Zima w ogrodzie
Zimą ogród może prezentować się wyjątkowo dekoracyjnie | fot.: Fotolia

Zima w ogrodzie

Wydawać by się mogło, że na zimę ogród zasypia, a ogrodnik ma czas na odpoczynek aż do wiosny. Ale to tylko pozory. Zimą rośliny jedynie drzemią i nie wolno zostawić ich samym sobie, ponieważ trudne warunki pogodowe mogą spowodować ich uszkodzenie, a nawet obumarcie. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio skomponowany i zadbany ogród dobrze wygląda o każdej porze roku.

Co zdobi ogród zimą?

Podczas projektowania ogrodu warto pamiętać o zróżnicowanym, lecz harmonijnym doborze gatunkowym. Nie należy sięgać po zbyt dużo różnorodnych odmian, gdyż taki zabieg wprowadzi jedynie chaos. Ważne jest jednak, by w ogrodzie znalazło się przynajmniej kilka roślin, które będą jego ozdobą zimą (zimozielonych oraz gatunków o dekoracyjnych pędach).

Dekoracją ogrodu na początku zimy może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet podczas  przymrozków. Efektownie prezentują się także krzewy irgi płożącej, która nie gubi liści, a dodatkowo po jesieni, obsypana jest koralami czerwonych owoców.

Owoce dzikiej róży doskonale komponują się z białymi płatkami śniegu fot.: Fotolia
Owoce dzikiej róży doskonale komponują się z białymi płatkami śniegu fot.: Fotolia

Dobrze na tle białego śniegu wyglądają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów. Ciekawym elementem zdobniczym są także zasuszone, wysokie trawy (szczególnie, gdy pojawi się na nich szron).

Nie należy zapominać o drzewach i krzewach iglastych, które mało, że nie zrzucają zielonych igieł na czas zimy, to dostępne są w odmianach wybarwiających się na żółto, pomarańczowo, biało czy niebiesko. Dodatkowo ozdobą są też często wytwarzane przez iglaki szyszki.

Prace niezbędne do wykonania

Każdy z zimowych miesięcy cechuje się odrobinę inną pogodą. Dlatego też, w każdym z nich nieco inaczej należy dbać o ogród. W grudniu jest jeszcze czas na ochronę roślin przed mrozem (o ile nie zostały one odpowiednio zabezpieczone jesienią). Jeśli spadnie śnieg, dobrze jest odgarniać go z trawników pod drzewa i krzewy oraz w miejsca, w których pozostawione zostały byliny kwiatów. Gdy opady są intensywne, a śnieg mokry (co za tym idzie ciężki), koniecznym jest otrzepywanie go z gałęzi, szczególnie drzew iglastych, by zapobiec ich połamaniu. Jeśli część drzew w ogrodzie, to odmiany owocowe, należy pamiętać, by pobielić je wapnem przed nadejściem dużych mrozów.

W styczniu zazwyczaj jest mniej śniegu, za to temperatura spada dużo poniżej zera.  Dlatego też dosyć często powinno się wtedy sprawdzać stan osłon i okryć chroniących rośliny przed zimnem i szkodnikami. Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta można rozrzucić resztki starego kompostu.

Luty to czas, gdy przyroda powoli przygotowuje się do wiosny.  Jeżeli pogoda na to pozwala, a meteorolodzy zapowiadają spokojny koniec zimy (bez nagłych opadów śniegu i mrozu), rozpocząć można nawożenie gleby i rozsypywanie wapna na trawniku (po takim zabiegu trawa będzie pięknie rosła wiosną). Pod koniec lutego powinno się przeprowadzić pielęgnacyjne cięcia drzew i krzewów. To również moment, kiedy można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie. Luty i marzec to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek.

MGR

Sprawdź także

malownicze pole lawendy

Uprawa lawendy: sadzenie i pielęgnacja

Lawenda to półkrzewiasta, silnie aromatyczna roślina wieloletnia pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. W cieplejszych regionach …