kobieta z podrażnionym gardłem
O podrażnienia gardła nietrudno. Nawet w okresie letnim można borykać się z problemem przesuszonej, obrzękniętej błony śluzowej, jeśli w upalne dni chętnie raczymy się mocno schłodzonymi napojami lub lodami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najczęstsze przyczyny suchości i podrażnień gardła

Suchość, podrażnienia, drapanie w gardle – należą do dolegliwości, do których dochodzi nie tylko w wyniku infekcji wirusowych (np. przy przeziębieniu), ale również z powodu nadmiernego przeciążenia gardła i krtani.

Suchość w gardle, uczucie drapania, podrażnienia, a nawet ból przyczyniają się nie tylko do nieprzyjemnego dyskomfortu, ale również problemów z przełykaniem pokarmów i śliny, a nawet mówieniem. Do tego często dochodzi chrypka, a nawet suchy kaszel, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Dlaczego dochodzi do podrażnień i suchości w gardle?

Przyczyn podrażnień i suchości w gardle może być wiele. Najczęstszą są infekcje wirusowe, rzadziej bakteryjne czy grzybicze. Patogeny bytujące w gardle mogą prowadzić do uszkodzeń nabłonka i dysfunkcji rzęsek, przez co błona śluzowa staje się przekrwiona i obrzęknięta. Jeśli nie zastosujemy skutecznych metod sprzyjających regeneracji nabłonka, dolegliwości mogą utrzymywać się nawet po ustaniu infekcji wirusowej.

Do dolegliwości prowadzi też intensywne mówienie, śpiewanie oraz zbyt głośny krzyk. Nadwyrężenie krtani objawia się swędzeniem, drapaniem i suchością w gardle. Ten problem najczęściej dotyczy osób, które z racji wykonywanego zawodu “pracują głosem”, czyli śpiewacy, nauczyciele, lektorzy, przewodnicy turystyczni.

Dodatkowo do suchości w gardle i uczucia nieprzyjemnego drapania mogą prowadzić też alergie wziewne, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczone powietrze, a także palenie tytoniu.

Jak złagodzić suchość i podrażnienia gardła?

O podrażnienia gardła nietrudno. Nawet w okresie letnim można borykać się z problemem przesuszonej, obrzękniętej błony śluzowej, jeśli w upalne dni chętnie raczymy się mocno schłodzonymi napojami lub lodami. Warto mieć przy sobie pastylki do ssania o działaniu nawilżającym i osłaniającym gardło. Najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające w swoim składzie prawoślaz, tymianek, witaminę C, a także miód.

Prawoślaz bardzo dobrze działa na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, dlatego często stosowany jest profilaktycznie i wspomagająco przy dolegliwościach gardła i krtani. Tymianek wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące dolegliwości przesuszonego gardła, krtani i strun głosowych. Koi podrażnione gardło i pomaga w prawidłowej emisji głosu oraz łatwiejszym przełykaniu. Witamina C jest zalecana dla wsparcia funkcjonowania układu odpornościowego, co jest ważne w profilaktyce infekcji dróg oddechowych. Natomiast miód pszczeli łagodzi podrażnienia i wykazuje korzystne w procesie regeneracji śluzówki gardła.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suchość w gardle

Suchość w gardle w ciąży – jak nawilżać gardło

Jak radzić sobie z suchością w gardle, gdy spodziewasz się dziecka? Czy wiesz, które składniki, …