Japonia - kobieta w tradycyjnym kimonie na tle góry Fuji obok kwitnącej wiśni
Poniżej przedstawiamy wybór pięciu książek, które przybliżą nam pewne, niezwykle interesujące aspekty kultury Kraju Kwitnącej Wiśni | fot.: stock.adobe.com

Książki, które jak żadne inne przybliżają kulturę i historię Japonii

Japonia jest krajem, który od lat niezmiennie fascynuje ludzi Zachodu. Odmienność kultury, zwyczajów i długa, niezwykła historia sprawiają, że coraz więcej osób podróżuje na Wschód, uczy się języka i zgłębia tajemnice Japonii. Poniżej przedstawiamy wybór pięciu książek, które przybliżą nam pewne, niezwykle interesujące aspekty kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

5) „Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej” Michael Dylan Foster

Yokai to trudne do zdefiniowania pojęcie – w dużym skrócie oznacza ogół mitycznych stworzeń z japońskiego folkloru, obejmujące przerażające byty takie jak duchy, demony, zjawy i widma. Michael Dylan Foster, który od lat zgłębia kulturę Japonii, postanowił omówić w powyższej książce folklor i historię yokai i przybliżyć czytelnikom tajemnice, które skrywa nadnaturalna rzeczywistość Kraju Kwitnącej Wiśni. To pasjonująca i doskonała lektura na chłodne, zimowe wieczory.

4) „Japoński wachlarz” Joanna Bator

Joanna Bator to pisarka i publicystka znana głównie z takich dzieł jak „Piaskowa góra”, „Ciemno, prawie noc” i „Rok królika”. Mało kto jednak wie, że Bator ma za sobą karierę naukową, a to właśnie sprawia, że jej książka „Japoński wachlarz” jest tak interesująca i zdecydowanie musiała znaleźć się na naszej liście. Joanna Bator z przenikliwością i uwagą godną prawdziwej antropolożki kultury opisuje swoje zetknięcie z kulturą japońską. Doświadczenia i refleksje po dwuletnim pobycie w Tokio składają się na mądry i wnikliwy kawałek literatury, od którego nie sposób się oderwać.

3) „Poskromienie samurajów. Honorowy indywidualizm i kształtowanie się nowożytnej Japonii” Eiko Ikegami

Autorka tej przenikliwej i być może dla niektórych trudnej w odbiorze książki „Poskromienie samurajów”, Eiko Ikegami, analizuje i dogłębnie bada źródła i ewolucję kultury samurajów. Ikegami porusza w swojej książce takie aspekty jak honor, śmierć (słynne „seppuku”) oraz dyscyplinę tej niezwykłej grupy społecznej. Lektura z pewnością nie należy do najlżejszych, jest to jednak bardzo wartościowy i wnikliwy obraz fragmentu kultury japońskiej, o którym powinien przeczytać każdy, kto pragnie lepiej zrozumieć wartości i tradycje kraju Dalekiego Wschodu.

2) „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karolina Bednarz

Książka „Kwiaty w pudełku” Karoliny Bednarz to zbiór obserwacji, wywiadów i refleksji na temat miejsca kobiet w kulturze japońskiej. Autorka z empatią i dociekliwością pokazuje jak w rzeczywistości postrzega się w Japonii rolę kobiety, jej miejsce w rodzinie, pracy i społeczeństwie. Opisane doświadczenia kobiet są niezwykle poruszające i przybliżają nam zarówno problemy, z którymi spotykają się na co dzień, jak i ich własne spostrzeżenia i refleksje na temat dorastania i życia w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Czytaj także:

Bo jestem kobietą, czyli „Kwiaty w pudełku”

1) „Bezsenność w Tokio” Marcin Bruczkowski

Marcin Bruczkowski planował wyjazd do Japonii zaledwie na rok – ostatecznie spędził tam dziesięć lat, poznając ludzi, tradycje i zwyczaje, tak różne od znanej mu wschodnioeuropejskiej kultury. „Bezsenność w Tokio” jest pełnym humoru i ciekawostek zapisem doświadczeń Bruczkowskiego z Japonii. To doskonała propozycja dla każdego, kto interesuje się kulturą Japonii i chce poznać ją z perspektywy osoby pełnej pozytywnego nastawienia.

JOK

Sprawdź także

japońskie sushi

Kuchnie świata: najlepsze potrawy z Japonii

Dania rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Łatwy …