medale olimpijskie Tokio
W sumie mamy już 10 medali | fot.: stock.adobe.com

Trwają Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 – jak radzą sobie Polacy?

Po pięciu latach oczekiwania fani sportu w końcu doczekali się największej imprezy sportowej na świecie. Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020 zostały przesunięte na 2021 rok w wyniku epidemii koronawirusa i rozpoczęły się 23 lipca 2021. Czy wydłużony o rok okres przygotowawczy pomógł osiągnąć naszym sportowcom formę życia?

Pierwszy tydzień – złe dobrego początki?

Polski Komitet Olimpijski wysłał do Tokio polską reprezentację składającą się z 211 sportowców, którzy reprezentują 24 dyscypliny. Pierwszy tydzień Igrzysk, który rozpoczął się już na drugi dzień po ceremonii otwarcia, nie należał do najbardziej udanych w wykonaniu biało-czerwonych. Codzienne zmagania Polaków można podsumować jako festiwal zmarnowanych szans. Koszykarze 3×3, którzy byli typowani jako jedni z faworytów do podium, nie awansowali ze swojej grupy do dalszej części rozgrywek. Debiutująca kajakarka górska Klaudia Zwolińska zajęła 5. miejsce, które miało szanse być złotem, gdyby nie zdobyte w trakcie wyścigu 4 sekundy karne. Polskie szermierki, stawiane w gronie faworytek, na samym początku konkursu drużynowego zostały pokonane przez przyszłe mistrzynie olimpijskie, Estonki. Taekwondzistka Aleksandra Kowalczuk przegrała pojedynek o brąz w kategorii powyżej 67 kg. Dodatkowo początek Igrzysk to również porażki polskich tenisistów w turnieju indywidualnym, deblowym oraz mikście. Zarówno Iga Świątek i Hubert Hurkacz, jak i nasze duety, odpadli na początku rozgrywek.

Na pierwszy medal musieliśmy czekać aż do 5. dnia igrzysk. Srebrny medal w finale wioślarskich czwórek podwójnych został wywalczony przez Polki w składzie Kobus-Zawojska/ Wieliczko/ Sajdak/ Zillmann. Polki zostały pokonane jedynie przez Chinki, które tego dnia były poza konkurencją.

Lekkoatletyczna dominacja Polaków

Drugi tydzień Igrzysk Olimpijskich zaczął się 30 lipca. Jest to również dzień, który na stałe wpisze się w karty historii polskiego sportu. W sobotę zdobyliśmy drugi medal, a zarazem pierwsze złoto tych Igrzysk.

Szczęście przyniosła nam nowa konkurencja lekkoatletyczna, sztafeta mieszana 4×400 m. Drużyna w składzie Kaczmarek/ Święty-Ersetic/ Zalewski/ Duszyński nie tylko wygrała sobotni bieg, ale też pobiła rekord Europy, który został ustanowiony podczas eliminacji przez Polaków biegnących wtedy w składzie Baumgart-Witan/ Hołub-Kowalik/ Kowaluk/ Duszyński. Kolejne dni to prawdziwe otwarcie worka z olimpijskimi krążkami.

Wtorek rozpoczął się srebrnym medalem zdobytym przez polskie kajakarki Naja/Puławska w finale K- 2 500m. Warto zauważyć, że jest to już trzeci medal olimpijski w karierze Karoliny Nai – w Londynie 2012 i Rio 2016 zdobyła brązowe medale. W południe do grona polskich medalistów dołączył zapaśnik Tadeusz Michalik, który wygrał pojedynek o trzecie miejsce w turnieju zapaśników stylem klasycznym do 97 kg.

Ukoronowaniem olimpijskiego dnia w wykonaniu Polaków był konkurs rzutu młotem pań. Po raz kolejny zwycięska okazała się Anita Włodarczyk, która wygrała swoje trzecie olimpijskie złoto i tylko potwierdziła swoją dominację w tej dyscyplinie. Niesamowitą niespodziankę polskim kibicom sprawiła również Malwina Kopron, która stanęła na najniższym stopniu olimpijskiego podium, po zajęciu 3. miejsca w konkursie rzutu młotem.

Środa była powtórką z rozrywki – dzień zaczął się srebrnym medalem dla duetu Skrzypulec/ Ogar-Hill, które zajęły 2. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigów żeglarskich w klasie 470. Następnie w finałowym biegu na 800 metrów 3. miejsce zajął Patryk Dobek. Dzień zakończył konkurs rzutu młotem panów. Tu podium ułożyło się identycznie jak dzień wcześniej – pierwsze miejsce zajął Wojciech Nowicki, a brąz wywalczył Paweł Fajdek.

Drugi tydzień zmagań to pokaz dominacji Polaków w zawodach lekkoatletycznych, które przyniosły nam 9 medali, w tym 3 złota. W sumie mamy już 10 medali.

Należy jednak pamiętać, że Polacy nie pokazali jeszcze ostatniego słowa i cały czas są przed nami kolejne nadzieje medalowe, między innymi kobieca i męska sztafeta 4×400 m czy Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem. Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 odbędzie się 8 sierpnia 2021.