Oprogramowanie do biura
Oszczędności związane z kupnem używanego oprogramowania wynoszą 30-40% kosztów licencji grupowych | fot.: Fotolia

Sposób na tanie oprogramowanie

Prowadzenie firmy zawsze oznacza spore wydatki. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym właściciele przedsiębiorstw mogą nieco zaoszczędzić. Jednym z nich jest możliwość odsprzedaży niewykorzystanego przez firmę oprogramowania lub nabycia oprogramowania używanego.

– Wiele firm nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile oszczędności mogą znaleźć, dzięki odsprzedaży niewykorzystywanego oprogramowania – mówi newsrm.tv Paweł Markowski, ReLicense AG  – Sporą optymalizację można również uzyskać, dzięki zakupom używanego oprogramowania.

Ekspert podkreśla, że takie działanie jest w pełni legalne i spełnia wymogi Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Co istotne, daje ono korzyści finansowe zarówno stronie kupującej, jak i sprzedającej.

Jednym ze scenariuszy jest sytuacja, w której posiadamy zbędne, niewykorzystywane licencje, ponieważ migrujemy do rozwiązań chmurowych takich, jak na przykład Office 365. Wówczas poprzednio podpisany kontrakt staje się nadmiarowy i gotowy do odsprzedaży – mówi Stefan Buschkühler, Sales Director International Business w ReLicence AG – Innym scenariuszem jest sytuacja, w której chcą Państwo kupić używane oprogramowanie, licencje grupowe.

Stefan Buschkühler podkreśla, że oszczędności związane z kupnem używanego oprogramowania wynoszą 30-40% kosztów licencji grupowych.

– W przybliżeniu możemy przyjąć, że rynek na używane oprogramowanie Microsoft w Europie wynosi około 10 miliardów euro. Oczywiście trzeba odliczyć pewne kwoty, ponieważ rzeczywisty i praktyczny rynek second hand software wynosi około 1 miliarda euro rocznie na używane oprogramowanie dla firm – dodaje Stefan Buschkühler, Sales Director International Business w ReLicence AG.

@newsrm.tv

Sprawdź także

wynajem magazynu

Co trzeba wiedzieć, decydując się na wynajem magazynu?

Branża magazynowa od kilku lat rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Zarówno firmy produkcyjne, jak …