą do nich: jarmuż, lubczyk, natka pietruszki, rukola, seler naciowy, czerwona cebula, czerwona cykoria, kurkuma, papryczka chili, kasza gryczana, kapary, soja, oliwa z oliwek, kawa, kakao, orzechy włoskie, gorzka czekolada, zielona herbata typu matcha, czerwone wino (oczywiście w ograniczonych ilościach), truskawki, daktyle oraz borówki.

Dieta SIRT, którą stosowała Adele składa się z dwóch etapów trwających łącznie przez 3 tygodnie. Po upływie tego okresu przechodzi się na etap numer 3, który polega na zdrowym i zbilansowanym odżywianiu. W pierwszej fazie konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie ograniczeń kalorycznych. Przez pierwsze 3 dni diety można spożywać maksymalnie 1000 kalorii na dobę. W jadłospisie powinny znaleźć się 3 koktajle lub wywary warzywne i 1 stały posiłek. W 4. dniu diety kaloryczność posiłków zwiększa się do 1500 kcal na dobę, a jadłospis modyfikuje do postaci 2 koktajli i 2 posiłków stałych. Ten etap powinien być kontynuowany do 7. dnia diety. Drugi etap diety trwa 2 tygodnie. Nie trzeba w nim przestrzegać konkretnej liczby kalorii. Ważne jest jednak, aby spożywać w ciągu dnia nie więcej niż 1 koktajl i 3 posiłki stałe przygotowane z zalecanych składników. Etap 3. rozpoczyna się w 15. dniu i powinien stanowić permanentną zmianę nawyków żywieniowych. Należy jeść zdrowe posiłki przygotowywane jedynie z zalecanych produktów. 

koktajl dieta sirt
W jadłospisie diety SIRT w pierwszym jej etapie powinny znaleźć się 3 koktajle lub wywary warzywne i 1 stały posiłek | fot.: stock.adobe.com

Post przerywany (Anna Lewandowska) 

Post przerywany stosowany przez Annę Lewandowską jest to model odżywiania, który przewiduje spożywanie posiłków w określonych ramach czasowych. W tym wypadku mamy dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest stosowanie częściowego lub całkowitego postu, naprzemiennie z dietą bez jakichkolwiek limitów kalorycznych. Druga opcja, o wiele mniej drastyczna i polecana przez gwiazdy fitnessu, polega na spożywaniu konkretnej ilości kalorii w określonym czasie, zwanym oknem żywieniowym – najczęściej jest to 8, rzadziej 10 godzin. W kolejnych godzinach należy przestrzegać postu i nie spożywać w tym czasie żadnych posiłków. Właściwe stosowanie tej diety może przynieść zadowalające rezultaty. Co ważne, w czasie takiego postu warto pamiętać o tym, że jedzenie powinno mieć postać kilku ustalonych wcześniej posiłków (3-4), a nie nieprzerwanego jedzenia przez kilka godzin. Nie wolno także podjadać między posiłkami.

Dieta zgodna z grupą krwi (Cheryl Cole) 

Dieta zgodna z grupą krwi stosowana przez Cheryl Cole to sposób żywienia, któremu towarzyszy teoria lektynowa. Wskazuje ona bowiem, że spożywanie produktów niezgodnych ze swoją grupą krwi może przyczynić się do zlepienia krwinek zwanego aglutynacją, a to w konsekwencji negatywnie wpływa na zdrowie. Zgodnie z założeniami tej diety część produktów może być odpowiednia dla osób posiadających daną grupę krwi, podczas gdy innym będą one zwyczajnie szkodzić. Ta dieta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni wskazują na empiryczne dowody potwierdzające teorię o diecie zgodnej z grupą krwi, inni pozostają ostrożni wobec doniesień na ten temat. Jedno jest pewne – Cheryl Cole na swojej diecie wygląda i czuje się świetnie od lat.

Niezależnie od tego, na którą z diet się zdecydujemy, niezwykle ważny jest deficyt kaloryczny, unikanie wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy czy alkoholu. Niektóre sprawy są bowiem niezmienne, a współczesna dietetyka jest zgodna w tym, że to deficyt kaloryczny połączony ze zdrowym i zbilansowanym stylem życia oraz aktywnością fizyczną są kluczem do sukcesu. Wybierając jednocześnie określony sposób odżywiania należy skupić się na konsekwencji w działaniu – tak, aby cały proces przebiegał możliwie bez zakłóceń.

OLI

Sprawdź także

serowo bekonowa keto bomba

Dieta ketogeniczna – co może jeść ketogenik?

Poszukiwanie idealnej diety zakończone? Czy to właśnie dieta ketogeniczna jest odpowiedzią na oczekiwania milionów ludzi …