Brazylijka w polskim ogrodzie – Bugenwilla

Bugenwilla swą egzotyczną urodą przyćmiewa wszystkie inne rośliny | fot.: stock.adobe.com

Bugenwilla to kochające ciepło i słońce pnącze pochodzące z Brazylii. Swą egzotyczną urodą przyćmiewa wszystkie inne rośliny, które posadzimy w jej towarzystwie. Dlatego najczęściej jest jedyną  ozdobą tarasu czy ogrodu. Pielęgnacja i uprawa Bugenwilli nie jest skomplikowana, ale tylko wytrawni, wytrwali i cierpliwi miłośnicy kolorowych ogrodów, są w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki do zimowania.

Uprawa i pielęgnacja bugenwilli

Właściwe kwiaty bugenwilli są niepozorne, zazwyczaj białe lub różowe. Największą ozdobę tych pięknych roślin stanowią barwne podsadki będące liśćmi. Występują one zazwyczaj w intensywnych, przyciągających wzrok kolorach (pomarańczowym, czerwonym, fioletowym, purpurowym lub białym).

Idealnym do uprawy bugenwilli jest miejsce słoneczne, południowe, południowo-zachodnie lub zachodnie. Pnącze musi bowiem przynajmniej przez 4 godziny dziennie przebywać w pełnym słońcu (oczywiście im dłużej, tym lepiej). Bugenwilla nie lubi przeciągów i zmian temperatur, trzeba więc dobrze przemyśleć wybór miejsca, w którym będzie stała.

Roślina nie potrzebuje specjalnej ziemi (wystarczy uniwersalna, do kwiatów). Musi być natomiast w odpowiedni sposób podlewana (należy podlewać ją obficie, ale woda nie może stać w donicy, gdyż doprowadzi to do gnicia korzeni i żółknięcia liści).

W okresie wiosenno-letnim do procesu pielęgnacji bugenwilli włączamy jej nawożenie, raz w tygodniu nawozem bogatym w potas (np. przygotowanym ze skórek od banana).

Zimowanie bugenwilli

Bugenwilla nie jest odporna na mróz, dlatego w okresie zimowym należy zapewnić jej miejsce w jasnym, słonecznym pomieszczeniu, ale takim gdzie temperatura będzie wynosiła między 10-14 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura zimowania będzie wyższa, bugenwilla latem nie zakwitnie. Od października trzeba rozpocząć przygotowywanie rośliny do zimowego okresu spoczynku – należy ograniczyć podlewanie i nawożenie. Cała trudność w przezimowaniu bugenwilli polega na tym, że w czasie wegetacji należy ją podlewać na tyle by ziemia była delikatnie wilgotna, nie dopuścić do przelania, ani wyschnięcia gleby w doniczce. W lutym–marcu koniecznym jest  skrócenie zeszłorocznych pędów o jedną trzecią. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi, wypuszczając dużo nowych pędów i obficie zawiąże pąki kwiatowe. Po przycięciu powinno się ją przenieść w cieplejsze miejsce, zacząć regularnie podlewać i nawozić. Jeżeli to konieczne, w marcu roślinę przesadza się do nieco większej doniczki (jednak nie zbyt dużej).

Rozmnażanie bugenwilli

W polskich warunkach klimatycznych rozmnażanie bugenwilli to nie lada sztuka – można to zrobić jedynie za pomocą pobranych (od stycznia do marca) pędów.  Należy wybierać te, które są półzdrewniałe. Sadzonki powinny mieć ok. 10 cm długości, a ich dolna część musi być pozbawiona liści. Koniec łodygi powinna zostać zanurzona w ukorzeniaczu, a następnie umieszczona w wilgotnym podłożu (najlepiej w mieszance piasku i torfu). Sadzonki bugenwilli muszą mieć zapewnioną temperaturę od między 20 a 25 stopni Celsujsza. Należy je często zraszać. Potem trzeba się już tylko uzbroić w cierpliwość, bo uzyskane z sadzonek rośliny zakwitną dopiero po około 3 latach.

MGR

Sprawdź także

aplikacje do uprawy roślin

Technologia w ogrodnictwie: Inteligentne systemy do pielęgnacji roślin

Technologia zdecydowanie zmienia oblicze ogrodnictwa, wprowadzając innowacje, które pomagają zarówno amatorskim ogrodnikom, jak i profesjonalistom …