Joaquin Phoenix w 2018
Ostatnie role Joaquina Phoenixa zapewniły mu miano najbardziej niezależnego i zaskakującego aktora ostatnich lat | fot.: Autorstwa Harald Krichel - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86858468

Joaquin Phoenix – najlepsze role

W pierwszych latach kariery filmowej Joaquin Phoenix żył w cieniu swojego brata, którego nazywano Jamesem Deanem naszych czasów. Kiedy popularny River Phoenix przedawkował narkotyki w 1993, na karierę młodszego brata rzucił się cień legendy przedwcześnie zmarłego Rivera. Ten nie przestawał jednak grać, a dobór ról sprawił, że na przestrzeni dekad zasłynął jako wyjątkowo wszechstronny i utalentowany aktor. Jakimi rolami Joaquin Phoenix ugruntował swoją pozycję w światowej kinematografii?

Gladiator

„Gladiator” w reżyserii Ridleya Scotta wszedł do kin w 2000 roku, stając się natychmiast dziełem docenionym zarówno przez widzów, jak i przez krytyków. Główną rolę w filmie zagrał doskonały Russel Crowe, zaś Phoenix wcielił się w rolę syna Marka Aureliusza, cesarza Kommodusa. Akcja filmu toczy się w starożytnym Rzymie, a historia w poruszający sposób przedstawia losy gladiatora, który walczy na śmierć i życie, zdobywając zdumiewającą popularność. Portorykański aktor, mimo że zagrał rolę drugoplanową, stał się nieodzowną częścią historycznego obrazu, a film otrzymał szereg najważniejszych nagród branżowych.

Ona

„Ona” to film w reżyserii Spike’a Jonze’a, który szybko okrzyknięto jednym z najbardziej innowacyjnych obrazów dekady. Joaquin Phoenix wciela się tutaj w rolę Theodore Twombly, który po zakończeniu związku, wdaje się w coraz bliższą relację z systemem operacyjnym, dostosowanym do własnych oczekiwań względem kobiety. Ciekawostką jest, że systemowi głos użyczyła Scarlett Johansson. Mężczyzna uzależnia się od kontaktu z wirtualną Samanthą, jest zachwycony jej poczuciem humoru, aż w końcu zdaje się być w niej zakochany. Jednak wkrótce dociera do niego, że rozmowy telefoniczne z kobietą o ujmującym głosie, są tak naprawdę wymianą zdań z programem, który obsługuje dziesiątki tysięcy samotnych ludzi. Przejmująca rola Phoenixa zachwyca przede wszystkim całym wachlarzem emocji, które aktor prezentuje widzom. Film został obsypany licznymi nagrodami, a sam aktor doceniony za jedną z najdziwniejszych i najtrudniejszych ról w jego dorobku.

Joker

Kiedy ogłoszono, że Todd Philips, reżyser między innymi serii „Kac Vegas”, bierze się za film o Jokerze, spodziewano się filmowego odwzorowania komiksu w zabawnej i barwnej oprawie. Nikt nie przypuszczał, że Todd Philips i grający tytułową rolę Joaquin Phoenix stworzą dramat psychologiczny, będący wstrząsającym studium zła, który przyniesie odtwórcy głównej roli Oscara, a także szereg innych nagród dla realizatorów obrazu. Aktor wciela się tutaj w rolę biednego i nieudolnego komika marzącego o wielkiej karierze. Opiekuje się jednak chorą matką, a jego żarty zwykle kompromitują autora, zamiast śmieszyć widownię. Dodatkowo Arthur Fleck, który wkrótce stanie się Jokerem, cierpi na rzadką chorobę neurologiczną, która powoduje, że wybucha niekontrolowanym śmiechem. Poniżany, bity i nieszczęśliwy bohater odkrywa siłę, jaka tkwi w zbrodni. Tajemnicze morderstwa, których dokonał w przebraniu klauna, zapewniają mu upragnioną popularność, a on sam poczuł, że jako Joker może w końcu rozprawić się z ludźmi, którzy do tej pory go krzywdzili. Niezwykłe sceny, w których Joker rośnie w siłę i nabiera pewności siebie zostały zagrane po mistrzowsku, a scena szalonego tańca na schodach stała się kultową w dniu premiery filmu. 

Najbardziej zaskakujący aktor ostatnich lat

Ostatnie role Joaquina Phoenixa zapewniły mu miano najbardziej niezależnego i zaskakującego aktora ostatnich lat. Artysta wybiera scenariusze, w których może pokazać się widzom w zupełnie innej odsłonie niż do tej pory, przez co każda kolejna rola pozwala mu na doskonalenie warsztatu aktorskiego i zapewnienie widzów, że do tej pory nie odkrył jeszcze wszystkich kart.

JST