młoda dziewczyna przed komputerem przecierająca oczy
Drganie powieki zwykle nie jest groźnym symptomem, o ile nie jest stanem przedłużającym się do kilku tygodni | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Drgająca powieka — co może oznaczać?

Nieprzyjemne uczucie drgającej powieki zna chyba każdy z nas. Czy to stan, który powinien niepokoić? Poznaj przyczyny takiej przypadłości i zobacz, jak jej zapobiegać.

Choć krótkotrwałe, bywa niekomfortowe. Wiele osób skarży się na przypadłość, jaką jest drgająca powieka. Co oznacza ten symptom i czy jest stanem poważnym? Zobacz odpowiedzi na te pytania.

Przyczyny drgania powieki

Powieka, która drga, może sygnalizować fakt, że jesteśmy zmęczeni i zestresowani — jest to najczęstsza przyczyna takiego stanu. W ten sposób manifestuje się niehigieniczny tryb życia: brak wystarczającej ilości snu i odpoczynku. Drganie powieki jest więc sygnałem od organizmu, który potrzebuje relaksu.

Powszechnie uważa się, że źródło drgającej powieki tkwi w nadużywaniu alkoholu i kawy, które „wypłukują” z organizmu dobroczynne składniki. Jest w tym sporo prawdy — kofeina czy etanol spożywane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do skurczów mięśni, w tym mięśni wokół oka.

Wreszcie, za przyczynę tej przypadłości uznaje się niedobór składników odżywczych. Sytuacja ta jest związana z powyższymi stanami, które bezpośrednio doprowadzają do wypłukiwania cennych witamin i minerałów. Drgająca powieka jest zwykle związana z brakiem dostatecznych ilości magnezu, potasu, wapnia i witamin z grupy B (w szczególności witaminy B3, zwanej niacynamidem lub witaminą PP).

Drgająca powieka — co oznacza ten stan i czy da się mu zapobiec?

Drganie powieki zwykle nie jest groźnym symptomem, o ile nie jest stanem przedłużającym się do kilku tygodni. W takiej sytuacji może być związana z chorobami neurologicznymi i wymaga konsultacji z lekarzem. Rzadko także zdarza się, że powieka drga wskutek chorób okulistycznych, takich jak uszkodzenie rogówki, zapalenie spojówek z charakterystycznym łzawieniem czy też jaskra. Jeśli odczuwasz pieczenie, ból lub dyskomfort w obrębie gałek ocznych, Twoje oczy są zaczerwienione lub masz problemy z widzeniem, a dodatkowo Twoja powieka drga, zgłoś się po poradę do okulisty.

W pozostałych przypadkach warto zadbać o modyfikację stylu życia. Przede wszystkim, postaw na relaks i sen. Zwykle zdarza się, że po odpowiednio długim odpoczynku i dostatecznej ilości snu drganie powieki ustaje.

Warto także przyjrzeć się swojej diecie — przede wszystkim zniwelować zbyt dużą ilość wypijanej kawy i alkoholu, a także włączyć produkty zawierające magnez czy potas. Są wyjątkowo smaczne: należą do nich np. czekolada, orzechy czy banany i pomidory. Dla wzmocnienia efektu i utrzymania zdrowia, włącz odpowiednią suplementację. Najlepiej wybierać leki zawierające potrzebne składniki odżywcze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Żywność zawierająca magnez

Jaką rolę w naszym organizmie pełni magnez?

Magnez jest minerałem, który ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Magnez pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie …