Delikatna kobieta
Suchość pochwy może nie tylko zmniejszać przyjemność płynącą z seksu, ale może nawet całkowicie uniemożliwiać stosunek. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Seks vs. suchość pochwy

Dyskomfort podczas stosunku często spowodowany jest zbyt małym nawilżeniem kobiecej pochwy. Może być to spowodowane przez różne czynniki: stres, oziębłość, zaburzenia psychiczne, menopauzę, niewłaściwe pH. Jak walczyć z suchością pochwy?

Nie wstydź się swojego problemu!

Suchość pochwy może nie tylko zmniejszać przyjemność płynącą z seksu, ale może nawet całkowicie uniemożliwiać stosunek. Ból podczas zbliżenia powoduje, że z często kobiety zaczynają ich unikać. Przyczyn takiego stanu doszukują w swojej psychice, obwiniają się o oziębłość. Jednak nie zawsze powód jest prosty do zidentyfikowania.

Dlatego też kobieta nie powinna się wstydzić swojej przypadłości! Wręcz przeciwnie: powinna przedyskutować swój problem z ginekologiem. Suchość pochwy może nie tylko powodować dyskomfort podczas seksu – może być również przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Suchość pochwy – jakie są jej przyczyny i co może powodować?

Flora bakteryjna pochwy powinna mieć kwaśny odczyn, w granicach od 3,8 do 4,5 pH. W ciągu cyklu miesięcznego odczyn zmienia się wraz ze stężeniem estrogenów w organizmie: w czasie okresu poziom hormonów jest najniższy, zaś najwyższy w okolicach połowy cyklu.

Zadaniem estrogenów jest m.in. utrzymanie odpowiedniej elastyczności i wilgotności pochwy. W ten sposób organizm chroni miejsca intymne przed otarciami, ale także przed atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Gdy kobieta cierpi na suchość pochwy i nic z tym nie robi, naraża się na infekcje intymne – a te, gdy są nieleczone, mogą doprowadzić do innych poważnych chorób, m.in. niepłodności.

Jak walczyć z suchością pochwy?

Wizyta u ginekologa pomoże w ustaleniu konkretnych przyczyn suchości pochwy, może też wykluczyć lub potwierdzić czynniki chorobowe – a tym samym kobieta będzie mogła podjąć odpowiednie leczenie.

W przypadku notorycznej suchości pochwy żele intymne są tylko działaniem doraźnym, nie pomogą pozbyć się problemu. Zazwyczaj w takich sytuacjach lekarze zalecają stosowanie preparatów na bazie kwasu hialuronowego, np. HydroVag. Nawilżają one nie tylko zewnętrzne narządy płciowe, ale również pomagają w utrzymaniu właściwego pH.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.hydrovag.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dojrzali ludzie w łóżku

Na nudę najlepszy wibrator?

Z ochotą na seks jest zwykle tak, że im związek dłuższy, tym ona mniejsza. Nie …