farby olejne
Istnieje szereg czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając farby olejne. Ich jakość ma ogromne znaczenie | fot.: materiał partnera

Jak wybrać dobre farby olejne do malowania obrazu?

Jeśli malowanie to Twoja pasja, to z pewnością chcesz wypróbować najróżniejsze techniki. Jedną z nich jest malarstwo olejne. Metoda znana od wieków wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Chodzi nie tylko o, jak pracować z takimi materiałami, ale i jak je właściwie dobrać. Tyczy się to płótna, pędzli i samych farb. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat ostatnich produktów – jakie kupić i czym kierować się podczas ich wyboru. Już teraz zachęcamy do lektury.

Malunki olejne – kilka interesujących faktów o tej technice

Czy wiesz, że malarstwo olejne było znane już na przełomie starożytności i średniowiecza? Pierwsze dzieła artystów wykorzystujących tę technikę powstały w V wieku naszej ery. Metoda ta jednak nie była jednak mocno rozpowszechniona. Dopiero w okresie renesansu nastąpiło, nomen omen, odrodzenie zainteresowania nią i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zamiłowaniem ze strony artystów.

Po farby olejne chętnie sięgają nie zarówno profesjonaliści, malujący w najróżniejszych stylach, jak i amatorzy. Technika olejna wykorzystywana jest na najróżniejszych podłożach – od desek przez płótna po papier. Co czyni jednak te materiały tak wyjątkowymi?

Wytwarzane są z pigmentu zmieszanego z olejowym spoiwem. To między innymi dzięki temu kolory są żywe i głębokie. Swoistą „wadą” tego rozwiązania jest czas schnięcia tych produktów, gdyż może on ciągnąć się nawet do miesiąca. Z drugiej strony pozwala to na nanoszenie ewentualnych poprawek i dopracowywanie obrazu czy samej kompozycji.

Farby olejne – jak wybrać odpowiednie produkty?

Istnieje szereg czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając farby olejne. Ich jakość ma ogromne znaczenie – tylko dobre materiały są w stanie zagwarantować wysoką trwałość i atrakcyjne wybarwienie. O czym więc warto pamiętać?

Pigment

Jednym z najważniejszych składników takich produktów jest ich pigment, pozyskiwany z naturalnych minerałów. Duże znaczenie ma jego koncentracja w konkretnej farbie. Czynnik ten oddziałuje na głębię barwy i na to, jak będzie się ona mieszała z innymi kolorami.

Spoiwo

W wielu przypadkach do produkcji takich materiałów wykorzystuje się naturalne spoiwa – oleje, w tym lniany. Jakość tego składnika odgrywa ogromną rolę, gdyż odpowiada za:

  • połączenie składników,
  • pogłębienie barwy,
  • utrwalenie koloru.

W składzie mogą pojawić się inne wypełniacze. Jeśli są one naturalne, takie jak wosk pszczeli – świadczy to o wysokiej klasie farby. Niestety, w wielu przypadkach producenci w szczególności tańszych artykułów plastycznych, decydują się na syntetyczne składniki o gorszych właściwościach.

Proporcje

Nawet najlepszy pigment i najwyższej jakości spoiwo nie zagwarantują pożądanego efektu, jeśli są źle zmieszane. Jeśli oleju jest zbyt dużo, może dojść do rozwarstwienia się materiału, a co za tym idzie – pojawienia się płynu w tubce. Z kolei jego zbyt mała ilość zmniejsza przyczepność farby do podłoża, przez co po czasie będzie ona odpadać.

Oznaczenia na opakowaniu

Początkujący malarz niekoniecznie rozumie symbole, jakie znajdują się na tubce czy pudełku zestawu. Warto więc zapoznać się bliżej z ich znaczeniem, gdyż prezentowane w formie symboli graficznych informacje zdradzają wiele na temat właściwości konkretnego produktu. Co oznaczają poszczególne znaki:

  • pusty lub zamalowany kwadrat – krycie,
  • krzyżyki – trwałość,
  • gwiazdki – odporność na światło.

Czy opłaca się kupować je osobno?

Wiele zależy od tego, czy już dysponujesz jakimiś farbami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą techniką – bardziej opłacalny będzie zestaw. W komplecie otrzymujesz paletę kolorów, które warto wypróbować i mieszać ze sobą, a co za tym idzie – uzyskiwać najróżniejsze odcienie. Kupowanie tych artykułów na sztuki zasadniczo ma sens, kiedy chcesz uzupełnić obecne materiały. Wtedy możesz wybierać wypróbowane produkty o pojemności, jaka Ci odpowiada.

Wybierz farby dopasowane do Twoich potrzeb!

Ostatecznie – dużą rolę odgrywają osobiste preferencje. Wiele zależy od efektu, jakiego oczekujesz – jak będzie się mieszać z innymi kolorami, kryć warstwy na podłożu. Naturalnie – jakość jest na tym samym planie. Zawsze warto sięgać po rozwiązania renomowanych producentów, takich jak firma Astra. Dostarcza ona materiały idealne dla profesjonalistów i amatorów. Dzięki temu praca nad malowidłami daje niesamowitą satysfakcję.

Materiał partnera