Alfred Hitchcock i Kim Novak na planie filmu Zawrót głowy (1958)
Alfred Hitchcock i Kim Novak na planie filmu Zawrót głowy (1958) | fot.: Autorstwa Paramount Pictures - eBay, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70717481

Alfred Hitchcock – najlepsze filmy

„Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Tak filmy opisywał Alfred Hitchcock, jeden z najpopularniejszych reżyserów w historii kina. Uważany za twórcę dreszczowców, opierał swoje dzieła na suspensie, czyli stopniowym budowaniu napięcia do momentu kulminacyjnego, po którym następuje rozwiązanie. Takim podejściem, a także unikalnym stylem i wysokim poziomem artystycznym prezentowanym w swoich filmach, zjednał sobie uwielbienie zarówno krytyków, jak i masowej publiczności. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych tytułów tego utalentowanego reżysera.

Psychoza

Prawdopodobnie najpopularniejszy film, jaki wyszedł spod ręki Hitchcocka i przyniósł mu ogromny sukces, czego potwierdzeniem były cztery nominacje do Oscara. Ten słynny thriller psychologiczny to adaptacja książki Roberta Blocha, o tym samym tytule. Film skupia się początkowo na postaci Marion Crane, sekretarki, której największym marzeniem jest szczęśliwe zżycie u boku ukochanego, Sama Loomisema. Ponieważ mężczyzna ma kłopoty finansowe, Marion chcąc mu pomóc, zabiera ogromną sumę pieniędzy z miejsca, w którym pracuje i udaje się w podróż. Po jakimś czasie zatrzymuje się w przydrożnym motelu, gdzie zostaje zamordowana przez tajemniczego sprawcę. Sam oraz siostra głównej bohaterki zaczynają więc poszukiwania i śledztwo, którego rozwiązanie zaskoczy każdego.

Od lewej: Perkins, Hitchcock i Leigh na planie filmu Psychoza (1960)
Od lewej: Perkins, Hitchcock i Leigh na planie filmu Psychoza (1960) | fot.: Autorstwa Shamley Productions, Paramount Pictures – Sourcearchive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82104196

Choć Hitchcock miał problemy z wydaniem „Psychozy”, bo studio uważało ją za zbyt kontrowersyjną, kiedy film ujrzał światło dziennie, odniósł niesamowity sukces. Przy każdym seansie kina wypełniały się po brzegi, a ludzie czekali na bilety w ogromnych kolejkach.

Ptaki

Film powstał na podstawie powieści „Ptaki” autorstwa Daphne Du Maurier. Akcja rozgrywa się w małym, nadmorskim miasteczku. Spokojne życie, które się tu toczy, zostaje zniszczone przez agresywne ptactwo, które rani i zabija mieszkańców.

Hitchcock na planie Ptaków (1963)
Hitchcock na planie Ptaków (1963) | fot.: Autorstwa Universal Pictures – eBay, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69092635

Tippi Hedren, która wciela się w główną postać, musiała ciężko pracować. Podczas kręcenia jednej ze scen rzucano w nią żywymi ptakami, a niektóre były przyczepione do jej ubrania, aby nie odleciały. Po tym incydencie prace trzeba było wstrzymać na tydzień, kobieta doszła do siebie. W 1964 roku za rolę w „Ptakach” zdobyła Złoty Glob dla najbardziej obiecującej nowej aktorki.

Okno na podwórze

Dzieło z mocno wybrzmiewającym motywem podglądania, obecnym w wielu późniejszych filmach. Opowiada o uwięzionym na wózku inwalidzkim fotografie, którego obsesją jest podglądanie sąsiadów. Kiedy w jednym z mieszkań dochodzi do morderstwa, mężczyzna postanawia rozwikłać zagadkę z pomocą swojej dziewczyny, pielęgniarki i miejscowego policjanta. „Okno na podwórze” to film z niekonwencjonalnym zakończeniem, który pozwala widzowi na własną interpretację.

Zawrót głowy

Opowiada historię detektywa cierpiącego na lęk wysokości, który na prośbę przyjaciela zaczyna śledzić jego żonę. Kiedy ratuje jej życie, kobieta staje się obiektem jego obsesji. Film ten nie posiada żadnych efektów specjalnych, a mimo to jest niesamowitym popisem manipulacji widzem. Trzyma w napięciu i zaskakuje na każdym kroku. Przez wielu uważany za arcydzieło filmu psychologicznego. 

Rebeka

Młoda kobieta wychodzi za mąż za bogatego mężczyznę i wprowadza się do jego ogromnej posiadłości. Ich szczęściu zagraża jednak tajemnicza postać zmarłej żony jej ukochanego. Choć filmów z podobnym motywem powstało wiele, opowieść Hitchcocka jest zdecydowanie tą, która najbardziej zaskakuje i trzyma w napięciu, co potwierdza statuetka Oscara za najlepszy film.

Choć Alfred Hitchcock zmarł ponad 40 lat temu, jego dorobek wciąż jest doceniany przez nowych widzów i reżyserów. W wielu filmach, zarówno tych starszych, jak i współczesnych odnaleźć można nawiązania do obrazów Hitchcocka, a wielu twórców filmowych otwarcie przyznaje, że jest dla nich inspiracją. I trudno się temu dziwić, skoro uznaje się go za niejako ojca gatunku, jakim jest thriller, a jego filmy są uniwersalne i ponadczasowe.

KŻA

Sprawdź także

Artur Urbanowicz, Paradoks, Wydawnictwo Vesper

Artur Urbanowicz i jego kolejny bestseller – Paradoks

Urbanowicz, podobnie jak w poprzednich książkach skutecznie miksuje różna gatunki. Mamy tutaj elementy obyczajowe, kryminalne, …