zaburzenia osobowości
Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych charakteryzujących się długotrwałymi wzorcami zachowania, myślenia i emocji, które znacznie odbiegają od norm kulturowych | fot.: stock.adobe.com

Zaburzenia osobowości – czym są i jak się je leczy?

Zaburzenia osobowości są problemem, który dotyka wielu osób. Czym one dokładnie są? Jak można je rozpoznać? Jakie istnieją możliwości ich leczenia?

Czym są zaburzenia osobowości?

Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych charakteryzujących się długotrwałymi wzorcami zachowania, myślenia i emocji, które znacznie odbiegają od norm kulturowych.

Tego rodzaju zaburzenia powodują niepokój lub upośledzenie funkcjonowania w życiu prywatnym społecznym, zawodowym.

Zaburzenia osobowości są zwykle diagnozowane w wieku dorosłym, natomiast mogą one również występować u dzieci i nastolatków.

Zaburzenia osobowości – jak je rozpoznać?

Istnieje kilka rodzajów zaburzeń osobowości, dzielone są na różne kategorie. Najczęściej wydziela się trzy grupy tego typu zaburzeń, które oznaczone są literami A, B i C. Są to poniższe rodzaje zaburzeń:

  • Grupa A – zaliczane są do niej zaburzenia paranoidalne, schizoidalne i schizotypowe zaburzenia osobowości. Najczęściej osoby z tymi zaburzeniami wykazują dziwne lub ekscentryczne zachowanie.
  • Grupa B – zaliczane są do nich zaburzenia antyspołeczne, borderline, histrioniczne i narcystyczne. Osoby z takim zaburzeniami wykazują dramatyczne, nadmiernie emocjonalne lub nieobliczalne zachowania.
  • Grupa C – w tej grupie znajdują się unikające, zależne i obsesyjno-kompulsyjne zaburzenia osobowości. Osoby z takimi zaburzeniami najczęściej wykazują zachowania lękowe, mają trudności w podejmowaniu decyzji.

W razie pojawienia się objawów wskazujących na zaburzenia osobowości zaleca się wizytę u psychologa lub psychiatry.

Jak leczy się zaburzenia osobowości?

Leczenie zaburzeń osobowości różni się w zależności od rodzaju i ciężkości zaburzenia, a także od konkretnej osoby, której ono dotyczy.

Psychoterapia jest często podstawowym sposobem leczenia zaburzeń osobowości. Można zastosować różne rodzaje psychoterapii, w tym terapię poznawczo-behawioralną (CBT), dialektyczną terapię behawioralną (DBT), terapię psychodynamiczną i terapię interpersonalną. Można korzystać z terapii indywidualnych albo terapii grupowych, które odbywają się w większych albo mniejszych grupach osób z podobnymi problemami.

Psychoterapia może pomóc osobom z zaburzeniami osobowości zrozumieć ich myśli i zachowania, a także poprawić codzienne funkcjonowanie. Obecnie można zdecydować się również na taką pomoc przez internet – prowadzi ją psycholog online – https://avigon.pl/ który posiada odpowiednie przygotowanie psychoterapeutyczne.

W niektórych przypadkach wykorzystuje się także farmakoterapię. Leki mogą być przepisywane w celu opanowania określonych objawów zaburzeń osobowości, takich jak depresja, lęk lub impulsywność.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …