kasyfikacja medalowa paraolimpiada
Nasi reprezentacji osiągnęli 17 miejsce w klasyfikacji medalowej | fot.: stock.adobe.com

Podsumowanie paraolimpiady – medale Polaków

Właśnie skończyły się igrzyska paraolimpijskie w Tokio, na których Polacy osiągnęli niemały sukces. Szczęśliwi zwycięzcy wracają do kraju. Warto dokładnie zapoznać się z ich dorobkiem medalowym, bo robi ogromne wrażenie.

Igrzyska paraolimpijskie

Igrzyska paraolimpijskie to specjalne zawody organizowane co cztery lata dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi. Zawodnicy  borykają się z najróżniejszymi problemami jak np. utrata wzroku, porażenie mózgowe, problemy z mobilnością itd. Zgodnie z tradycją, igrzyska paraolimpijskie odbywają się zawsze kilka dni po zakończeniu igrzysk olimpijskich zarówno latem jak i zimą.

Na igrzyskach paraolimpijskich dostępne jest kilka głównych kategorii m.in. dla osób po amputacji, z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością intelektualną, na wózkach inwalidzkich, dla niewidomych itd. Dostępna jest także piąta kategoria, która zrzesza w sobie sportowców, którzy nie należą do żadnej z kategorii.

Polacy na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

Na igrzyska paraolimpijskie do Japonii poleciało aż 90 sportowców. Mimo że zdobyli o 14 medali mniej niż na ostatnich igrzyskach, ich dorobek wciąż robi wrażenie. Nasi reprezentacji osiągnęli 17 miejsce w klasyfikacji medalowej. Na pierwszej pozycji uplasowali się zawodnicy z Chin, którzy  zdobyli aż 207 medali różnych kolorów.

Złote medale na paraolimpiadzie

Reprezentacji Polski w trakcie tegorocznych igrzysk paraolimpijskich zdobyli 7 złotych medali. Na najwyższym stopniu podium stanął Patryk Chojnowski, który okazał się najlepszym tenisistą stołowym. Z kolei Piotr Kosewicz najdalej rzucił dyskiem. Kolejne złote medale zdobyły same kobiety. Róża Kozakiewicz okazała się najlepsza w rzucie maczugą, Natalia Partyka i Karolina Pęk ponownie zostały mistrzyniami olimpijskimi w tenisie stołowym, Barbara Bieganowska-Zając uzyskała złoto w biegu na 1500 metrów, natomiast Karolina Kucharczyk zdobyła mistrzowski tytuł w skoku w dal. Ostatnie złoto na olimpiadzie uzyskała Renata Śliwińska, która okazała się najlepsza w rzucie kulą.

Srebrne i brązowe medale

Oprócz złotych medali, Polacy na paraolimpiadzie zdobyli jeszcze 6 medali srebrnych oraz 12 brązowych. Każdy z medalistów musiał przejść bardzo długą i wymagającą drogę, aby osiągnąć taki sukces. To nie tylko sukcesy naszej reprezentacji, ale także każdego ze sportowców indywidualnie.

Srebrny medal w pchnięciu kulą uzyskała Róża Kozakowska, srebrny medal za strzelanie z pistoletu uzyskał też Szymon Sowiński. Kolejne srebrne medale stały się własnością Lucyny Korobys (w pchnięciu kulą), Michała Derusa (w biegu na 100 metrów), Rafała Czupera (w grze w tenisa) oraz Adriana Castro w zawodach szabli.

Kolekcję medali uzupełniły brązy Alicji Jeromin (bied 200 m), Macieja Lepiato (skok wzyż), Lecha Stoltmana (pchnięcie kulą), Karoliny Pęk i Natalii Partyki (tenis stołowy), Maksyma Chodzickiego (tenis stołowy), Tomasza Jakimczuka i Rafała Czupera (tenis stołowy), Oliwii Jabłońskiej (pływanie na 400 metrów), Renaty Kałuży (indywidualna jazda na handbike), Marzeny Zięby (wyciskanie 86 kg), Justyny Kozdryk (wyciskanie 45 kg), a także Macieje Polaka i Michała Ładosza (kolarstwo). Wszystkim należą się wielkie gratulacje. Dziękujemy za sportowe emocje z najwyższej półki!