Szlakiem bieszczadzkich smaków – fuczki

Na pierwsze spotkanie z prostą, ale wyborną kuchnią łemkowsko-bojkowską, polecamy fuczki | fot.: Fotolia

Tropiciele regionalnych przysmaków z pewnością wiedzą, że czasem najlepsze znaczy najprostsze. Odświeżona wersja placków ziemniaczanych, zwanych w kuchni łemkowsko-bojkowskiej fuczkami, jest pysznym i chrupiącym dowodem tej tezy.

Bieszczady to przede wszystkim niepowtarzalne zachody słońca nad połoninami, bukowe lasy pachnące grzybami, klimatyczne piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, drewniane cerkiewki i nieistniejące wsie, po których nierzadko został tylko kikut krzyża lub kawałek studni. To także fascynująca i tragiczna historia terenu, z którego w ramach Akcji „Wisła” wysiedlono po wojnie grupy etniczne od wieków zamieszkujące ten region. Oprócz ocalałych ikon, strojów oraz zabudowań, śladem kultury Bojków czy Łemków pozostaje do dziś kuchnia, która wyrosła z nędzy i trudnej ziemi. Łemkowie i Bojkowie mięso jedli wyłącznie z okazji najważniejszych świąt, podstawą ich pożywienia były kiszona kapusta i ogórki, groch, fasola, ziemniaki, znalezione w lesie grzyby czy jagody oraz wszechobecne gryka i owies. To z nich wyrabiano kaszę i mąkę, które stanowiły podstawę zup czy chlebów. Łąki i lasy, obradzające zgodzie z zegarem natury, stanowiły właściwie jedyne źródło pokarmu, który – choć prosty i biedny, bywał bardzo pożywny, a przede wszystkim – zdrowy.

Dziś żelaznym punktem w menu restauracji szerzących lokalne tradycje kulinarne są wiec wschodnio brzmiące potrawy: szmyrglówki, klusz łemkowski, werenyky hryczane, nupis czy kaszełynik. Na pierwsze spotkanie z tą prostą, ale wyborną kuchnią, polecamy fuczki – placki, które doczekały się wielu wersji, oznaczające najczęściej placki ziemniaczane z dodatkiem odciśniętej i posiekanej kapusty kiszonej. Ten jeden składnik dodaje plackom kwaskowatego smaku i delikatnej goryczki, a w połączeniu w aromatycznym sosem czosnkowym czyni z nich prawdziwy karpacki rarytas. Obowiązkowe menu dla współczesnych zakapiorów!

składniki

  • 1, 2 kg ziemniaków
  • ½ kg mocno ukiszonej kapusty
  • jajko
  • 3 łyżki mąki
  • olej do smażenia i łyżeczka do masy
  • duża cebula
  • 3 łyżeczki czosnku w proszku bądź w płatkach
  • sól i pieprz do smaku
  • łyżeczka kminku (opcjonalnie)

przygotowanie

Ziemniaki i cebulę obrać, umyć i zetrzeć w maszynce, odcisnąć nadmiar wody, przełożyć do miski. Kapustę odcisnąć z nadmiaru wody, poszatkować. Do ziemniaków dodać mąkę, przyprawy oraz olej, dokładnie wymieszać, dodać kapustę. Na rozgrzany olej nanosić łyżką nieduże placuszki, odwracać po zrumienieniu wierzchu. Podawać do mięs lub sosów zamiast ziemniaków lub w towarzystwie sosów: czosnkowego, koperkowego i paprykowego.

Sprawdź także

Bieszczady, leśna droga, Wołosate

Co warto wiedzieć o Głównym Szlaku Beskidzkim?

Południowa Polska to w przeważającej części góry. Miłośnicy malowniczych wypraw mają swoje ulubione miejsca, ale …