Aparat ortodontyczny – co musisz wiedzieć przed jego założeniem?

Istnieje wiele powodów, dla których lekarz zleca pacjentowi założenie aparatu ortodontycznego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej osób nosi aparat ortodontyczny. Profesjonalne leczenie ortodontyczne daje nam wiele korzyści. Wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, korygując wady zgryzu, ale także poprawia samoocenę. Jednak zanim pięknie się uśmiechniesz po zakończeniu leczenia, warto dowiedzieć się więcej o aparacie. Co musisz wiedzieć przed jego założeniem?

Kiedy zaleca się aparat ortodontyczny?

Istnieje wiele powodów, dla których lekarz zleca pacjentowi założenie aparatu ortodontycznego. Najważniejsze z nich to liczne wady zgryzu, stłoczenie zębów, szparowatość czy zatrzymany ząb. Każda z tych nieprawidłowości może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choćby dolegliwości bólowe i kłopoty z przeżuwaniem oraz dokładnym myciem zębów, co prowadzi do próchnicy. Niezwykle ważny jest też aspekt psychiczny – wiele osób cierpi z powodu tego, że nie ma idealnego uśmiechu. Warto więc podnieść sobie samoocenę – w każdej z wyżej wymienionych sytuacji pomoc można znaleźć u specjalistów z kliniki niebodent.pl.

Jak działa aparat?

Decydując się na aparat ortodontyczny w Warszawie, trzeba mieć świadomość, że korygowanie zgryzu potrwa około dwóch lat. To lekarz decyduje, jaki aparat zastosować. W przypadku dorosłych najczęściej jest to model stały. Aparat taki wywiera nacisk na odpowiednie partie zębów, które sukcesywnie się przemieszczają. Dzięki temu zęby się prostują. Tam, gdzie ząb się przesuwa, znika tkanka kostna, a nawarstwia się w jego poprzednim umiejscowieniu. Proces trwa długo, ale na efekt warto czekać.

Kiedy założyć aparat?

Zawsze warto zadbać o swoje zdrowie i urodę. Jednak to oczywiście lekarz ortodonta decyduje o sposobie leczenia, dlatego zawsze należy się z nim skonsultować. W przypadku dzieci poleca się założenie aparatu ruchomego, ponieważ mały pacjent wciąż rośnie, a często w skład jego uzębienia wchodzą jeszcze zęby mleczne. Dorosłym dedykowane są zazwyczaj aparaty stałe. Istnieją sytuacje, w których prostowanie zębów zdecydowanie nie jest zalecane. Jest to przede wszystkim ciąża, w czasie której wykonywanie zdjęć rentgenowskich może być niebezpieczne. Ponadto pacjenta mogą wykluczać choroby jamy ustnej czy cukrzyca.

Życie z aparatem ortodontycznym

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim o czekających pacjenta kosztach. Tylko w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia i aparatu ruchomego leczenie finansuje NFZ. W pozostałych sytuacjach, w zależności od rodzaju aparatu, trzeba się liczyć z kosztami od ok. 2 tys. zł w górę oraz kosztami wizyt. Trzeba też nastawić się na zmianę nawyków żywieniowych oraz nauczyć się myć zęby z aparatem. Warto jednak podjąć wyzwanie – nagrodą jest bowiem zdrowie i piękny uśmiech.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zbliżenie na piękny kobiecy uśmiech białe zęby

Wybielające pasty z węglem aktywnym – co warto o nich wiedzieć?

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. I o ile niektórzy chcąc je zrealizować oddają się …