pieprzyki
Nie ma jednak jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie czy koniecznie należy usuwać zmiany barwnikowe | fot.: stock.adobe.com

Laserowe usuwanie pieprzyków i znamion Łódź

Laserowe usuwanie znamion, pieprzyków i brodawek jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Szacuje się, że przeciętny człowiek na swoim ciele posiada około dwudziestu zmian barwnikowych, czyli pieprzyków i piegów. Są one efektem stopniowego namnażania się melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Część z nich jest wrodzona – czyli widoczne są już po urodzeniu. Mogą mieć także podłoże genetyczne. Inne z kolei są nabyte pod wpływem upływu czasu i działania różnych czynników, takich jak długotrwałe przebywanie na słońcu, nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, brak zachowanej ochrony skórnej kremem z filtrem, otarcia, skaleczenia i zadrapania.. Zwykle pieprzyki pojawiają się w dzieciństwie, ale nie tylko. Równie dobrze mogą powstać w dojrzałym wieku. Lekarze szacują, że każdy człowiek posiada minimum jedną zmianę, która generuje konieczność stałego monitorowania swojego stanu lub nawet może zostać zakwalifikowana do interwencji medycznej.

Tym samym, zmiany skórne są nieodłączną częścią skóry wszystkich ludzi na różnych częściach ciała. Część z nich można traktować jako cechę charakterystyczną, znak rozpoznawczy, ale równie często stanowią źródło kompleksów i niezadowolenia z własnego wyglądu, szczególnie w sytuacji kiedy są rozległe i w widocznych miejscach, np. na twarzy. Niektóre z nich mogą także świadczyć o rozwoju poważnych chorób skórnych, wliczając w to stany nowotworowe. W niniejszym tekście zaprezentowano sposoby na zweryfikowanie, czy dany potencjalnie niegroźny pieprzyk stanowi podstawę do laserowego jego usunięcia, czy może już konieczna będzie interwencja chirurgiczna z badaniem histopatologicznym.

Jakie znamiona są niebezpieczne?

Pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić Pacjenta to swędzenie w okolicy zmiany, krwawienie i inne wycieki, pojawiające się i nawracające stany zapalne, asymetryczność kształtu lub zmienianie cech swojego wyglądu, wliczając w to także ściemnianie, jak i rozjaśnianie barwy.

Nie ma jednak jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie czy koniecznie należy usuwać zmiany barwnikowe. Jest to zależne od indywidualnego przypadku danej osoby, a także decyzji lekarza, do którego warto udać się na konsultację. Dermatolog na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia jest w stanie trafnie ocenić, czy ze strony konkretnego pieprzyka grozi człowiekowi zagrożenie zdrowia i czy kwalifikuje się on do usunięcia za pomocą laseroterapii. Warto co pewien czas udać się do specjalisty na rutynową kontrolę nawet jeżeli wydaje się, że pieprzyki nie zmieniły swojego wyglądu. Szczególnie poleca się odwiedzenie gabinetów medycznych osobom z dużą ilością zmian barwnikowych. Taka wizyta powinna odbywać się raz w roku. Niezawodne wsparcie można otrzymać w prywatnym gabinecie https://dermatochirurgia.com.pl/usuwanie-pieprzykow-znamion-lodz/, gdzie lekarze umożliwiają przeprowadzenie nieinwazyjnego leczenia pieprzyków i innych znamion za pomocą lasera, bez generowania powstania widocznych blizn.

Jakie znamiona kwalifikują się do usunięcia?

Warto wspólnie z lekarzem rozważyć usunięcie takich zmian skórnych, jak:

  • Grudki charakteryzujące się chropowatą powierzchnią tudzież liczne, drobne grudki lokujące się najczęściej na dłoniach, stopach i twarzy – nazywane kurzajkami, inaczej: brodawkami wirusowymi,
  • Brodawki lokujące się w okolicach intymnych – nazywane kłykcinami kończystymi, będące efektem zakażenia wirusem HPV,
  • Zmiany barwnikowe płaskie lub gładkie grudki o brodawkowatej powierzchni, przyjmujących od jasnego do ciemnobrunatnego koloru, niekiedy mogą być owłosione – nazywane pieprzykami,
  • Łagodne guzy o charakterze nowotworowym, ukazujące się w formie grudkowatych narośli – nazywane włókniakami,
  • Pojawiające się na twarzy niewielkich rozmiarów białe grudki – nazywane prosakami,
  • Grudkowate zmiany skórne nazywane żółtakami – kępki żółte powiek. Co ciekawe, zwykle wskazują na podwyższony poziom złego cholesterolu (LDL). Warto w takim przypadku wykonać cały lipidogram, łącznie z oznaczeniem trójglicerydów,
  • Czerwone punkty będące efektem uszkodzenia naczyń – nazywane naczyniakami rubinowymi,
  • Poszczególne blizny.

Na czym polega laserowe usuwanie znamion?

Oprócz konsultacji wstępnej z lekarzem, nie ma opracowanej specjalistycznej procedury przygotowywania się do zabiegu. Przed samą ingerencją laserową skórę odkaża się i oczyszcza, a następnie miejscowo znieczula.

Lekarz, który operuje laserem, wytwarza za jego pomocą wiązkę energii, doprowadzając do termicznego przegrzania, a następnie odparowania zmiany z powierzchni skóry. Dzięki temu laseroterapia stanowi świetną alternatywę dla klasycznej chirurgii. Uzyskane efekty kosmetyczne pozwalają cieszyć się zadowalającym wyglądem bez późniejszych blizn. Jest to szczególnie istotne w przypadku usuwania zmian na twarzy i w innych widocznych miejscach.

Przewagą zabiegów laserowych jest to, iż podczas nich lekarz nie manipuluje skalpelem, ani innymi narzędziami chirurgicznymi, dzięki czemu nie dochodzi do przerwania tkanki skórnej, co generuje konieczność założenia szwów. Laser umożliwia przeprowadzenie całej procedury w sposób bezkontaktowy z tkanką Pacjenta. Jego precyzja, a także możliwość dostosowania parametrów urządzenia pod potrzeby konkretnego przypadku umożliwiają odparowanie zmiany warstwowo, punktowo lub w sposób ciągły.

Po zabiegu gojenie się przebiega sprawnie i bezproblemowo. Warto jednak w szczególny sposób zadbać o higienę, dzięki czemu nie dopuszcza się do zakażenia drobnoustrojami. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie specjalnych preparatów, obowiązkowo należy je włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Czas zabiegu waha się od kilku do kilkunastu minut – w zależności od cech usuwanej zmiany.

Dlaczego usuwamy znamiona? Diagnostyka, a laser

Z względów zdrowotnych należy zainteresować się zmianami, które są atypowe, przyjmują nieregularny kształt, barwę lub obserwuje się wycieki np. krwawienie z ich wnętrza. Aby zachować optymalne działanie profilaktyczne należy regularnie samodzielnie sprawdzać stan swojej skóry, obserwując, czy dochodzi do zmian w wyglądzie pieprzyków i piegów.

Głównie znamiona usuwa się z powodów kosmetyczno-estetycznych, ponieważ większość pieprzyków ma łagodny charakter. Jedynie niektóre z nich wykazują tendencję do zmiany swojego charakteru na złośliwy. Aby je usunąć, należy poddać się wcześniej badaniu dermatoskopowemu, który umożliwia postawienie trafnej diagnozy i umożliwia ocenę zmiany skórnej. Podczas takiego badania lekarz ogląda wybrane znamiona w bardzo dużym powiększeniu, co daje dokładny obraz zmian.

Laserowe usuwanie znamion – przeciwwskazania

To, czy w konkretnym przypadku konieczna będzie ingerencja chirurgiczna, czy też laserowa uzależnione jest od oceny zmiany skórnej podczas konsultacji z lekarzem. Zmiany złośliwe lub takie, które przybierają niepokojące formy generują konieczność usunięcia ich skalpelem z marginesem zdrowej tkanki, a następnie oddania wycinku do badania histopatologicznego. Tym samym tego typu zmiany stanowią główne przeciwwskazanie do zastosowanie lasera. Jeżeli lekarz stwierdzi łagodny charakter zmian, dopuszcza się niechirurgiczne sposoby leczenia, jak laserowe usuwanie pieprzyków Łódź. Dzięki bezpieczeństwu, precyzji i nieinwazyjności jest to metoda dedykowana osobom w każdym wieku, które charakteryzują się zadowalającym stanem zdrowia.

Czy zabieg laserowego usuwania znamion boli?

Laserowe usuwanie znamion Łódź przeprowadza się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu Pacjent nie czuje bólu. Większość z nich opisuje swoje odczucia jako lekkie pieczenie i wzmożone ciepło.

Materiał partnera

Sprawdź także

SEZON NA DEPILACJĘ LASEROWĄ. PRZEDSTAWIAMY FAKTY, OBALAMY MITY!

Idealnie gładka skóra, bez niepożądanego owłosienia, to marzenie chyba każdej kobiety. A w szczególności tych, …