lithops
Lithops, czyli żywe kamienie to bardzo ciekawe sukulenty, które zachwycają przede wszystkim formą przypominającą kamienie | fot.: stock.adobe.com

Jakie ozdobne rośliny sprawdzą się na mocno nasłonecznionym balkonie?

Balkon lub taras to miejsce, w którym możemy urządzić swój mały ogródek i mieć zaciszny kącik. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych warzyw i owoców, ale są też takie, które nie wyobrażają sobie mieszkania bez kwiatów. Ozdobienie roślinami balkonu nie jest wcale takie łatwe. Musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie rośliny sprawdzą się w warunkach, które możemy im zapewnić. W tym czy nasze umiejętności są wystarczające do ich pielęgnacji. Co wybrać na słoneczny balkon?

Rośliny, które kochają słońce

Większość osób zaczyna przygotowanie balkonu pod rośliny od znalezienia ładnych donic. Jednak może to być błąd, ponieważ różne kwiaty i warzywa, potrzebują innych pojemników. Zatem dopiero jak zdecydujemy co chcemy hodować, możemy kupić potrzebne donice czy skrzynie. Jeśli mamy bardzo mocno nasłoneczniony balkon, może nam się wydawać, że warunki będą idealne dla wszystkich roślinek. Niestety jest to błędne myślenie. Każda roślina potrzebuje dawki słońca, ale nie każda będzie rosła w dobrze nasłonecznionym miejscu.

lawenda na tarasie
Lawenda jest dekoracyjna i niezwykle pachnie | fot.: stock.adobe.com

Jeśli na nasz balkon przez większość część dnia świeci słońce warto posadzić różne kwiaty i sukulenty, które dobrze czują się w ciepłym klimacie. W Polsce coraz popularniejsze robią się sukulenty i te świetnie będą nadawać się w nawet najbardziej słoneczne miejsce. Ponadto są one łatwe w pielęgnacji. Wystarczy je co jakiś czas podlewać, aby nie zwiędły. Jeżeli z jakiegoś powodu o tym zapomnimy przez kilka dni, nic się nie stanie. Do najładniejszych sukulentów można zaliczyć kalanchoe, wilczomlecz, agawę, grubosza, eszewerię, aloes czy litopsy (żywe kamienie). Zielona półka kwiatów będzie świetnie wyglądać choćby na parapecie od zewnętrznej strony okna balkonowego.

Werbena ogrodowa
Werbena ogrodowa jest nietrudna w uprawie | stock.adobe.com

Z kolei, jeśli wolimy kwiaty, które kwitną najlepiej sprawdzą się: werbena ogrodowa, pelargonia zarówno rabatowa jak i angielska, bugenwilla, scewola, polegnatka, srebrzeń krzewiasty czy petunia, a nawet surfinia. Bardzo popularna jest też lawenda, która kwietnie prawie cały rok, a na jesień można ją ściąć i wysuszyć, a jej kwiaty schować do materiałowych woreczków i wrzucić do szafy z ubraniami. Ozdobnie mogą wyglądać też zioła czy niektóre warzywa. Choćby pomidorki koktajlowe czy papryczkowe świetnie wyglądają na balkonie, a można je wykorzystać do letnich sałatek. Zioła jak bazylia czy mięta sprawdzą się w kuchni, ale będą też ozdabiać parapet czy stolik na balkonie.

Bugenwilla
Bugenwilla swą egzotyczną urodą przyćmiewa wszystkie inne rośliny | fot.: stock.adobe.com

Przygotowanie balkonu pod ogród

Na początek możemy wybrać nawet 3-5 rodzajów kwiatów i innych roślin ozdobnych, jakie chcemy posadzić. Dzięki temu udekorujemy swój balkon, ale też nie zastawimy go całkowicie roślinami. Dobrze jest kupić duże donice, dla roślin o długich korzeniach. Sukulenty można posadzić w jednej dużej donicy razem lub w kilku mniejszych. Lawenda dobrze wygląda i rośnie w donicach o kształcie prostokątnym. Jeżeli marzy nam się hodowanie pomidorków koktajlowych możemy pokusić się o zakup mini szklarni, w której stawimy doniczki z sadzonkami pomidorów. Do małych kwiatów czy ziół możemy kupić mniejsze doniczki, które postawimy na półce zawieszonej na ścianie balkonu. Wieszając kilka półek będziemy mieli efekt zielonej kaskady.

Kalanchoe
Podobnie jak inne sukulenty Kalanchoe jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie | fot.: stock.adobe.com

Oprócz samych ozdobnych roślin dobrze jest też wybrać ładne donice, skrzynki czy nawet szklane domki, w których będą mogły sobie rosnąć. Wtedy cała oprawa tarasu będzie udana, a my będziemy cieszyć się miejscem jak z magicznego ogrodu.

NMI

Sprawdź także

ogród wodny

Jak stworzyć i pielęgnować własny ogród wodny

Tworzenie własnego ogrodu wodnego może być fascynującym i wzbogacającym doświadczeniem. Ogród wodny to nie tylko …